Męskie perfumy – prezent bez wpadki
Jak dobrać męskie perfumy?
Spis treści:
Perfumy i kosmetyki pielęgnacyjne są idealnym prezentem dla mężczyzny lubiącego dbać o swój wygląd. Wydawałoby się, że łatwiej jest dokonać wyboru wśród zapachów niż produktów pielęgnacyjnych, powszechnie utarło się bowiem, że oferta męskich perfumów jest mniej różnorodna od tej przeznaczonej dla kobiet. Obecnie modne zapachy dla mężczyzn coraz częściej reklamowane są w sposób podobny do ich damskich odpowiedników, wciąż pojawiają się także nowe linie zapachowe. Szum marketingowy może utrudnić podjęcie decyzji. Sprawy nie ułatwia biologia – ludzki nos jest w stanie odróżnić tylko trzy zapachy w niedalekim odstępie czasu. Wszystko to sprawia, że wybór idealnej woni dla partnera, taty czy brata może okazać się bardziej czasochłonny.
Czytaj więcej w temacie: Czym są feromony i jak działają?
Bezpieczna klasyka
Perfumy męskie mogą stać się trafionym prezentem pod warunkiem, że zostaną dobrze dobrane, dlatego warto kupować je mężczyznom, których się zna, a ich gust nie jest tajemnicą. Wiedza o tym, jak dobrać męskie perfumy, jest niezbędna, jeśli prezent ma wywołać uśmiech. Markowy flakonik od znanego producenta może okazać się nietrafiony, jeśli miał być prezentem np. dla współpracownika, a zapach jest nowatorski. W takich sytuacjach warto wybrać klasyczną, uniwersalną woń, obecną na rynku od jakiegoś czasu, przetestowaną przez wielu klientów.
Czytaj więcej w temacie: Z czego robi się perfumy?
Dla młodego mężczyzny
Młodszym panom mogą spodobać się lekkie, świeże perfumy z owocowymi lub kwiatowymi nutami. W takich kompozycjach wyczuwalne są cytrusy; świeżości nadają też mięta, pieprz, werbena, cedr czy jaśmin. Nuty kwiatowe zwykle znajdują się w nucie głowy lub nucie serca i są osadzone na aromacie drzewnym, piżmie lub ambrze. To zapachy zamknięte zwykle w nowatorskich, czasem wręcz futurystycznych flakonach, reklamowane zwykle w energetyczny sposób.
Dla mężczyzny biznesu
Inną grupą zapachów są perfumy kierowane do biznesmenów i profesjonalistów. To eleganckie, ponadczasowe kompozycje, mające podkreślać profesjonalizm i dojrzałość mężczyzny. O tego typu perfumach często mówi się, że to zapachy chłodne, z nutami bergamotki, cedru, cytrusów, lawendy oraz akordami żywicznymi i szyprowymi, zamknięte w klasycznych flakonach. Są to też najczęściej wybierane męskie perfumy na zimę, gdyż niektórzy określają je jako ciężkie, a zapach utrzymuje się długo.
Czytaj więcej w temacie: Pachnąca chwilo trwaj
Dla ukochanego
Najczęściej jednak perfumy kupuje się ukochanym i to zadanie jest dużo prostsze – znany jest gust chłopaka, narzeczonego czy męża. Ponieważ zapach jest jednym z najsilniejszych nośników wspomnień i działa jak afrodyzjak, wybór perfum dla swojego mężczyzny jest także wyborem perfum dla siebie. Producenci zapachów wiedzą, jakie męskie perfumy lubią dziewczyny i tworzą uwodzicielskie kompozycje, najczęściej ciepłe, z nutami drzewnymi, orientalne, piżmowe, często z ambrą lub wanilią. Perfumy to także swoisty wehikuł czasu. Większości osób zapach najsilniej kojarzy się z konkretnymi wspomnieniami. Warto wykorzystać to i sprawić ukochanemu flakon marki, której używał na pierwszych randkach lub w czasie zaręczyn. Pachnący powrót do przeszłości to romantyczny prezent!
Czytaj więcej w temacie: Niekończący się zapach
Trwałość perfumów
Bez względu na to, dla kogo przeznaczony będzie zapach, warto zorientować się, które męskie perfumy są najtrwalsze. Fora internetowe pełne są rankingów definiujących czas utrzymywania się zapachów, jednak należy mieć świadomość, że na każdej osobie perfumy utrzymują się różnie długo i z różną intensywnością. Warto skorzystać z testerów dostępnych w drogeriach, co pozwoli na ocenę jakości woni nawet po kilku godzinach. To ważne, gdyż większość mężczyzn używa perfum raz dziennie – aromat powinien być więc trwały. Dodatkowo na każdym konkretne perfumy mogą pachnieć nieco inaczej! I ostatnia rada: jeśli mężczyzna przywiązany jest do jednego zapachu, warto pomyśleć o zakupie nowej wersji tej woni. To bezpieczne rozwiązanie dla panów, którzy nie lubią zmian.
Czytaj więcej w temacie: Od czego zależy moc zapachu?
Karolina Lepczak
___________________________REKLAMA
___________________________________