Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaRodzaje diet

Anemia – co jeść, by szybko wrócić do zdrowia?

Dieta przy anemii dla dorosłych

Data publikacji: 30 grudnia 2016, 01:51
Niedokrwistość, powszechnie nazywana anemią to podstępna choroba, która często potrafi pozbawić człowieka wszystkich sił i chęci do działania. Jedną z podstawowych metod jej leczenia jest zbilansowana dieta bogata w witaminy lub żelazo, których niedobór spowodował wystąpienie anemii.

Rodzaje anemii

Na początek warto zaznaczyć, że rodzaj produktów, które powinniśmy spożywać zależy od rodzaju niedokrwistości, na którą chorujemy. Wyróżniamy niedokrwistość:

  • mikrocytarną –  anemia z powodu braku żelaza,
  • makrocytarną – anemia z powodu braku witaminy B12 i kwasu foliowego,
  • z powodu chorób przewlekłych.

Zalecane produkty dla osób chorujących na anemię mikrocytarną

U tych chorych najważniejsze jest uzupełnienie zapasów żelaza, którego niedobór wywołał chorobę. Dlatego też wybierajmy pokarmy bogate w ten pierwiastek. Przykładowa dieta jednodniowa takiej osoby mogłaby składać się z:

  • śniadanie – jajko całe gotowane (2 mg żelaza/100 g produktu) oraz kanapka z serem kozim (ok. 1,8 g/100 g);
  • drugie śniadanie – morele suszone ok. 10 – 15 sztuk (6,8 mg/100 g);
  • obiad – produkty mięsne, w szczególności bogate w żelazo, tj. wątroba wołowa lub wieprzowa (30 mg/100 g), surówki (warzywa są lepszym dodatkiem do obiadu niż bogate w cukry proste owoce). Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny dodać do tego ziemniaki (bogate w potas), osoby zdrowe najlepiej kasze.
  • kolacja – sałatka ze słonecznikiem prażonym albo chleb z twarożkiem i kminkiem (kminek zawiera nawet 60 mg żelaza na 100g!)

Inne produkty bogate w żelazo to: seler, cząber, mąka sezamowa, siemię lniane, buraki. Pamiętajmy także, żeby spożywać pokarmy bogate w witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza.

Zalecane produkty dla osób chorujących na anemię makrocytarną

Osoby cierpiące z powodu anemii z braku witaminy B12 lub kwasu foliowego to najczęściej odżywiający się według diety wegańskiej lub wegetariańskiej. Jest to w dodatku rzadko występujący rodzaj anemii, ponieważ nawet jeśli całkowicie wykluczymy z naszej diety produkty zawierające witaminę B12, nasza wątroba posiada zapasy tego cennego związku chemicznego, które wystarczają nawet na dwa lata! O ile spożywanie tak zwanych warzyw zielonych (kapusta, brokuł, natka pietruszki) dostarcza duże ilości cennego kwasu foliowego, to wykluczenie z naszej diety mięsa pozbawia nas zapasów witaminy B12. Witamina ta występuje niemal wyłącznie w produktach mięsnych każdego rodzaju. Dlatego też, jeśli zdecydowaliśmy się na wyłączenie z naszej diety mięsa, musimy pamiętać, żeby suplementować preparaty zawierające witaminę B12! Jeżeli jednak nie stosujemy diety wegetariańskiej, pamiętajmy żeby nasze posiłki zawierały białko zwierzęce. Przy okazji jednak warto wybrać mięso chude, na przykład: indyka albo kurczaka. Starajmy się unikać mięsa czerwonego (wołowina, wieprzowina). Jak już wspomniano, bardzo cennym źródłem witaminy B12 jest wątroba zwierzęca, dlatego spożywanie wątróbki w każdej postaci dostarcza dużych ilości tej cennej witaminy. 

Osoba chorująca na anemię makrocytarną nie powinna zapominać o produktach bogatych w kwas foliowy! Poza wspomnianymi warzywami zielonymi, warto spożywać produkty pełnoziarniste, otręby, czy podobnie jak w przypadku witaminy B12 wątróbkę, na przykład wołową.

Zalecane produkty dla osób chorujących na anemię z powodu chorób przewlekłych

Jest to jeden z najcięższych do leczenia rodzajów niedokrwistości. Jej występowanie wynika z ogólnego osłabienia organizmu, toczącego się w nas stanu zapalnego albo innego procesu patologicznego. Towarzyszy zwykle chorobom przewlekłym (typu cukrzyca, nowotwory, choroby serca) lub przewlekłej gorączce. Najistotniejsze jest w tym przypadku wyeliminowanie choroby podstawowej. Możemy jednak wspomóc nasz organizm, spożywając produkty bogato energetyczne, zawierające duże ilości mikroelementów i witamin. Szczególnie zalecane są takie produkty, jak: siemię lniane, warzywa zielone (bogate w kwas foliowy), produkty bogate w żelazo. Pamiętajmy jednak, by nawet mimo braku apetytu starać się spożywać co najmniej 4 pełne posiłki, by organizm miał siłę do walki z chorobą. Osoby bardzo chore, które nie są w stanie przyjmować jedzenia w standardowej formie, mogą wybrać wysokoenergetyczne produkty odżywcze w postaci do picia. Są one dostępne w większości aptek.

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót