Paleo – modna dieta naszych przodków
Dieta paleolityczna – co warto o niej wiedzieć?
Dieta paleo na tle innych diet
Wszystkie diety, które wiążą się z ograniczeniami lub eliminacją z pozoru zdrowych produktów, budzą kontrowersje. W większości przypadków te wątpliwości są słuszne – twórcy tych jadłospisów najczęściej wiele obiecują (np. szybki spadek wagi), jednocześnie opierając swoje założenia o – niekoniecznie prawdziwe – naukowe ustalenia. Tak jak różnimy się między sobą, tak odmienne może być przecież nasze zapotrzebowanie żywieniowe. Jeśli więc decydujemy się na dietę, warto wybrać taką, która opiera się na ogólnych, powszechnie znanych założeniach, i usunąć z naszego menu produkty wysokoprzetworzone, z dużą zawartością niezdrowych tłuszczy, soli i cukru. Do takich rozwiązań należy dieta paleo. Zasady diety paleolitycznej są logiczne i nieskomplikowane.
Zasady diety paleo
Dieta paleolityczna to nawiązanie do sposobu żywienia naszych przodków z paleolitu. Nie chodzi o to, że jemy to, co oni – bo w takim razie pomidor czy bakłażan nie byłyby „paleo” (nie występowały przecież w paleolicie) – lecz o inspirację dietą, w której znacznie mniejsze znaczenie – niż obecnie – pełniły ziarna (najnowsze badania pokazują, że pierwsi autorzy błędnie zakładali, że tych ziaren nie było w paleolicie w ogóle).
Dieta paleo opiera się na warzywach, mięsie, rybach, jajach, owocach morza z dodatkiem orzechów i nasion. Odrzuca się zboża (w tym te pełnoziarniste), strączki (fasole, groch, soję itd.), mleko i produkty mleczne oraz każdą żywność wysokoprzetworzoną. Twórcy tej diety uznają, że szkodzą nam produkty, które zajęły stałe miejsce w naszym menu, dobrze nam znane, a których wyeliminowanie może przełożyć się na nasz komfort i zapewnić pożądane zmiany, przede wszystkim zdrowotne. Dieta ta bazuje na prostym nieprzetworzonym jedzeniu, z koniecznością wyeliminowania cukru, nabiału i zbóż. Z tego powodu wiele osób interpretuje ją jako dietę bogatą w mięso i warzywa, a szczególnie zachęcająca dla niektórych jest możliwość spożywania tłustych mięs, na co nie pozwalają standardowe „odchudzające” jadłospisy.
Ile można schudnąć dzięki diecie paleo?
Kwestia redukcji wagi na diecie paleolitycznej jest sprawą indywidualną – poprawiając jednak kondycję naszych jelit, pozbywamy się uciążliwych wzdęć, a usuwając z menu słodycze i przetworzone węglowodany, chudniemy w sposób naturalny i zdrowy. Schudnąć można więc tyle, ile na każdej innej diecie redukcyjnej – tu liczy się to, czy rzeczywiście dostarczyliśmy sobie mniej energii, niż zużyliśmy na aktywność podczas dnia. Zawsze warto stosować dietę, która przynosi efekty, a działanie diety paleo to także poprawa wyglądu skóry i lepsze samopoczucie. Jest przy tym bogata w kwasy omega-3, więc działa przeciwzapalnie. Z pewnością jest to dieta dla tych osób, które zmagając się z nadwagą, nie potrafią zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych, ale łatwiej im odstawić chleb.
O czym trzeba pamiętać?
Dieta paleo ma pewne ograniczenia i należy o nich pamiętać. Część osób stosuje ją w przesadnie wysokotłuszczowej wersji i doświadcza negatywnych tego skutków. Nie powinien jej stosować nikt, kto nie zgłębił jej zasad. W wersji najbardziej restrykcyjnej nie jest też polecana sportowcom. Ze względu na to, iż dieta paleo jest uboga w wapń, nie powinny jej stosować dzieci. Nie dziwi więc, że opinie o diecie paleolitycznej są zróżnicowane. Ten sposób żywienia ma swoich zwolenników i przeciwników oraz… odmianę, w której dozwolone są zboża, jednak bezglutenowe.
Dieta paleo – przepisy
Przepisy w ramach diety paleo nie zawierają wśród składników cukru, mąki, glutenu. W ich zastępstwie stosuje się często mąki z orzechów i nasion albo kokosa. Dużo w nich potraw pieczonych i duszonych, niestety także smażonych (np. jajka na boczku). Często wykorzystuje się olej kokosowy.
Czytaj więcej w temacie: Bardzo surowa dieta, czyli zasady diety raw food
Dorota Traczyk, dietetyk, autorka książki „Paleo dla jelit”
___________________________REKLAMA
___________________________________