Joga dla początkujących – 5 najczęściej popełnianych błędów
Jakie błędy popełniają osoby, które zaczynają praktykować jogę?
BŁĄD nr 1: Skupianie się na ograniczeniach swojego ciała
Osoby, które dopiero rozpoczynają praktykę jogi, często odkładają decyzję o wizycie w studiu z uwagi na obawy dotyczące ograniczeń własnego ciała. Martwią się o poziom sprawności, wagę lub o to, że będą najgorsze w grupie. Tymczasem joga to system indywidualnej pracy nad organizmem i duchowością, oferujący techniki dostosowane do potrzeb i zdolności każdego. Jogę ćwiczyć można w każdym wieku, w miejscach oferujących zajęcia z jogi można znaleźć różne grupy wiekowe, w tym także jogę dla seniorów, dostosowaną do możliwości fizycznych starszych osób. Dodatkowo dostępność profesjonalnie przygotowanych filmików instruktażowych sprawia, że coraz popularniejsza jest joga w domu. Warto jednak na początku swojej przygody z jogą skorzystać z zajęć, podczas których możliwe jest korygowanie ewentualnych błędów postawy przy wykonywaniu ćwiczeń itp. Ile trwa sesja jogi? Standardowa sesja asan do wykonania nie jest długa, zajmuje od 15 do 25 minut. Zajęcia w szkołach jogi lub w fitness clubach (poprzedzone odpowiednim przygotowaniem oraz rozciąganiem i wyciszeniem ciała na zakończenie) najczęściej trwają natomiast około półtorej godziny.
BŁĄD nr 2: Traktowanie jogi tylko jako aktywności fizycznej
W mediach społecznościowych joga przedstawiana jest jako szereg skomplikowanych figur, które wymagają od ćwiczących wysokiej sprawności i szybkich postępów. Pamiętać należy jednak o tym, że wykonywane są one przez osoby praktykujące jogę kilkanaście lat, a sama joga to rodzaj ścieżki samodoskonalenia. To odróżnia ją od zajęć fitness, które nie są oparte na żadnej filozofii. Jaki z tego wniosek? Nie wolno się zniechęcać! Joga dla początkujących pozwala krok po kroku poznać tajniki tej sztuki nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także duchowym.
Czytaj więcej w temacie: Jakie sporty można uprawiać w czasie ciąży?
BŁĄD nr 3: Zbyt obfite posiłki przed zajęciami
Częstym błędem wśród początkujących uczestników zajęć jogi jest spożywanie posiłków przed wizytą w studiu. Przekąskę można zjeść na godzinę przed zajęciami, ale już obiad czy inny obfitszy posiłek nie jest dobrym pomysłem. Tak jak w przypadku innych aktywności, pełny żołądek może skutecznie utrudnić trening.
BŁĄD nr 4: Niewłaściwe oddychanie
Pamiętać należy też o oddechu. Ważne, by dążyć do oddechów angażujących cały brzuch. Jak to zrobić? Istnieje wiele szkół jogi, w najbardziej klasycznej i popularnej odmianie powietrze wdychane jest nosem i wydychane nosem, istnieją jednak również szkoły, mniej popularne, gdzie powietrze wdycha i wydycha się ustami.
Wydech powinien trwać aż do opróżnienia płuc. Długość wdechu i wydechu zależy od etapu treningu. Zwykle podczas lekcji jogi w fazie aktywnego wykonywania asan wdech powinien być dłuższy od wydechu, w fazie relaksu, pod koniec treningu, wydech jest dłuższy niż wdech.
Wydaje się proste, ale przy skomplikowanych pozycjach tlen nadal musi być dostarczany do wszystkich włókien mięśniowych. Jeśli tak się nie dzieje, utrzymywanie równowagi staje się bardzo trudne.
BŁĄD nr 5: Ignorowanie sygnałów wysyłanych przez organizm
Warto zwrócić uwagę na sygnały, jakie wysyła organizm. Ich ignorowanie nie jest dobrym pomysłem, dlatego jeśli w trakcie wykonywania jakiejkolwiek pozycji pojawia się ból, nie należy na siłę kończyć ćwiczenia tylko dlatego, że inni są w stanie je zrobić. Joga uczy spokoju, cierpliwości i szacunku dla ciała. Nic na siłę.
Czytaj więcej w temacie: Najpopularniejsze dyscypliny sportowe, które można uprawiać w terenie
Karolina Lepczak
___________________________REKLAMA
___________________________________