Szczepionki dla seniorów. Czy warto szczepić się po 60. roku życia?
Szczepienia zalecane osobom starszym
Dlaczego seniorzy również powinni się szczepić?
Dwa podstawowe szczepienia zalecane osobom starszym to szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom. Oba te patogeny powodują bardzo ciężkie infekcje, które mogą nieść za sobą szereg poważnych powikłań. Są one niebezpieczne już dla młodych osób, nie wspominając o starszych. Seniorzy najczęściej cierpią na różne schorzenia przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy przewlekła choroba nerek, które znacznie obciążają organizm. Nałożenie na nie infekcji i ewentualnych powikłań może przynieść bardzo przykre konsekwencje.
Szczepienia przeciwko grypie
Szczepienia przeciwko grypie mają na celu uchronić nas przed zachorowaniem, a jeśli jednak do niego dojdzie, łagodzić przebieg choroby i chronić przed powikłaniami. Wirus grupy należy do wirusów, w których niezwykle szybko dochodzi do mutacji. Szczepionki na grypę są każdego roku przygotowywane na bazie 3 najczęściej występujących serotypów, które powodowały zachorowanie w ciągu poprzednich 3 lat. Na tej podstawie przyjmuje się, że również w danym sezonie infekcja najczęściej będzie spowodowana którymś z tych serotypów. U osób starszych zachorowania na grypę kończą się często poważnymi powikłaniami, dlatego niewątpliwie warto zapobiegać zachorowaniu w każdy możliwy sposób, w tym szczepiąc się. Szczepienia zaleca się wykonać przed okresem wzmożonych zachorowań, czyli w okresie jesiennym. Wiele samorządów decyduje się w tym czasie wprowadzić program darmowych szczepień przeciwko grypie dla seniorów, co ma na celu zachęcić starszych do ich wykonania. Jak w przypadku każdego szczepienia, kwalifikacji do niego dokonuje lekarz. Należy odroczyć szczepienie u osób z ostrym zakażeniem lub chorobą przebiegającą z wysoką gorączką. Stałym przeciwwskazaniem do szczepienia jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik, np. alergia na białko jaja kurzego.
Szczepienia przeciwko pneumokokom
Bakteria Streptococcus pneumoniae, czyli powszechny pneumokok to sprawca wielu groźnych chorób, takich jak zapalenie płuc i opon mózgowo-rdzeniowych. Z dostępnością darmowych szczepień przeciwko pneumokokom dla seniorów jest dużo gorzej niż w przypadku grypy. Ze względu na fakt, że zachorowania spowodowane bakterią są rzadsze niż te wirusem grypy, samorządy nie są już tak chętne do ich finansowania wszystkim po 60. roku życia. Jednak często możliwość darmowego szczepienia mają starsi, chorujący na dodatkowe choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy niewydolność nerek. Każdy jednak może zakupić taką szczepionkę sam, a jej koszt to około 80 zł. Należy udać się do lekarza rodzinnego po receptę, zakupić szczepionkę w aptece i wrócić do przychodni, aby podała ją pielęgniarka. Przeciwwskazania do szczepienia to również ostre zakażenia i nadwrażliwość na jakikolwiek składnik.
Jakie jeszcze seniorzy powinni rozważyć szczepienia?
Starszy wiek nie jest przeciwwskazaniem do wykonania ewentualnych zaległych szczepień z dzieciństwa. Seniorzy mogą zaszczepić się np. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B czy C. Podobnie ewentualna konieczność szczepień wynika z ich narażenia zawodowego czy środowiskowego. Jeśli np. lubią pracować w ogródku, gdzie łatwo o skaleczenie i zanieczyszczenie rany glebą, należy odnawiać szczepienie przeciwko tężcowi. Pamiętajmy też, że emerytura to dla wielu czas na nadrabianie zaległości w podróżach (czyt. Przewodnik po podróżach dla seniorach). Jeśli senior planuje podróż w tropiki, ale także nawet na południe Europy, warto skontaktować się z lekarzem specjalistą medycyny tropikalnej i zaszczepić się przeciwko patogenom, powodującym różne choroby na danym terenie.
Katarzyna Wiak
___________________________REKLAMA
___________________________________