Strach przed ludźmi – nieśmiałość czy fobia społeczna?
Co robić, kiedy czujemy strach przed ludźmi? Kiedy niezagrażająca nikomu nieśmiałość staje się utrudniającą życie fobią?
Spis treści:
- Dlaczego depresja jest uznawana za chorobę XXI wieku i co ma wspólnego z fobią społeczną?
- Jak leczyć lęk przed ludźmi? Czy jest na to jakaś sprawdzona rada?
- Odczuwam lęk przed rozmową. Czy to znaczy, że mam fobię społeczną?
- Dlaczego strach przed ludźmi może być na swój sposób zaletą?
Dlaczego depresja jest uznawana za chorobę XXI wieku i co ma wspólnego z fobią społeczną?
Depresja to ciężka choroba psychiczna, której podłoże zarówno biologiczne, jak i psychiczne nie jest jeszcze do końca zbadane. Wiemy jednak, że aby ujawniła się w naszym życiu, muszą nałożyć się na siebie trzy czynniki: uwarunkowanie genetyczne, sytuacja i środowisko wyzwalające. I to właśnie to trzecie wpływa w znaczący sposób na człowieka, który przebywając na co dzień z ludźmi, zaczyna zamykać się w swojej własnej „skorupie”. Nie chodzi tutaj o nieśmiałość, która należy bardziej do cech temperamentu czy osobowości człowieka, a raczej o strach przed ludźmi. Powoduje on obezwładniający lęk, prowadzący do unikania sytuacji społecznych, stresu oraz zaniedbywania codziennych obowiązków.
Czytaj więcej w temacie: Sposoby na przezwyciężenie niskiej samooceny
Jak leczyć lęk przed ludźmi? Czy jest na to jakaś sprawdzona rada?
Przede wszystkim należy sobie uświadomić to, czy lęk, którego doświadczamy, faktycznie wynika z fobii społecznej. Szczegółowe objawy, które wchodzą w jej skład, oprócz wspomnianego już wcześniej lęku doznawanego w obecności innych osób i w sytuacjach społecznych, to także objawy somatyczne, do których należą m.in. zaczerwienienie twarzy, drżenie rąk, kołatanie serca, które w momencie kulminacji mogą prowadzić także do ataku paniki. Jak leczyć lęk przed ludźmi? Najlepszym sposobem na to wszystko jest oczywiście psychoterapia, która skupia się głównie na tym, żeby pacjent w odpowiedni sposób zaczął reagować na doświadczane sytuacje oraz pomaga w tym, aby obezwładniający lęk stał się zdrowym schematem myślowym. W trudniejszych do wyleczenia przypadkach stosuje się również wspomagającą farmakoterapię.
Czytaj więcej w temacie: Zespół chronicznego zmęczenia a nerwica
Odczuwam lęk przed rozmową. Czy to znaczy, że mam fobię społeczną?
Trudno to stwierdzić. Jeśli oprócz lęku występują wspomniane już wcześniej objawy, a nieprzyjemny stan wpływa w znaczący sposób na nasze życie, prowadząc do zaniedbywania obowiązków i częstego unikania ludzi oraz rozmów, to możliwe, że jest to związane z fobią społeczną. Nie diagnozujmy się jednak sami. Miejmy świadomość, że nasze subiektywne myślenie nie zawsze idzie w parze z teoriami na temat ludzkiej psychiki. Wizyta u psychologa z pewnością nikomu nie zaszkodzi, a przynajmniej będziemy spać spokojniej! Pamiętajmy także, że lęk przed ludźmi występuje u każdego z nas i zależnie od sytuacji, sympatii do danej osoby czy nawet przespanej bądź nie nocy oddziałuje na nas w różny sposób.
Czytaj więcej w temacie: Nerwica - permanentne uczucie lęku
Dlaczego strach przed ludźmi może być na swój sposób zaletą?
Strach przed ludźmi nie zawsze musi być paraliżujący. Dzięki niemu możemy uniknąć wielu nieporozumień, kłótni czy krzywdy. Pamiętajmy jednak, że ten związany bądź wywołujący depresję nie jest niczym dobrym i wpływa w destrukcyjny sposób na nasze życie. Lęk przed ludźmi oraz przed rozmową na dłuższą metę staje się fobią społeczną, która burzy nasze codzienne życie. Dbajmy więc o siebie, nie bójmy się rozmawiać z wykwalifikowanymi w tej kwestii psychologami i starajmy się odróżnić uroczą nieśmiałość od destrukcyjnej fobii społecznej.
Czytaj więcej w temacie: Zamknięci w pułapce obsesji - o nerwicy natręctw
Maja Olejnik
___________________________REKLAMA
___________________________________