Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Superżywność (superfoods) – moda czy może zdrowy sposób na życie?

Jakie są najzdrowsze produkty?

Data publikacji: 10 stycznia 2018, 10:00
W dzisiejszych czasach obserwuje się tendencję konsumentów do spożywania żywności, która pozwoliłaby zachować zdrowie i dobre samopoczucie do późnych lat starości. Niedawno obok żywności funkcjonalnej pojawił się termin „superżywności”, stanowiący nie tylko chwyt marketingowy, ale i określenie produktów o wysokiej wartości odżywczej, które równocześnie wywołują w naszym organizmie korzystny efekt zdrowotny.

Spis treści:

Czym jest superżywność?

Superfoods to przede wszystkim żywność bogata w witaminy, składniki mineralne, substancje bioaktywne, fitozwiązki, enzymy oraz inne substancje czynne, które działają profilaktycznie i terapeutycznie w leczeniu wielu jednostek chorobowych. Dzięki wysokiej koncentracji tego typu składników wywierają zdecydowanie większe korzyści zdrowotne w porównaniu do żywności konwencjonalnej i stanowią jej dobre uzupełnienie.

Rodzaje superfoods

Do produktów określanych mianem najzdrowszych należą: kakao, acai, goja, aloes, komosa ryżowa, awokado, nasiona chia. Niestety są to produkty sprowadzane na nasz rynek z zagranicy i często z tego powodu drogie, lecz mimo to zdobywające coraz to większą popularność. Warto wiedzieć, że również wśród polskich produktów znajdziemy przykłady „superżywności”, należą do nich: miód, czosnek, rokitnik, olej lniany, czarny bez, aronia czarnoowocowa czy też kasza jaglana, z których możemy korzystać do woli.

Czosnek pospolity (Allium sativum L.)

Jest to roślina cebulowa wywodząca się ze środkowej Azji. Stanowi surowiec bogaty w różne składniki biologicznie czynne, tj. związki siarki i ich pochodne, aminokwasy, flawonoidy oraz składniki mineralne – potas (w ilości 401 mg w 100 g produktu), wapń (181 mg w 100 g), magnez, witamina C i witaminy z grupy B, w istotny sposób wpływające na przemiany wewnątrzkomórkowe.

Kakaowiec właściwy (Theobroma cacao L.)

Roślina uprawiana w rejonach tropikalnych Afryki, Azji, Ameryki Południowej oraz Środkowej, ze względu na to, że do wzrostu wymaga wysokiej wilgotności i temperatury. Z ziarna kakaowego możemy otrzymać proszek kakaowy albo masło kakaowe. Do składników tłuszczu kakaowego należą kwasy tłuszczowe: nasycone (w ok. 60%) i nienasycone, z których większość stanowi kwas oleinowy (38%), a mniejszość linolowy (2%). Ponadto kakao zawiera liczne substancje o działaniu przeciwutleniającym, składniki mineralne, tj. magnez i witaminy – z grup B, D, a także A, E i PP. Warto wiedzieć, że magnez jest jednym z najważniejszych minerałów, gdyż reguluje krzepliwość krwi, działa pozytywnie na ciśnienie krwi i reakcje enzymatyczne. Z alkaloidów purynowych kakao posiada teobrominę (2%) i kofeinę, dzięki czemu działa pobudzająco na nasz organizm i likwiduje uczucie zmęczenia. Z substancji obecnych w produkcie warto wymienić także tryptofan, dopaminę i serotoninę, które regulują działanie mózgu i wzmagają produkcję endorfin, dzięki czemu osoby spożywające produkty kakaowe nie są podatne na depresję.

Olej lniany

Jest to tłuszcz roślinny, tłoczony z nasion lnu na zimno. Posiada żółte zabarwienie i orzechowy smak. Metoda pozyskiwania oleju na zimno polega na tłoczeniu ziaren w temperaturze niższej lub równej 50 stopni Celsjusza, dzięki czemu tłuszcz zachowuje właściwości biologiczne i stanowi bogactwo bioaktywnych związków, tj. nienasycone kwasy tłuszczowe i ligniany. Udowodniono, że nienasycone kwasy tłuszczowe polepszają zdolności intelektualne, pracę mózgu, ciśnienie i krzepliwość krwi, pracę serca i zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych. Olej lniany, aby zachował w pełni swoje właściwości, należy przechowywać w temperaturze od 4 do 10 stopni Celsjusza (po otwarciu produktu max. 2-3 miesiące). Ponadto powinien być dodawany do posiłków na surowo, ponieważ obróbka termiczna prowadzi do powstania z niego toksycznych związków.

Superżywność to przede wszystkim żywność nieprzetworzona, posiadająca w swoim składzie nienaruszone składniki odżywcze. Regularne spożywanie może przynieść wiele efektów zdrowotnych, dzięki czemu nie będziemy musieli sięgać po suplementy diety, szczególnie w okresie grypy i przeziębień.

Małgorzata Cyran

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót