Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

Prywatna opieka medyczna – kiedy warto z niej skorzystać?

Co warto wiedzieć o leczeniu prywatnym?

Data publikacji: 10 grudnia 2018, 09:15
Kolejki do specjalistów, odległe terminy, a także niemiła obsługa. To tylko kilka skojarzeń, które wielu z nas przychodzą na myśl, gdy zachodzi potrzeba odbycia wizyty u lekarza przyjmującego pacjentów w ramach NFZ, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia. Mówi się, że jest to bezpłatna opieka medyczna, z której może skorzystać każda osoba ubezpieczona. Nie jest to do końca prawda, ponieważ co miesiąc z naszej pensji odprowadzane są składki, z których finansowane są świadczenia w ramach NFZ. Niestety opieka ta ciągle nie jest doskonała. Dlatego wielu z nas decyduje się skorzystać z oferty prywatnych klinik.

Spis treści:

Często słyszy się, że koszty prywatnej opieki zdrowotnej są wysokie i większości społeczeństwa na nią po prostu nie stać. Czy faktycznie tak jest? Dla wielu firm pakiet prywatnej opieki medycznej to sposób pozafinansowego wynagradzania swoich pracowników. Dzięki niemu mają oni możliwość skorzystania z pomocy lekarza internisty, innych specjalistów, a także wykonania podstawowych zabiegów medycznych i badań. Dodatkowo prywatne ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje wypłatę środków w przypadku zwolnienia lekarskiego, operacji czy określonych zabiegów. Im większa liczba osób korzysta z pakietów, tym cena staje się dla firm atrakcyjniejsza. Często pracodawca pokrywa koszt pakietu i oferuje go pracownikom w ramach benefitów pozapłacowych.

Czytaj więcej w temacie: Kiedy warto udać się do endokrynologa?

Co zawierają pakiety medyczne?

Decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, musimy zastanowić się nad naszymi potrzebami, na czym najbardziej nam zależy. Czy ma to być opieka indywidualna, czy będą z niej korzystać również członkowie naszej rodziny. Jeśli to drugie, to lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pakietu rodzinnego, który umożliwi dostęp do specjalistów naszemu współmałżonkowi, dzieciom, a nawet rodzicom i teściom. Jeśli planujemy w niedługim czasie powiększyć rodzinę, dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością pakiet zawierający rozszerzone badania i diagnostykę dla kobiet w ciąży. Jeśli mamy już dzieci, możemy skorzystać z dodatkowych badań lub szczepień. Pakiet dla rodziców noworodka zawiera m.in.:

  • konsultacje pediatry,
  • konsultacje z lekarzami specjalistami,
  • zabiegi pielęgniarskie,
  • wizyty domowe,
  • badania diagnostyczne (laboratoryjne, RTG, USG, EKG),
  • szczepienia obowiązkowe, a także rekomendowane.

Leczenie prywatne w podstawowym pakiecie dla pracowników będzie nas kosztować około 50 zł miesięcznie. Na podstawowy zakres pakietu składają się najczęściej:

  • konsultacje z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej,
  • szczepienie przeciwko grypie,
  • podstawowe konsultacje i zabiegi pielęgniarskie,
  • porady medyczne w nagłych wypadkach – infolinia, czat.

Ceny pakietów rozszerzonych zaczynają się od ponad 100 zł za miesiąc. Obejmują możliwość konsultacji ze specjalistami wybranych dziedzin medycyny, umożliwiają skorzystanie z bardziej skomplikowanych zabiegów ambulatoryjnych, a także wizyty kontrolne u stomatologa. W droższych pakietach istnieje również opcja wizyty domowej lekarza internisty, a także przyjazdu karetki i pobytu w prywatnym szpitalu.

Czytaj więcej w temacie: Zamawianie leków przez Internet - czy to ma sens?

Korzyści płynące z prywatnej opieki medycznej

Wybierając prywatną opiekę medyczną, z pewnością będziemy mogli liczyć na szybszy termin wizyty bez konieczności czekania w długiej kolejce. Plusem są również zapisy do lekarza – na wizytę możemy umówić się samodzielnie, korzystając z konta internetowego. Bezpośrednio przed nią otrzymamy przypomnienie e-mail lub SMS. Przychodząc na umówioną wizytę, mamy pewność, że odbędzie się ona punktualnie, a obsługa recepcji oraz lekarze będą dla nas mili i pomocni. Co więcej, godziny wizyt możemy dopasować do swojego grafiku pracy. Lekarze przyjmują również popołudniami, a także w soboty. Często w prywatnych klinikach po odbytej wizycie mamy możliwość wypełnienia ankiety satysfakcji, w której możemy zaznaczyć, co nam się podobało, a co wymaga poprawy. W przypadku badań wynik otrzymamy najczęściej tego samego dnia, będziemy mogli go podejrzeć na swoim profilu w panelu dla pacjenta na stronie internetowej, a także skonsultować z lekarzem. Prywatna opieka medyczna to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które z uwagi na swoje dolegliwości muszą często konsultować się z lekarzem specjalistą. Nie trzeba wówczas martwić się o odległe terminy wizyt, a także utrudniony dostęp do specjalistów w godzinach popołudniowych.

Czytaj więcej w temacie: Choroba na zagranicznych wakacjach

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót