Sprzątaj bez chemii!
Sprawdzone sposoby na ekologiczne sprzątanie
Spis treści:
- Metody od pokoleń
- Niezwykła moc cytryny
- Niezastąpiona soda oczyszczona
- Ocet – numer jeden wśród ekologicznych środków czystości
- Sól nie tylko do przyprawiania potraw
- Sprzątanie bez detergentów – przepisy na naturalne specyfiki
Metody od pokoleń
Sklepowe detergenty mogą zaszkodzić nie tylko naszemu zdrowiu, ale również przyczynić się do zbyt szybkiego zużycia sprzętów lub czyszczonych powierzchni. Jeśli trudno nam jest przekonać się do własnoręcznie przygotowanych preparatów, zapytajmy naszych mam lub babć, czego używały w czasach swojej młodości podczas domowych porządków. Z pewnością wymienią produkty, z których również dziś każdy z nas może przygotować bezpieczne, ale równie skuteczne środki czystości.
Czytaj więcej w tym temacie: Lekcja dbania o porządek dla najmłodszych
Niezwykła moc cytryny
Naturalne zamienniki detergentów pomogą nam utrzymać dom w czystości, a także zadbać o zdrowie. Jednym z nich jest cytryna lub kwasek cytrynowy, który z łatwością kupimy w każdym sklepie. Cytryna posiada właściwości antyseptyczne, a także odkażające, które możemy wykorzystać podczas domowych porządków. Kwasy organiczne zawarte w cytrynie potrafią usunąć osad z kamienia, a także mają właściwości wybielające. Z jej pomocą wyczyścimy czajnik z kamienia, dodamy blasku szklanym naczyniom, a także usuniemy przykry zapach z lodówki.
Niezastąpiona soda oczyszczona
Naturalne detergenty przygotujemy również w oparciu o sodę oczyszczoną. Jest to naturalna, a przede wszystkim bezpieczna dla środowiska i naszego zdrowia substancja, która ma wiele zastosowań. Możemy dodawać ją jako środek spulchniający do ciast, ale także użyć jej podczas domowych porządków. Soda oczyszczona dodana do prania pomoże wywabić tłuste plamy, a także usunąć nieprzyjemny zapach. Mieszanka z wykorzystaniem sody doskonale poradzi sobie z brudną wanną lub zlewem, a także pomoże wyczyścić fugi między kafelkami, które będą wyglądały jak nowe.
Czytaj więcej w temacie: Jak oszczędzać wodę?
Ocet – numer jeden wśród ekologicznych środków czystości
Dawniej nie znano gotowych detergentów, które dziś możemy znaleźć na sklepowych półkach. Podczas porządków wykorzystywano własne środki czystości, które powstawały głównie w oparciu o ocet. Ma on właściwości bakteriobójcze, zatem doskonale sprawdzi się podczas sprzątania łazienki lub blatu, a także sprzętów w kuchni. Z powodzeniem pozbędzie się kamienia, a także wszelkich osadów.
Sól nie tylko do przyprawiania potraw
Sól, obok pieprzu, to najpopularniejsza przyprawa na świecie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to również doskonały środek odkażający, ścierny, dezynfekujący, a także czyszczący. Jej roztwór w połączeniu z sokiem z cytryny może stać się niezastąpionym, naturalnym środkiem czystości w naszym domu. Pomoże usunąć nalot na srebrnych sztućcach lub biżuterii, a także ułatwi wywabienie plam z krwi lub czerwonego wina. Dodając ją do pasty z sody oczyszczonej i wody, usuniemy wszelkie zaschnięte zabrudzenia.
Czytaj więcej w temacie: Domowy regulamin, czyli zbiór rodzinnych zasad. Jak go opracować?
Sprzątanie bez detergentów – przepisy na naturalne specyfiki
- Sprzątanie podłóg drewnianych i paneli
Potrzebujemy: 2 szklanki octu, 2 szklanki ciepłej wody, kilkanaście kropli wybranego olejku eterycznego.
Taka mieszanka nie tylko skutecznie wyczyści podłogi, ale także doda im blasku oraz sprawi, że w naszym domu będzie pięknie pachnieć.
- Czyszczenie umywalki, wanny, kafelek
Potrzebujemy: 0,5 szklanki sody oczyszczonej, wodę do rozrobienia.
Do szklanki z sodą oczyszczoną wlewamy odrobinę wody, z pomocą której przygotowujemy gęstą pastę. Nakładamy niewielką ilość pasty na szmatkę i czyścimy powierzchnie w łazience. Taka mikstura doskonale poradzi sobie z osadem z mydła.
- Lustro
Potrzebujemy: 2-3 łyżeczki octu, 0,5 l ciepłej wody.
Ocet mieszamy z wodą, a następnie przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Mieszaninę rozprowadzamy na powierzchni lustra, a następnie wycieramy i polerujemy za pomocą ściereczki z mikrofibry, aby uniknąć niechcianych smug.
Czytaj więcej w temacie: Kiedy powinniśmy zacząć rozważać wyprowadzkę od rodziców?
Beata Kubiś
___________________________REKLAMA
___________________________________