Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Jak dbać o oczy i zachować sokoli wzrok w każdym wieku?

Higiena narządu wzroku

Data publikacji: 30 lipca 2018, 09:00
Wraz z wiekiem jakość naszego widzenia stopniowo ulega pogorszeniu. Jak wzmacniać wzrok? Po jakie witaminy i suplementy warto sięgać? Spożywanie jakich pokarmów może pomóc w walce z pogarszającym się widzeniem. Jak często należy badać się u okulisty?

Spis treści:

Higiena oczu

Nawet 50% społeczeństwa w wieku od 16 do 54 lat mieszkająca w Polsce nie widzi poprawnie. Przyczynia się do tego przede wszystkim zbyt długie patrzenie w ekran komputera. Dlatego warto pamiętać o prawidłowej higienie pracy z komputerem. Aby chronić swój wzrok należy zachować odległość od monitora na minimum 70 centymetrów, co 30 minut pracy zrobić sobie przerwę, którą należy przeznaczyć na ćwiczenia oczu (patrzenie w dal oraz mruganie), postarać się, aby światło w pomieszczeniu było rozproszone równomiernie. Niewskazane jest, aby w trakcie pracy przy komputerze siedzieć przodem do okna. Suche powietrze w pomieszczeniach (klimatyzacja) również negatywnie wpływa na narząd wzroku.

Badanie wzroku

Badanie wzroku jest przeprowadzane przez lekarza okulistę. Dorośli powinni badać swój wzrok mniej więcej co dwa lata. Po 60 roku życia wskazana jest coroczna wizyta u okulisty. Podstawowym badaniem, wykonywanym w trakcie niemal każdej wizyty okulistycznej, jest badanie ostrości wzroku do dali z wykorzystaniem tablicy Snellena (tablica posiadająca 11 linii, w których znajdują się litery o malejącej wielkości w kierunku od góry do dołu). Gdy istnieje ryzyko występowania chorób siatkówki, naczyniówki, twardówki lub nerwu wzrokowego wykonywana jest oftalmoskopia (wziernikowanie dna oka). Warto pamiętać, że niezbędne przed wykonaniem tego badania jest podanie leków, które rozszerzają źrenicę, co może powodować nadwrażliwość na światło i nieostre widzenie nawet do kilku dni po badaniu. Dlatego niewskazane jest prowadzenie samochodu bezpośrednio po wziernikowaniu dna oka. W przypadku podejrzenia jaskry lub nadciśnienia ocznego zalecane jest wykonanie tonometrii, czyli badania ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Efekty przemęczenia oczu

W przypadku narażenia na szkodliwe czynniki (długa praca z komputerem, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach) oczy mogą stać się przemęczone. Stan ten objawia się jako odczuwanie suchości oczu. W takim przypadku możemy zastosować krople do oczu, które bez problemu dostępne są w aptekach lub drogeriach. Po umyciu rąk należy zaaplikować po 2-3 krople do obu worków spojówkowych. Czynność tą można powtarzać w razie potrzeby nawet do 5 razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie dotykać końcówką zakraplacza oka – może to skutkować zanieczyszczeniem pojemnika.

Suplementacja wspierająca pracę oczu

Dieta może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zachorowań na choroby oczu. Luteina, która odpowiedzialna jest za odpowiedni stan naczyń włosowatych siatkówki oraz ochronę oczu przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego zawarta jest w zielonych warzywach liściastych, takich jak: jarmuż, brokuły, natka pietruszki i szpinak. Kwasy Omega-3 biorą udział w regeneracji rodopsyny (barwnika, dzięki któremu prawidłowo widzimy) i są zawarte przede wszystkim w rybach (makrela, tuńczyk i łosoś). Marchew, kukurydza oraz dynia są natomiast źródłem karotenoidów – substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Cynk – pierwiastek chroniący oczy przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych zawarty jest w czerwonym mięsie (szczególnie w wołowinie) i kiełkach zbóż. Natomiast selen, który niezbędny jest do syntezy związków antyoksydacyjnych, zawarty jest w owocach morza, rybach i warzywach strączkowych.

Witaminy wspierające wzrok

Wraz z wiekiem, na skutek pojawienia się patologicznych zmian w obrębie siatkówki, dochodzić może do utraty widzenia w centralnej części pola widzenia. Prowadzi to do znacznego utrudnienia wykonywania codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu lub czytanie. Stan ten nazywamy skrótowo AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem). Prawidłowa dieta dostarcza substancji o właściwościach protekcyjnych względem siatkówki. Dlatego osoby zagrożone AMD lub już chorujące powinny spożywać pokarmy bogate w składniki wymienione wyżej oraz dostarczać organizmowi witaminy. Witamina C, która jest silnym przeciwutleniaczem zawarta jest między innymi w owocach czarnej porzeczki, pomarańczach, kiwi, pomidorach i papryce. Witamina E również posiada właściwości przeciwutleniające i można ją znaleźć w pestkach słonecznika, olejach roślinnych, orzechach i awokado.

Lek. Tomasz Waszak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót