Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład moczowy

Wielomocz, skąpomocz i ropomocz – co mogą oznaczać te zaburzenia?

Charakterystyka najważniejszych zaburzeń oddawania moczu

Data publikacji: 18 września 2017, 05:00
Długie lub wyjątkowo krótkie wizyty w toalecie, ból nie do zniesienia w trakcie oddawania moczu, a nawet gorączka… Choroby wywołujące wielomocz, skąpomocz czy ropomocz potrafią dać w kość, a zakażenia układu moczowego, niestety, lubią nawracać. Co jest ich przyczyną i jakie objawy powinny niepokoić?

Wielomocz, czyli zbyt częste wizyty w toalecie

Poliuria, czyli wielomocz, występuje wówczas, gdy wydalamy w ciągu doby powyżej 2-2,5 litra moczu. Może wynikać z wypicia dużej ilości płynów, przebywania w niskiej temperaturze czy przyjmowania produktów moczopędnych (niektóre leki, zioła, kawa). Zdarza się jednak również, że poliuria to objaw choroby, np. cukrzycy zwykle typu I, moczówki prostej czy też przewlekłej choroby nerek.

Ropomocz istotnym zagrożeniem dla zdrowia

Ropomocz jest zawsze objawem choroby. Ropa w moczu sprawia, że zazwyczaj jest on mętny i ma nieprzyjemny zapach. Badanie laboratoryjne może wykazać obecność w moczu leukocytów (białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie patogenów), bakterii czy grzybów. Ropa w moczu oznacza więc zapalenie układu moczowego (cewki moczowej, pęcherza, prostaty). Zwykle odczuwamy wówczas silną potrzebę skorzystania z ubikacji, ból lub pieczenie w trakcie oddawania moczu. Może również pojawić się gorączka.

Czytaj więcej w temacie: Przyczyny i objawy krwiomoczu

Bolesne zapalenie dróg moczowych

Zapalenie dróg moczowych znacznie częściej dotyka kobiety, szczególnie młode i aktywne seksualnie. Wynika to z ich budowy anatomicznej – cewka moczowa jest krótsza i znajduje się blisko odbytu. Dane pokazują również, że infekcje te częściej pojawiają się w okresie letnim. Ryzyko wzrasta również u osób cewnikowanych (aż o 10 proc.), w podeszłym wieku, w przypadku występowania wad anatomicznych układu moczowego lub gdy układ odpornościowy jest osłabiony. Za zapalenie dróg moczowych odpowiadają bakterie (zwykle Escherichia coli), wirusy i grzyby.

Czytaj więcej w temacie: Niewydolność nerek i jej wpływ na życie chorego

Skąpomocz a problemy z nerkami

O skąpomoczu (oligurii) mówimy wtedy, gdy osoba dorosła w ciągu doby wydala poniżej 400 mililitrów moczu. Wyróżnia się skąpomocz pochodzenia nerkowego, przednerkowego i pozanerkowego. Skąpomocz pochodzenia nerkowego może pojawić się z powodu uszkodzenia nerek, np. w ostrej i przewlekłej niewydolności nerek lub w mocznicy. Skąpomocz pochodzenia przednerkowego najczęściej stwierdza się w wyniku przyjmowania zbyt małej ilości płynów, odwodnienia (które może być następstwem np. biegunki), niewydolności serca, krwotoku czy sepsy. Natomiast o skąpomoczu pochodzenia pozanerkowego mówi się wówczas, gdy utrudniony jest odpływ moczu z dróg moczowych, np. u osób z kamicą nerkową czy rakiem pęcherza moczowego. Oliguria jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych – może świadczyć o stanie przedrzucawkowym, który jest groźny zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.

Ilość moczu wydalanego w ciągu doby jest kwestią dość indywidualną. Generalnie dorosły człowiek powinien jednak oddawać go od 1 do 2,5 litrów na dobę. Wszelkie zmiany w ilości wydalanego moczu, pojawienie się pieczenia w trakcie mikcji lub zmiany w kolorze moczu powinny nam dawać do myślenia. Poliuria, zapalenie dróg moczowych czy skąpomocz pochodzenia nerkowego mogą mieć różną genezę, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej w temacie: Nietrzymanie moczu w ciąży, czy da się z nim walczyć?

Agata Blachowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót