Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

Choroba na zagranicznych wakacjach

Jak się leczyć i gdzie możemy szukać pomocy zagranicą?

Data publikacji: 10 sierpnia 2018, 09:00
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje wymarzonego urlopu, aby odpocząć od codziennych obowiązków i najchętniej zmienić klimat. Planując wakacje, staramy się tak je zorganizować, aby zapewnić sobie zarówno różnego rodzaju rozrywki, jak i czas na relaks. Niestety, czasami zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, których każdy z nas chciałby uniknąć, mowa tu o różnego rodzaju chorobach, które mogą pokrzyżować nam nasze wakacyjne plany.

Spis treści:

Choroba na wakacjach to jeden z najgorszych scenariuszy, jaki możemy sobie wyobrazić. Może się okazać, że nasz wyczekiwany urlop, do którego odliczaliśmy dni przez cały rok, będziemy musieli spędzić w łóżku, a co gorsze – nawet w szpitalu. Jeśli dodatkowo choroba dosięgnie nas za granicą, to leczenie, a także hospitalizacja mogą nas drogo kosztować.

Czytaj więcej w temacie: Planujemy wakacyjny wyjazd - jakie biuro podróży wybrać?

EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – planujesz wyjazd? Musisz ją mieć!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który zapewni nam możliwość skorzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Możemy ją wyrobić, jeśli posiadamy prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, które określają przepisy naszego państwa. Podczas pobytu zagranicznego EKUZ pozwala nam korzystać z niezbędnej opieki zdrowotnej na tych samych zasadach, co ubezpieczeni obywatele tego kraju. Aby wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wystarczy wypełnić wniosek, który można pobrać na stronie www.nfz.gov.pl, a następnie wysłać go e-mailem lub zanieść do wybranego oddziału NFZ. Karta jest bezpłatna. Ważność EKUZ zależy od tego, czy pracujemy, czy pobieramy świadczenie emerytalne. Jeśli na wakacjach za granicą zajdzie potrzeba skorzystania z opieki zdrowotnej, dzięki karcie EKUZ możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Bez EKUZ bylibyśmy zobowiązani do pokrycia pełnych kosztów leczenia, które często sięgają kilku lub kilkunastu tysięcy euro.

Czytaj więcej w temacie: Dokąd się wybrać - sprawdzone pomysły na udane wakacje

Dodatkowe ubezpieczenie na wakacje – czy opłaca się je wykupić?

Jeśli na urlop wybieramy się z biurem podróży, z pewnością razem z ofertą wakacji otrzymaliśmy propozycję dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Każdy ubezpieczyciel ma również w swojej ofercie ubezpieczenie turystyczne. Zakres EKUZ przy poważniejszych schorzeniach może okazać się niewystarczający, dlatego aby się zabezpieczyć, warto rozważyć dodatkową opcję. Należy jednak wiedzieć, że transport do Polski osoby chorej nie jest refundowany w ramach EKUZ. Karta upoważnia nas jedynie do doraźnej pomocy na miejscu. Dlatego, jeśli chcemy w spokoju odpocząć na wakacjach lub planujemy uprawiać dość ryzykowne sporty, warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie, którego zakres zapewni nam pełną opiekę w razie wypadku lub choroby.

Wakacyjna apteczka – co warto spakować do walizki?

Wyjeżdżając na wakacje do innego kraju, z pewnością będziemy chcieli spróbować tamtejszej kuchni. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia problemów żołądkowych. Jedną z najczęściej występujących dolegliwości podczas wyjazdów jest biegunka. Potrafi skutecznie uprzykrzyć nam urlop, dlatego warto zaopatrzyć się w środki, które pozwolą nam się przed nią ustrzec lub złagodzić jej skutki. Zabierzmy ze sobą węgiel leczniczy, a także preparaty z elektrolitami, które zapobiegną odwodnieniu. W podróżnej apteczce nie powinno również zabraknąć środków opatrunkowych, takich jak plastry, jałowa gaza czy bandaże. Podczas pieszych wycieczek nie trudno o skaleczenie czy obtarcie nóg. Nie zapomnijmy również o środkach przeciwbólowych, a także przeciwgorączkowych. Zmiana klimatu, długa podróż mogą skutkować bólem głowy. W przypadku wystąpienia przeziębienia i wysokiej temperatury odpowiednie leki pozwolą nam szybko ją zbić. Jeśli planujemy opalać się na plaży, poza olejkiem do opalania przyda się również preparat łagodzący oparzenia. Odpowiednie wyposażenie apteczki pozwoli nam cieszyć się beztroskim czasem wakacji, ponieważ dzięki niej będziemy pewni, że jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność.

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót