Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Kserostomia – problem osób starszych i przewlekle chorych

Co warto wiedzieć o suchości jamy ustnej?

Data publikacji: 6 listopada 2017, 09:00
Obecność śliny w jamie ustnej jest dla nas czymś oczywistym. Często nie jesteśmy nawet świadomi, jakie funkcje spełnia w naszym organizmie. Należy do nich między innymi trawienie pokarmów, wypłukiwanie ich resztek oraz odpowiednie nawilżenie śluzówki jamy ustnej. Dopiero kiedy dochodzi do spadku jej produkcji, zaczynamy odczuwać dyskomfort, polegający na uczuciu suchości w ustach. Negatywne odczucia to jednak nie jedyny problem, z którym zmagają się pacjenci chorujący na kserostomię.

Co powoduje suchość jamy ustnej?

Warto wiedzieć, że kserostomia należy do objawów, które mogą świadczyć o poważnych chorobach – nawet tych ogólnoustrojowych. Często jest jednak wynikiem nieprawidłowej pracy ślinianek. Może być zarówno objawem ich uszkodzenia, jak i zapalenia (o podłożu bakteryjnym lub wirusowym). Zmniejszenie wydzielania śliny może mieć również podłoże nerwicowe.

Do schorzeń ogólnoustrojowych powodujących uczucie suchości w ustach zaliczamy cukrzycę, zwiększony poziom wapnia (hiperkalcemię) oraz zespół Sjögrena. To ostatnie schorzenie należy do chorób o podłożu autoimmunologicznym, którym towarzyszą również inne stany zapalne niektórych tkanek oraz narządów. Specyficznym rodzajem kserostomii jest tak zwana kserostomia rzekoma, która polega na subiektywnym odczuwaniu suchości w jamie ustnej przy zachowanej prawidłowej funkcji gruczołów produkujących ślinę.

Czytaj więcej w temacie: Higiena jamy ustnej

Jakie objawy towarzyszą kserostomii?

Uczucie suchości w obrębie ust nie jest najgorszym objawem, który może towarzyszyć kserostomii. Wraz ze spadkiem produkcji śliny może dochodzić do zmian zapalnych w obrębie śluzówki. Zwiększa się podatność na uszkodzenia, a wraz z rozwojem schorzenia dochodzi do powstawania mikrouszkodzeń błony śluzowej. To z kolei powoduje dolegliwości bólowe, którym przy zaawansowanych zmianach może towarzyszyć krwawienie ze śluzówki jamy ustnej. Niewystarczająca ilość śliny przyczynia się do zachwiania prawidłowego składu flory bakteryjnej. Efektem tego jest rozwój zakażeń oraz próchnicy. Kolejnym symptomem, który jest konsekwencją nieprawidłowego funkcjonowania środowiska jamy ustnej, jest nieprzyjemny zapach z ust.

Jak leczyć suchość jamy ustnej? Kserostomia – leki

Wiele osób zmagających się z kserostomią zadaje sobie pytanie – co na suchość jamy ustnej? Odpowiedź wcale nie jest prosta i jednoznaczna, bowiem właściwe leczenie należy rozpocząć od analizy przyczyny występowania suchości w jamie ustnej. W niektórych przypadkach wystarczy poddać modyfikacji zażywane leki. Uczucie suchości może być bowiem efektem ubocznym terapii niektórych schorzeń. Szczególnym przypadkiem jest kserostomia po radioterapii, która może występować po naświetlaniu okolicy głowy i szyi (spadek produkcji śliny nie jest jedynym objawem, który może towarzyszyć tej sytuacji klinicznej). Po wykluczeniu przyczyn chorobowych i innych mogących mieć wpływ na wydzielanie śliny, decyzją lekarza możliwe jest wprowadzenie leczenia mającego na celu zwiększenie produkcji śliny. Może się to odbywać przez stymulację gruczołów, ale również przez stosowanie substytutów śliny. Dobre efekty przynosi również nawilżanie śluzówki jamy ustnej. Sposobów leczenia może być wiele – jednym z nich jest podawanie leków stymulujących produkcję śliny. W przypadku rozwoju infekcji konieczne jest podjęcie właściwego leczenia.

Czytaj więcej w temacie: Owrzodzenie jamy ustnej

Funkcjonowanie z kserostomią

Kserostomia jest przykrą dolegliwością, która może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej utrudniają prawidłowe odżywianie się. Nie jest jednak schorzeniem, z którym „trzeba nauczyć się żyć”. W niektórych przypadkach modyfikacja stosowanego leczenia jest wystarczającym rozwiązaniem. W żadnym wypadku nie można jednak lekceważyć nieprawidłowości związanych z jamą ustną. Pozornie niegroźna suchość może świadczyć o zaburzeniach, które mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego życia lub zdrowia. Warto również zwracać uwagę  na objawy dodatkowe, które mogą występować wraz z kserostomią. Przykładowo cukrzycy towarzyszą nadmierne pragnienie (polidypsja) oraz duże ilości wydalanego moczu (poliuria).

Czytaj więcej w temacie: Choroba okluzyjna może spowodować utratę zębów!

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót