Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaNawyki żywieniowe

Jedzenie do kosza, czyli ile marnujemy żywności?

Zatrważające wyniki raportów dotyczących marnowania żywności

Data publikacji: 27 lutego 2018, 07:00
Statystyki nie pozostawiają złudzeń – co trzeci Polak przyznaje się do tego, że regularnie wyrzuca jedzenie do kosza. Głównie są to produkty takie jak wędliny, owoce, jogurty oraz pieczywo. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim kupujemy więcej, niż jesteśmy w stanie spożyć. W efekcie żywność nieświeża, zepsuta czy spleśniała trafia do śmietnika. Zatem ile marnujemy żywności rocznie? W skali światowej są to miliardy ton niepotrzebnie wyrzuconego jedzenia. A wystarczą przemyślane zakupy, aby temu zapobiec, a przy tym zaoszczędzić. Jakie codzienne nawyki warto wprowadzić, aby walczyć z marnowaniem jedzenia w naszym gospodarstwie domowym?

Spis treści:

Jak wyrzucać mniej jedzenia i zaoszczędzić pieniądze?

Odpowiedź na pytanie, jak wyrzucać mniej jedzenia, wydaje się banalnie prosta. Mianowicie jedyne, co musimy zrobić, aby nie wyrzucać żywności, to po prostu mniej jej kupować. A zatem dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Bez robienia zapasów, bo przecież wszystko ma swój termin przydatności do spożycia. W Polsce co roku wyrzucanych jest około 10 ton jedzenia, a więc ponad 50 kg na osobę. A przecież bieda i głód to wciąż bardzo aktualne i powszechne zjawiska na świecie. Dlatego miejmy to na uwadze i doceniajmy rolę, jaką odgrywa w naszym życiu żywność.

Czytaj więcej w temacie: O czym należy pamiętać mrożąc produkty spożywcze?

Planowanie zakupów kluczem do sukcesu

Każdemu z nas zdarza się wejść do sklepu po mały drobiazg, a wyjść z pełnymi siatkami. Często „winne” temu są reklamy, kolorowe opakowania i kuszące promocje. Takim sposobem kupujemy produkty, które nie są nam w ogóle potrzebne i bardzo możliwe, że zamiast na talerz trafią do szafki, z której później zostaną zabrane po to, aby wrzucić je do kosza. Stąd tak ważne jest planowanie zakupów i ścisłe trzymanie się tego, co zapisaliśmy na swojej liście. Unikniemy dzięki temu marnowania żywności oraz niepotrzebnego wydawania pieniędzy, które też wyrzucamy do śmieci przez nieracjonalne zakupy.

Czytaj więcej w temacie: Jak zdrowo smażyć potrawy?

Przeterminowane jedzenie w domu – co z nim zrobić?

Przede wszystkim nie powinniśmy dopuścić do tego, aby przeterminowane jedzenie w domu było problemem, który nas dotyczy. Jak to zrobić? Otóż produkty takie jak pieczywo, jogurty, mleko czy wędliny, które mają krótki termin przydatności do spożycia, powinniśmy kupować w ilości, którą na pewno spożyjemy, zanim upłynie termin znajdujący się na opakowaniu. Jeżeli otworzymy np. serek kanapkowy, to przed sięgnięciem po kolejny najpierw zużyjmy ten otwarty, aby nie być później zmuszonym do wyrzucania zepsutego produktu. Nie warto kupować też większej ilości owoców, ponieważ te szybko dojrzewają, psują się i wtedy jedynym wyjściem jest ich wyrzucenie. A przecież dostępność produktów spożywczych jest w dzisiejszych czasach tak duża, sklepy znajdują się na każdym kroku, że sporządzanie większych zapasów naprawdę powinniśmy mieć już dawno za sobą. Z kolei żywność o długim terminie przydatności regularnie sprawdzajmy, robiąc przy okazji porządki w szafkach. Ważna jest też umiejętność czytania etykiet znajdujących się na produktach. Jeżeli znajdziemy na opakowaniu informację „należy spożyć do...”, to oznacza to, że po upłynięciu tego terminu żywność nie nadaje się już do spożycia. Inaczej jest natomiast ze zwrotem „najlepiej spożyć przed...”, ponieważ jeśli data podana na opakowaniu minęła, to produkt nadal można skonsumować, choć mógł on stracić pewne walory smakowe czy zapachowe.

Czytaj więcej w temacie: Superżywność - moda czy zdrowy sposób na życie?

Nawyki zapobiegające wyrzucaniu jedzenia

Wiemy już, ile marnujemy żywności i jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak cierpi na tym nasz domowy budżet, dlatego warto wyrobić w sobie nawyki, które będą temu zapobiegały. Jak wyrzucać mniej jedzenia? Planujmy jadłospis z kilkudniowym wyprzedzeniem i kupujmy tylko produkty, które są nam niezbędne do przygotowania konkretnego dania. Z tym związanie jest planowanie zakupów i robienie spisu artykułów, których nam brakuje. Wówczas przeterminowanie jedzenie w domu nie będzie miało racji bytu. Aby jedzenie się nie zepsuło, ważne jest też odpowiednie przechowywanie. Dlatego ryby czy mięso zawsze umieszczajmy na najniższym poziomie lodówki, gdzie jest najchłodniej. Z kolei żywność o długim terminie przydatności kupujmy z rozwagą i regularnie sprawdzajmy, aby wiedzieć, ile jeszcze mamy czasu na wykorzystanie określonych produktów.

Czytaj więcej w temacie: Czym są kwasy omega-3?

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót