Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Jak dbać o włosy noworodka i niemowlęcia?

Właściwa pielęgnacja główki malucha

Data publikacji: 19 grudnia 2018, 09:00
Choć jakość włosów zależy w dużej mierze od genów, to ich pielęgnacja już od pierwszych dni jest nie bez znaczenia. Delikatne włoski maluszka potrzebują specjalnego traktowania i odpowiednio dobranych kosmetyków.

Spis treści:

Niektóre dzieci przychodzą na świat z bujnymi lokami, inne mają na głowie delikatny puszek lub są zupełnie łyse. Bez względu jednak na stan fryzury jedno jest pewne – pielęgnacja noworodka dotyczy także jego włosów. O czym warto pamiętać, czego unikać i po jakie kosmetyki sięgać?

Od meszku do fryzury

Nawet jeśli maluszek urodził się z bujnym owłosieniem, nie oznacza to, że w dorosłym życiu będzie mógł pochwalić się identyczną fryzurą. Na świat przychodzimy z włosami płodowymi, które około 4.-6. miesiąca życia wycierają się i zostają zastąpione przez włosy właściwe. Temu zjawisku sprzyja delikatność pierwszych włosków i to, że dzieci spędzają czas, głównie leżąc i pocierając główką o podłoże. Wiele się może zmienić – ciemnowłose noworodki mogą zostać później blondynami, a te z niewielką ilością włosków zyskać gęste, bujne loki. Ostateczny wygląd i jakość włosów ustala się dopiero około 6. roku życia.

Pielęgnacja noworodka

U najmłodszych dzieci nie zaleca się codziennego mycia włosów – taka praktyka może bowiem doprowadzić do zmycia warstwy ochronnej produkowanej przez skórę i tym samym do przesuszenia. Mieszki włosowe pierwszych włosków nie posiadają jeszcze gruczołów łojowych, które natłuszczają włosy, chroniąc je tym samym przed bakteriami. Z tego względu nie stosuje się także u noworodków i niemowląt takich samych szamponów, jak dla dorosłych – działają one zbyt silnie, rozpuszczając warstwę tłuszczu, i mogą podrażniać skórę główki. Maluszki nie potrzebują także żadnych odżywek do włosów i innych kosmetyków, które znajdziemy na półkach ich rodziców.

Czym myć włosy noworodka?

Wielu z nas zastanawia się, czym myć włosy noworodka lub szuka odpowiednich szamponów dla niemowląt. Przy pierwszych włoskach najlepiej używać delikatnego mydełka lub specjalnych preparatów – emolientów, które nawilżą i natłuszczą delikatną skórę główki dziecka. Po 6. miesiącu życia można już sięgnąć po szampony dla niemowląt – najlepszym wyborem będą te, których pH zbliżone są do pH skóry (od 4,5 do 6). Warto także zwrócić uwagę na kosmetyki przeznaczone zarówno do mycia ciała, jaki i pielęgnacji włosów, np. żele lub balsamy 2 w 1. Pamiętajmy, że po umyciu włosów maluszka nie należy suszyć ich suszarką ani mocno trzeć ręcznikiem – wystarczy delikatnie je wytrzeć, zebrać nadmiar wody i zostawić do samodzielnego wyschnięcia.

Czesanie włosów niemowląt

Choć może się wydawać, że delikatny meszek nie potrzebuje szczotkowania, to warto dwa razy dziennie zadbać w ten sposób o włoski dziecka. Czesanie włosów niemowląt to nie tylko pielęgnacja ich włosów, lecz także delikatny masaż głowy, który pobudza krążenie podskórne, poprawia ukrwienie skóry, relaksuje maluszka i działa uspokajająco. Ponadto systematyczne rozczesywanie włosów wpływa korzystnie na ich porost i wzmocnienie cebulek włosowych. Szczotka do pierwszych włosków powinna być delikatna i miękka, najlepiej wykonana z naturalnego włosia – dzięki temu przy czesaniu włosów niemowląt i noworodków nie podrażnimy ich delikatnej skóry głowy.

Ciemieniucha

Często na skórze głowy maluszka pojawiają się białe lub żółtoszare łuski, tzw. ciemieniucha. Jest ona wynikiem zawirowań hormonalnych i niedojrzałości gruczołów łojowych, które w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka produkują nadmierną ilość łoju. Po wyschnięciu łój zamienia się w ciemieniuchę, która choć nie jest niebezpieczna dla dziecka, wygląda nieestetycznie i często martwi rodziców. Niestety, trudno jest jej zapobiegać, za to niezwykle istotne jest, by nie dopuszczać do pogłębienia problemu i zgrubienia warstwy. Jak zatem poradzić sobie z ciemieniuchą? Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja noworodka:

  1. Przed kąpielą warto posmarować główkę dziecka oliwką i na kwadrans założyć mu czapeczkę. Następnie miękką szczotką należy wyczesać łuski, które odpadły, i umyć główkę dziecka.
  2. Dobrze jest zakupić preparaty – olejki, kremy – zawierające wyciągi z roślin powstrzymujących nadmierne wydzielanie łoju. Można także stosować substancje natłuszczające, które przyspieszą odwarstwianie się łusek ciemieniuchy.
  3. Starym, babcinym sposobem na ciemieniuchę jest peeling z rozmoczonych w wodzie płatków owsianych lub otrąb pszennych. Smaruje się nimi główkę dziecka przed kąpielą, co powoduje zmiękczenie i delikatne starcie naskórka. Zabieg należy wykonywać delikatnie, bez nadmiernego tarcia.
  4. Nie wolno dopuszczać do nadmiernego pocenia się dziecka – pot przyspiesza rozwój ciemieniuchy! Czapeczki dla maluszka powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów, najlepiej bez sztucznych barwników. W domu i miejscach, gdzie jest ciepło, należy zdjąć dziecku okrycie głowy.

Choć ciemieniucha dotyczy zazwyczaj noworodków i niemowląt, może nawracać i pojawiać się także u starszych dzieci, dwu- i trzylatków. Dlatego tak ważna jest regularna pielęgnacja i dbałość o nieprzegrzewanie dziecka. Warto też skonsultować swoje obawy z pediatrą, który podpowie najlepsze rozwiązanie i poleci specjalne preparaty do pielęgnacji noworodków.

Agnieszka Dyniakowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót