Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Inhalacja dróg oddechowych w warunkach domowych

Domowe inhalacje na drogi oddechowe – co warto o nich wiedzieć?

Data publikacji: 10 października 2018, 10:00
Jak wykonywać inhalacje w warunkach domowych? Co jest do tego niezbędne? Kiedy warto przeprowadzać inhalacje? Jakich substancji pochodzenia naturalnego możemy używać w trakcie domowych inhalacji? Czy za pomocą inhalacji można zredukować intensywny kaszel oraz katar?

Spis treści:

Czym są domowe inhalacje na drogi oddechowe?

Inhalacje dróg oddechowych to jedna z metod podawania leków lub pary wodnej, która nawilża drogi oddechowe. Oprócz leków, takich jak adrenalina, glikokortykosteroidy oraz niektóre antybiotyki, możemy także inhalować środki dostępne w aptece bez recepty. Inhalacje przeprowadzane w trakcie infekcji pozwalają na redukcję kaszlu oraz zmniejszają katar. Są one dobrą metodą zapobiegania lub wspomagania leczenia wielu chorób układu oddechowego.

Jak wykonywać inhalacje w warunkach domowych?

W przypadku, gdy nie dysponujemy nebulizatorem lub inhalatorem, inhalacje dróg oddechowych możemy przeprowadzać przy użyciu sprzętu znajdującego się w domu – wykorzystać można do tego kuchenne miski, np. szklane, które są wytrzymałe na wysoką temperaturę, lub płaski garnek, w którym zagotujemy wcześniej wodę z olejkami. Bardzo ważna jest technika oddychania. Pochylając się nad naczyniem z parującą wodą, należy wdychać parę przez nos, a wydychać przez usta. Można dodatkowo nakryć głowę ręcznikiem. Inhalacje powinny zajmować od kilku do kilkunastu minut. Należy je wykonywać maksymalnie do trzech razy na dobę.

Jakie znamy sposoby na inhalacje nawilżające?

Znanym sposobem na nawilżenie dróg oddechowych jest inhalacja roztworu soli, który jest przygotowywany w domu. Niestety okazało się, że takie inhalacje mają drażniący wpływ na błonę śluzową wyściełającą drogi oddechowe. Obecnie zaleca się inhalacje parowe z użyciem soli fizjologicznej. Do ich przeprowadzenia poleca się posiadanie specjalnego sprzętu – nebulizatora. Jest to urządzenie, w którym dochodzi do przekształcenia cieczy w parę, dzięki czemu inhalacja jest znacznie skuteczniejsza. Inhalacje z 0,9% roztworu soli fizjologicznej działają nawilżająco na śluzówki dróg oddechowych. Powoduje to upłynnienie zalegającej wydzieliny, co ułatwia jej odkrztuszanie. Natomiast użycie soli hipertonicznej, czyli roztworu o stężeniu 3 lub 10 procent, powoduje aktywację odruchu kaszlowego. Dlatego ten sposób inhalacji powinien być stosowany w przypadku wydzieliny, którą ciężko odkrztusić i która zalega w dolnych drogach oddechowych.

Domowa inhalacja na katar

Olejki eteryczne oraz zioła są obecnie powszechnie dostępne na półkach aptek. Inhalacje z zastosowaniem olejków eterycznych mają przyjemny zapach i nie podrażniają dróg oddechowych. Olejek eukaliptusowy to aromatyczny olejek, który skutecznie pomoże w walce z katarem. Pośród jego innych właściwości wymienia się między innymi działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, dzięki czemu znajduje także zastosowanie w leczeniu przeziębienia, zapalenia krtani i zapaleniu gardła. Użycie olejku tymiankowego powoduje udrożnienie zapchanego nosa oraz łagodzenie podrażnień. Warto jednak pamiętać o prawidłowym nawilżeniu powietrza w mieszkaniu – ułatwia to oddychanie i zapobiega wysuszaniu błony śluzowej jamy nosowej.

Inhalacje na kaszel

Kolejnym przykładem olejku, który z dużą skutecznością może być stosowany w warunkach domowych, jest olejek sosnowy. Cechuje się on działaniem wykrztuśnym, czego skutkiem jest oczyszczenie naszych dróg oddechowych (co w niemedycznym żargonie bywa określane jako „oczyszczenie płuc”). Użycie olejku z drzewa herbacianego powoduje złagodzenie objawów uciążliwego kaszlu oraz pobudza pracę układu immunologicznego odpowiedzialnego za naszą odporność. W przypadku kaszlu suchego możemy zastosować inhalacje z użyciem zioła – prawoślazu. Dzięki jego właściwościom odruch kaszlowy zostaje złagodzony. Gdy nie mamy możliwości przeprowadzania inhalacji, istnieje możliwość zastosowania specjalnych plastrów, w których skład wchodzą olejki eteryczne.

Należy pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do przeprowadzania inhalacji. Są to między innymi: krwawienia z dróg oddechowych, wysoka gorączka, niewydolność krążeniowa, niewydolność oddechowa oraz ropne zapalenie migdałków. Inhalacje nie powinny być wykonywane u małych dzieci, alergików, a także kobiet w ciąży. Miejmy także na uwadze, że samodzielne inhalacje możemy stosować wyłącznie w trakcie niegroźnych infekcji. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Lek. Tomasz Waszak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót