Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Trądzik niemowlęcy – co warto o nim wiedzieć?

Jakie mogą być powody zmian na skórze niemowlaka?

Data publikacji: 8 stycznia 2018, 09:00
Krostki na twarzy niemowlaka to nie zawsze potówki. Tak objawia się również trądzik noworodkowy i niemowlęcy. Bywa mylony ze skazą białkową, ale przyczyny schorzenia są inne. Skazę białkową powoduje alergia na mleko krowie. O trądziku wiadomo tylko tyle, że w przypadku niemowląt powodem mogą być zmiany hormonalne u matki lub dziecka, jakie pojawiły się jeszcze podczas ciąży. Istnieje też teoria, że zmiany na skórze to efekt przegrzania maluszka.

Spis treści:

Trądzik noworodkowy a niemowlęcy

Szacuje się, że trądzik niemowlęcy dotyka około 20% dzieci do ok. 2 roku życia, częściej chłopców. Pojawia się głównie na twarzy i manifestuje się zmianami, np. zaczerwienieniem czy ropnymi wypryskami – zależy to od wieku dziecka.

Jeżeli niedoskonałości skórne występują u malca od urodzenia (lub pojawiają się krótko po porodzie – ok. 3-4 tygodnie) i trwają do ok. 3. miesiąca życia, mówi się, że jest to trądzik noworodkowy. Jeżeli na dermatozę tę choruje malec starszy (powyżej 3. miesiąca życia), określa się ją trądzikiem niemowlęcym.

Czytaj więcej w temacie: Pielęgnacja skóry niemowląt

Krostki na twarzy niemowlaka to charakterystyczny symptom trądziku po 3. miesiącu życia dziecka. U noworodków zmiany bywają bardzo dyskretne, np. białawe lub czerwonawe niedoskonałości skórne na nosie. Jeśli zmiany skórne u niemowląt pojawiają się bardzo dynamicznie, jest to ostra faza trądziku.

Skąd się bierze trądzik noworodkowy?

Nie poznaliśmy jeszcze przyczyn powstawania trądziku u niemowląt i noworodków. Niemniej, podejrzewa się dwa główne, wspomniane wyżej powody: zaburzenia hormonalne lub przegrzanie. Rozchwianie hormonalne może być wynikiem nieprawidłowości leżących po stronie zarówno dziecka, jak i matki, które przekładają się na zdrowie noworodka poprzez kontakt z krwią matki (okres życia płodowego) oraz spożywanie jej mleka. Winnymi uznane zostały androgeny – zaliczane wprawdzie do męskich hormonów, ale mają je także kobiety. Co więcej: podczas ciąży wzrasta ilość tych hormonów we krwi. Jeżeli zatem po porodzie ilość androgenów nie zmalała, hormony te zostają przekazane przez mleko matki do dziecka. Mały, niedojrzały jeszcze organizm bardzo szybko chłonie przekazane w mleku androgeny. Nienaturalnie wysoka ilość tych hormonów we krwi odbija się negatywnie na kondycji skóry dziecka.

Kolejną przyczyną trądziku niemowlęcego może być przegrzewanie malca. Lekarze wskazują na wyniki badań przesiewowych, z których wynika, że u dzieci przegrzewanych w miejscu kontaktu z tkaniną skóra ulega zmianom trądzikowym. Chociaż zmiany te przypominają potówki u niemowlaka, to potówkami na pewno nie są.

Czytaj więcej w temacie: Kolka u niemowlaka

Trądzik niemowlęcy – zmiany jak u nastolatka?

Trądzik niemowlęcy może objawiać się dokładnie takim samym typem zmian skórnych, jakie występują u nastolatków podczas trądziku młodzieńczego, z ropnymi wykwitami włącznie. Przy poszukiwaniu przyczyn trądziku noworodkowego i niemowlęcego warto przyjrzeć się dynamice powstawania wykwitów u dzieci karmionych naturalnie: jeśli po kilku tygodniach zaczynają się zmniejszać i zanikać, będzie to oznaczać, że w organizmie matki ilość androgenów zaczęła spadać do poziomu sprzed porodu.

Czytaj więcej w temacie: Nietolerancja mleka u niemowląt

Trądzik niemowlęcy – czym smarować wypryski?

Trądzik niemowlęcy nie jest leczony antybiotykami lub sulfonamidami, jak inne rodzaje tej dermatozy. U noworodków i niemowląt kluczowe znaczenie w łagodzeniu i likwidacji zmian skórnych ma właściwa pielęgnacja skóry. Skóra dziecka z trądzikiem potrzebuje przede wszystkim efektywnego i długotrwałego nawilżania. Paradoksalnie – pomimo konieczności nawilżania skuteczne okazują się maści i kremy, które wysuszają smarowany obszar. Środki te często działają także antyseptycznie. Tak działa m.in. sudocrem. Wystarczy maleńką ilością kremu pokryć wykwit i pozostawić na kilka godzin, aby wyprysk uległ wysuszeniu.

W leczeniu trądziku niemowlęcego stosowane są też odpowiednio dopasowane preparaty kosmetyczne, tzw. emolienty, które dodaje się do kąpieli lub stosuje jako balsam kojący. Emolienty mają znakomite właściwości łagodzące i nawilżające.

Jeśli w domu jest niemowlę z trądzikiem, należy przyjrzeć się też stosowanym proszkom do prania i zastąpić je środkami dla osób o skórze wrażliwej.

Czytaj więcej w temacie: Trądzik różowaty, czyli zmora dojrzałej cery naczynkowej

Wszystkie te działania mają na celu zapewnić skórze dziecka maksimum komfortu oraz ochrony. Jeżeli domowe sposoby radzenia sobie z trądzikiem niemowlęcym nie pomagają, a wypryski utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, lub ich liczba rośnie, malca trzeba zabrać do endokrynologa – aby przeprowadził badania pod kątem zaburzeń hormonalnych.

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót