Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczne

Praca w open space – w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie?

Jaka jest idea open space i czy są to warunki, które utrudniają pracę?

Data publikacji: 27 listopada 2017, 10:00
Z najnowszych badań wynika, że praca w open space może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ciągły hałas, brak prywatności i trudności w skupieniu – to jedne z wielu problemów, które dotykają osoby pracujące na otwartej przestrzeni. Jaka jest idea pracy w open space? Jakie są jej plusy i minusy? Co jest najtrudniejsze, a do czego po dłuższym czasie można się przyzwyczaić? Przyjrzyjmy się temu problemowi trochę bardziej szczegółowo i sprawdźmy, czy warto podjąć się pracy w takim systemie i czy może to być dobra opcja dla nas.

Spis treści:

Skupienie, które sprzyja kreatywności, a o które tak ciężko

Skupienie, jedna z najważniejszych funkcji naszej uwagi, odpowiadająca za wykonywanie różnych mniej lub bardziej skomplikowanych zadań, oraz kreatywność, siostra pomysłów. Dwie rzeczy, które często idą ze sobą w parze, pomagając w konstruktywny sposób rozwiązać napotkane problemy i mierzyć się z wyzwaniami codziennej pracy. Niestety, pracując w biurze tzw. open space, jesteśmy często narażeni na trudności. Najczęściej doskwiera nam brak możliwości skupienia swojej uwagi, który prowadzi do zaburzeń kreatywnego myślenia. Stały hałas i pozbawienie intymności zakłócają aktywność naszego mózgu, co z kolei negatywnie wpływa na koncentrację. Próbujemy być na czymś bardzo skupieni i nagle na sąsiednim biurku dzwoni telefon. Nasza uwaga zostaje momentalnie rozproszona. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze stres, stan ciągłego podenerwowania bądź nawet rosnącej frustracji.

Czytaj więcej w temacie: Uraz akustyczny to najczęstsza choroba zawodowa w Polsce

Hałas w biurze, mała bakteria prowadząca do choroby

Wspomniane wcześniej problemy z koncentracją, gwar oraz hałas to główne minusy pracy w open space, czyli w wielkim pokoju czy też raczej wielkiej przestrzeni, w której pracownicy siedzą oddzieleni od siebie ściankami działowymi. W wielu biurach przestrzeń ta bywa jeszcze bardziej otwarta, a biurka nie są od siebie oddzielone żadnymi elementami. Ciągłe przebywanie w tak licznym towarzystwie wpływa w znaczący sposób na naszą odporność, obniżając ją. Stajemy się coraz bardziej podatni na infekcje. Zwłaszcza kiedy np. panuje epidemia jakiejś choroby, a ktoś, żeby nie zaniedbać własnych obowiązków, przychodzi do pracy z grypą. Hałas w biurze prowadzi często do bólów głowy i ogólnego rozstrojenia naszego organizmu zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego też po kilku miesiącach pracy w takim systemie bardzo często stajemy się najzwyczajniej w świecie mniej odporni.

Czytaj więcej w temacie: Kiedy nie chcemy wziąć L4 -  czym grozi praca w czasie choroby?

Agresja w pracy efektem ogólnego osłabienia i zmęczenia

Dla właścicieli firm liczy się przede wszystkim zysk. A ten najłatwiej osiągnąć przez duże oszczędności. Pracodawca zorientowany na dochód, często nie słyszy tego, na co skarżą się jego pracownicy. Brak zrozumienia ze strony pracodawcy prowadzić może do lęku i frustracji, czego konsekwencją może być agresja w stosunku do innych osób w pracy. Bardzo często do tego wszystkiego dochodzi jeszcze monotonia (występująca np. w telepracy, wśród pracowników infolinii przychodzących itp.). Należy także pamiętać o tym, że przemęczeni i zestresowani pracownicy są znacznie mniej efektywni od tych wypoczętych i pełnych energii.

Czytaj więcej w temacie: Ciąża a kodeks pracy.

Praca w open space – dużo plusów i jeszcze więcej minusów

Każda praca niesie za sobą zarówno dużo plusów, jak i minusów. System open space posiada wiele „rzeczy na nie”, m.in. brak prywatności czy trudności w skupieniu. Wszyscy dookoła wiedzą, na jaką stronę internetową właśnie weszliśmy, czy jesteśmy skupieni na pracy, czy też może zajmujemy się czymś innym. Kolejnym minusem jest wspomniany już wcześniej hałas. To wszystko obniża efektywność i człowiek nie ma siły pracować na najwyższych obrotach. Każdy z nas potrzebuje chwili dla siebie, odpoczynku, oderwania myśli, żeby stworzyć nowe pomysły. Warto jednak wiedzieć, że wielu osobom odpowiada praca w przestrzeni typu open space – dotyczy to np. tych, którzy z kolei źle i wręcz klaustrofobicznie czują się w maleńkich pokojach biurowych, gdzie zdani są na towarzystwo określonych osób na niewielkim metrażu.

Czytaj więcej w temacie: Pozwól sobie na chwilę relaksu!

Maja Olejnik

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót