Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaMakijaż

AZS – jakich zasad przestrzegać przy makijażu?

Bezpieczny makijaż dla skóry z atopowym problemem

Data publikacji: 22 sierpnia 2018, 09:30
Mitem jest przekonanie, że AZS wyklucza korzystanie z makijażu. Makijaż jest wręcz wskazany do tuszowania zmian chorobowych. Musi to być jednak bezpieczny makijaż, a towarzyszyć mu powinien także bezpieczny demakijaż. O ile jednak makijaż powinien być oszczędny, o tyle demakijaż – już nie.

Spis treści:

W przypadku makijażu oszczędzać należy jedynie na ilości kosmetyków nakładanych na skórę, nigdy na ich jakości. W przypadku demakijażu – oszczędzanie na ilości preparatów stosowanych do usuwania kolorowych kosmetyków i zanieczyszczeń ze skóry to najgorsza rzecz, jaką można zafundować własnej cerze.

Bezpieczny makijaż i demakijaż przy AZS

Osoby z atopowym zapaleniem skóry zmagają się najczęściej z nadmierną suchością, pieczeniem i świądem. Opisanym objawom towarzyszą zmiany skórne w postaci czerwonych, plackowatych plam, które najchętniej zatuszowałoby się zręcznie makijażem. Problem polega na tym, że niewłaściwie wykonany makijaż oraz nieodpowiednie kosmetyki zamiast ukoić, dodatkowo mogą podrażnić atopową skórę. W efekcie zmiany chorobowe staną się jeszcze bardziej widoczne. Pułapką może okazać się również zmywanie makijażu nieodpowiednimi preparatami.

Preparaty do makijażu przeznaczone dla osób zmagających się z atopią skóry powinny:

Zmywanie makijażu to dla osób z AZS kolejne wyzwanie, gdyż środki do demakijażu, podobnie jak te stosowane przy makijażu, nie powinny podrażniać wrażliwej skóry, a ponadto powinny chronić i uzupełniać naskórkową barierę hydrolipidową poprzez odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie.

Zasady bezpiecznego makijażu przy AZS

  • Minimalizm – to priorytet. Należy stosować tylko te kosmetyki, które są konieczne i w jak najmniejszej ilości, oraz rezygnować z preparatów dublujących działanie innych.
  • Krem pod makijaż powinien być oparty na emolientach – skład tych mieszanin powinien być dobrany pod potrzeby konkretnego rodzaju cery atopowej.
  • Należy używać kosmetyków z jednej linii – w ten sposób zabezpiecza się skórę przed podrażnieniem, które mogłoby się pojawić wskutek interakcji pomiędzy składnikami kosmetyków z różnych linii lub od różnych producentów.
  • Czerwonych plam chorobowych nie tuszuje się nakładaniem grubej warstwy podkładu, bo uzyska się w ten sposób sztuczny efekt maski. Do kamuflowania zaczerwienień i podrażnień służy zielony korektor.
  • Fluid powinien być lekki, nieobciążający skóry. Jeśli nie wiesz, jaki podkład przy AZS będzie najlepszy, nie kupuj od razu dużego opakowania, ale zapytaj o próbki produktu.
  • Nie należy używać rozświetlaczy, perłowych cieni i różu. Kosmetyki do modelowania konturu twarzy powinny mieć odcień brązowawy, a nie czerwony czy pomarańczowy.
  • Jeśli zależy ci na odwróceniu uwagi od jakiegoś problemu skórnego, wyeksponuj urodę wartych podkreślenia obszarów twarzy, np. oczu czy ust.

Zasady bezpiecznego zmywania makijażu

  • Demakijaż wykonuje się codziennie, minimum raz – przed wieczorną kąpielą.
  • Preparaty powinny zawierać niewielką ilość składników aktywnych, ale dopasowanych do skóry atopowej. Powinny być wolne od mydła, detergentów, a przy tym mieć neutralne pH i zawierać taką ilość składników czynnych, które skutecznie rozpuszczą nagromadzoną na skórze powłokę z naturalnego sebum i zanieczyszczeń.
  • Zmywanie makijażu powinno obejmować taką liczbę powtórzeń aplikacji kosmetyku, aż płatek kosmetyczny pozostanie czysty.
  • Demakijaż powinien wzmacniać, uelastyczniać, nawilżać i natłuszczać skórę atopową.
  • Aby oczyszczanie twarzy było jeszcze skuteczniejsze, okresowo można wykonać peeling enzymatyczny. Ścierny może pogłębiać podrażnienie skóry.

Poza wymienionymi wyżej zasadami należy jeszcze czytać skład każdego kosmetyku i eliminować produkty z komponentami, które wywołały już podrażnienie w przeszłości. W sytuacji, w której sprawdzony już wcześniej kosmetyk uczulił, należy go bezwzględnie odstawić – mógł zostać w nim zmieniony skład. Wystarczy bowiem modyfikacja jednego czynnika (na przykład olejku lub składowej zapachu kosmetyku), aby po zaaplikowaniu na skórę atopową kosmetyk ją zaatakował, a skóra pokryła się dużą ilością swędzących i czerwonych zmian.

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót