Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Ciśnienie krwi – jak prawidłowo je mierzyć?

Co warto wiedzieć o pomiarach ciśnienia tętniczego?

Data publikacji: 5 września 2018, 10:00
Choroby układu krążenia plasują się na pierwszym miejscu wśród przyczyn zgonów w Polsce. Te statystyki są tym bardziej przykre z uwagi na łatwość wykrycia problemów z krążeniem sercowo-naczyniowym, a także dostępność profilaktyki i coraz lepsze metody leczenia. Aby prawidłowo zdiagnozować nadciśnienie tętnicze, należy regularnie wykonywać pomiar ciśnienia. Na rynku dostępnych jest wiele aparatów, które umożliwiają nam wykonanie takich pomiarów. Do najczęściej wykorzystywanych należy ciśnieniomierz. Warto jednak znać kilka zasad, które pozwolą nam otrzymać wiarygodny wynik.

Spis treści:

Pomiar ciśnienia krwi to jedno z badań profilaktycznych, które wykonuje lekarz podczas standardowej kontroli stanu zdrowia pacjenta. To również element badań medycyny pracy, podczas których stwierdzana jest zdolność do podjęcia zatrudnienia. Sama czynność jest bardzo prosta. Możemy to zrobić samodzielnie w domu, pod warunkiem, że posiadamy odpowiedni aparat, a także wiemy, jak mierzyć ciśnienie, aby uniknąć najczęstszych błędów.

Pomiar ciśnienia krwi – tabela obserwacji to dobry pomysł!

Jeśli lekarz podczas diagnostyki stwierdzi u nas nieprawidłowości dotyczące ciśnienia krwi, z pewnością zaleci nam wykonywanie codziennych pomiarów ciśnienia. W tym celu będziemy musieli zaopatrzyć się w ciśnieniomierz. Jeśli chodzi o aparaty do mierzenia ciśnienia krwi, opinie są podzielone. W przypadku tego typu urządzeń lepiej unikać okazji cenowych i niepewnych źródeł. Najlepiej jest skonsultować wybór odpowiedniego aparatu z lekarzem lub farmaceutą i zakupić go w aptece. Wówczas będziemy mieć pewność, że wykonywane przez nas pomiary są wiarygodne i będziemy mogli dzięki nim monitorować stan naszego zdrowia. Choć sama technika pomiaru nie jest trudna, dla uzyskania wiarygodnego wyniku należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Zanim wykonamy pomiar ciśnienia tętniczego, powinniśmy odpocząć przynajmniej 5 minut w pozycji siedzącej. Nie należy mierzyć ciśnienia, jeśli przed chwilą wchodziliśmy po schodach lub podejmowaliśmy inny wysiłek fizyczny.
  • Ważny jest również nasz komfort psychiczny, nie powinniśmy się spieszyć, a miejsce, w którym wykonujemy pomiar, powinno być ciche, spokojne, temperatura w nim zaś nie powinna być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska.
  • Na chwilę przed pomiarem ciśnienia krwi nie powinniśmy spożywać posiłku, pić kawy ani palić papierosów, ponieważ może to wpłynąć na jego wynik.
  • Jeśli wykorzystujemy ciśnieniomierz z mankietem na ramię, powinniśmy zwrócić uwagę na jego szerokość, która powinna być dopasowana do obwodu naszego ramienia. Jeśli mankiet będzie zbyt wąski, pomiar może być zawyżony.
  • Pomiar ciśnienia powinniśmy wykonywać, siedząc. Łokieć ręki, na której będziemy mierzyć ciśnienie, powinien być oparty w taki sposób, aby mankiet znajdował się na wysokości serca. Dłoń powinna być skierowana ku górze. Dopuszcza się również . Wyniki powinny być takie same niezależnie od pozycji – dotyczy to jednak wyłącznie osób zdrowych. Pacjenci ze zmianami miażdżycowymi w tętnicach mogą osiągać inny wynik w pozycji leżącej.
  • Podczas pomiaru powinniśmy siedzieć w miarę możliwości nieruchomo, a przede wszystkim nie ruszać ręką, na której założony jest mankiet. Powinniśmy również powstrzymywać się od mówienia.
  • Należy również pamiętać, aby pomiary ciśnienia wykonywać o stałej porze.

Czytaj więcej w temacie: Jak skutecznie obniżyć ciśnienie krwi?

Metoda Korotkowa pomiaru ciśnienia

Metoda Korotkowa to inaczej metoda osłuchowa pomiaru ciśnienia. Aparaty wykorzystujące tę metodę badają ciśnienie krwi poprzez monitoring tonów Korotkowa. Mankiet umieszcza się na ramieniu pacjenta, jest on połączony z manometrem rtęciowym. Mankiet jest nadmuchiwany aż do momentu zamknięcia tętnicy. Po chwili ciśnienie w mankiecie powoli maleje, a krew zaczyna przepływać przez tętnicę, powodując powstawanie uderzeń tętna. Podczas pomiaru otrzymujemy wynik ciśnienia skurczowego, rozkurczowego, a także trzecią wartość, jaką jest puls – czyli liczba uderzeń serca w ciągu minuty.

Czytaj więcej w temacie: Rozrusznik serca - co warto o nim wiedzieć?

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót