Alergia – co może przy niej pomóc?
Skuteczne sposoby walki z alergicznym nieżytem nosa i zapaleniem spojówek
Spis treści:
Alergie w natarciu
Z roku na rok odnotowuje się coraz większą liczbę zachorowań na choroby alergiczne. Aktualnie ocenia się, że dokuczliwe objawy może odczuwać nawet co trzecia osoba! W sezonie wiosenno-letnim najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarzy rodzinnych, alergologów, a także laryngologów i okulistów z objawami alergicznego nieżytu nosa i alergicznego zapalenia spojówek, które często współwystępują.
Najczęstszym czynnikiem uczulającym, czyli alergenem, są pyłki roślin, głównie traw i zbóż, co tłumaczy nasilenie objawów w okresie pylenia, właśnie wiosną i latem. Symptomy są szczególnie uciążliwe w suchą i wietrzną pogodę, kiedy pyłki mogą być przenoszone na dalekie odległości.
Mam objawy alergii – co dalej?
U większości osób pierwsze objawy alergii występują w okresie dziecięcym czy nastoletnim. Czasem jednak zdarza się, że zaczynamy chorować dopiero w wieku dorosłym. Wśród dominujących objawów alergicznego nieżytu nosa można wymienić: wyciek wodnistej wydzieliny, kichanie, często salwami, uczucie zatkania nosa czy upośledzenie zmysłu powonienia. Dodatkowo spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina podrażnia je, co skutkuje dolegliwościami bólowymi, a często także uporczywym kaszlem. W wielu przypadkach nieżytowi nosa towarzyszy zapalenie spojówek. Wówczas pacjenci skarżą się na uporczywy świąd oczu, a także zaczerwienienie i nadmierne łzawienie.
W przypadku wystąpienia takich objawów, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, zawsze należy wziąć pod uwagę, że przyczyną może okazać się alergia. Przy takim podejrzeniu lekarz rodzinny może włączyć odpowiednie leczenie farmakologiczne i zaproponować wspomagające metody walki z objawami. Osoba bez zdiagnozowanej dotychczas alergii powinna być również skierowana do alergologa, który wykona testy alergiczne i na tej podstawie oceni, na co jest uczulony dany pacjent.
Jak radzić sobie z alergią bez leków?
Najprostszą metodą walki z alergią jest unikanie czynnika uczulającego. O ile jest to stosunkowo łatwe, np. w przypadku alergii pokarmowej, to przy alergicznym nieżycie nosa spowodowanym pyłkami jest to wręcz niemożliwe. Można jedynie starać się ograniczać przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza w lasach czy na łąkach, gdzie stężenie alergenu jest największe.
Podstawowym sposobem ograniczania objawów alergii jest zmniejszanie koncentracji uczulających pyłków w jamie nosowej czy w workach spojówkowych. W tym celu stosuje się zwykle płukanie solą fizjologiczną.
Donosową alternatywą są również roztwory wody morskiej lub specjalne preparaty izotoniczne, które mogą być używane właśnie do codziennej pielęgnacji. Inną opcją dostępną na rynku są roztwory hipertoniczne, których celem jest zmniejszanie obrzęku błony śluzowej, ale należy pamiętać, że nie powinno się ich nadużywać. Korzystajmy z nich np. podczas infekcji. W przypadku alergii alternatywą dla soli fizjologicznej do przepłukiwania worków spojówkowych są również preparaty „sztucznych łez”. Ich celem jest wypłukiwanie nadmiaru alergenu. Dodatkowo przy nasileniu objawów alergicznego zapalenia spojówek osoby noszące na co dzień szkła kontaktowe powinny wybrać okulary, ponieważ do sztucznego materiału soczewek łatwiej przylegają alergeny.
Tego typu leczenie najczęściej przynosi efekt przy słabo nasilonych objawach alergicznych. Zwykle symptomy są na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie, więc pacjenci poszukują pomocy lekarza i konieczne jest zastosowanie środków farmakologicznych.
Lek. Katarzyna Wiak
___________________________REKLAMA
___________________________________