Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Czy warto jeść grzyby?

Co dobrze wiedzieć o właściwościach grzybów?

Data publikacji: 23 października 2017, 08:00
Sezon na grzyby wciąż trwa. Co rano możemy spotkać w lasach na obrzeżach miast grupy zapalonych poszukiwaczy podgrzybków, maślaków i prawdziwków. Jednak grzyby niezmiennie budzą w nas lekki niepokój i odrobinę niepewności. Jak je jeść? Jakie mają właściwości i jak działają na organizm? Co warto o nich wiedzieć?

Czy grzyby są zdrowe?

O zdrowotne właściwości grzybów pyta wiele osób. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii zawierają one wartościowe dla organizmu substancje. Przede wszystkim witaminy – w tym duże ilości A i B1 oraz B2. To właśnie witaminie A (obecnej w postaci karotenu) grzyby zawdzięczają swój kolor. Poza tym znajdziemy w nich selen, potas, cynk czy fosfor. Grzyby mają w swoim składzie również sporo białka, a dzięki niemu możemy śmiało traktować je w potrawach jako zamiennik mięsa. Oprócz tego grzyby są polecane przez dietetyków ze względu na ich niską kaloryczność. Przykładowo pieczarki mają zaledwie 15 kcal na 100 g, a borowiki 33 kcal na 100 g. W składzie zawierają przede wszystkim dużo wody, dzięki czemu można je swobodnie jeść, będąc na diecie. Niech jednak nie zmyli nas ta informacja, ponieważ odpowiedź na pytanie, czy grzyby są ciężkostrawne, jest, niestety, twierdząca. Dlatego trzeba zachować ostrożność przy ich spożywaniu, zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że mamy dość wrażliwy żołądek. Wszystko za sprawą chityny, która nie jest rozpuszczana przez kwasy żołądkowe. W rezultacie nasz żołądek przepuszcza jedynie grzyby przez układ pokarmowy.

Czytaj więcej w temacie: Dlaczego warto jeść warzywa i owoce sezonowe

Czy można jeść grzyby w ciąży?

Zanim przejdziemy do kwestii typowo kulinarnych, odpowiedzmy sobie na inne nurtujące pytanie. Co z grzybami w diecie kobiet, które spodziewają się dziecka? Czy można jeść grzyby w ciąży? Wiele przyszłych mam woli dla pewności wyeliminować je ze swojej diety, żeby tylko przypadkiem nie zaszkodzić maleństwu. Czy słusznie? I tak, i nie. Na pewno należy jeść wyłącznie takie grzyby, których pochodzenia jesteśmy absolutnie pewni. Zatrucie jest zawsze dużą szkodą dla organizmu, a w ciąży – tym bardziej! Warto jednak pamiętać, że grzyby są cennym źródłem wielu minerałów i witamin, co zostało już wspomniane wyżej. I tak na przykład boczniaki mają w sobie dużo kwasu foliowego (tak polecanego w ciąży), a także cynku czy potasu. Można śmiało sięgać także po smardze, kurki czy pieczarki. A czego unikać? Z pewnością grzybów na surowo. Poza nimi wszelkie formy są dozwolone. Pamiętajmy jednak, że w razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej w temacie: Dieta i sport w ciąży

Jak spożywać grzyby?

Sposobów spożywania grzybów jest naprawdę wiele. Lubimy jeść je w zupie, sosie, jako dodatek do dania głównego, w farszu, w pierogach czy w bułce. Grzyby prosto z lasu największą popularnością cieszą się dodane do sosu. Jeśli chcemy smażyć grzyby, powinniśmy przede wszystkim pamiętać, by nie solić ich przed usmażeniem na patelni, bo wtedy wydzielą za dużo wody, przez co smażenie będzie utrudnione. Szczególnie polecane jest suszenie grzybów – w wersji ususzonej świetnie sprawdzą się do wszelkich wigilijnych potraw, ale także do bigosu czy pasztecików. Bardzo popularne są też grzyby w postaci przetworów. Marynowane pieczarki można śmiało dodać do sałatki, a kiszone kurki będą świetną przekąską. Grzyby dają ogromne możliwości wykorzystania w kuchni. Wiele gospodyń zadaje sobie jednak pytanie, czy grzyby można mrozić? Odpowiedź brzmi: tak. Warto jednak zaznaczyć, że mrozić możemy jedynie te grzyby, które są świeżo zerwane i jeszcze nie zostały umyte (powinny jednak być dobrze oczyszczone).

Czytaj więcej w temacie: Co sprawia, że zupy królują na naszych stołach

Z czym podawać grzyby?

Jakie przyprawy najlepiej łączą się z grzybami? Na pierwszym miejscu bez wątpienia powinniśmy wymienić tymianek, jałowiec i kminek. Te przyprawy świetnie podbijają smak i doskonale łączą się z każdym rodzajem grzybów. Jako niskokaloryczne składniki potraw grzyby najczęściej łączymy ze śmietaną, która – choć ciężka i tłusta – świetnie się z nimi komponuje. Sos do mięsa jak znalazł! Przygotowując grzyby, pamiętajmy, by zawsze zadbać, aby były wystarczająco miękkie. Surowe mogą spowodować zatrucie, nawet jeśli nie są trujące z gatunku.

Czytaj więcej w temacie: Świeże zioła w kuchni

Marta Nowak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót