Masło orzechowe – dlaczego warto po nie sięgać?
Jak wykorzystać masło orzechowe?
Właściwości zdrowotne
Orzechy odgrywają dużą rolę w prewencji chorób serca, cukrzycy czy udaru mózgu. Obniżają poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, na które wpływa włączenie ich do diety w ilości 20% spożywanych w ciągu dnia kalorii. Wbrew mitowi o ich szkodliwości (na skutek obecności tłuszczu) są w stanie odczuć poprawę profilu lipidowego przy spożyciu stanowiącym jedynie 10% dziennej energii. Z kolei obecny w nich błonnik pokarmowy (6-13 g/100 g) wpływa korzystnie na układ trawienny i stymuluje do pracy komórki układu immunologicznego, wpływając równocześnie na naszą odporność. Ponadto pod względem składu chemicznego bogate są w antyoksydanty i flawonoidy o właściwościach przeciwutleniających, a także inne cenne związki, np. kwas elgionowy, fitoestrogeny czy też argininę. Czy masło orzechowe jest zdrowe? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, o ile sięgamy po produkt o dobrym składzie. Warto zwrócić uwagę, aby miało jak największą zawartość orzechów (idealnie – 100%), a także pozbawione było ulepszaczy czy dodatków, takich jak olej palmowy, cukier czy sól. Doskonały wybór stanowić będzie też na pewno certyfikowane masło ekologiczne.
Masło orzechowe a kalorie
Wiele osób zastanawia się, czy sięgając po masło orzechowe, trzeba martwić się o kalorie? Orzechy charakteryzują się wysoką wartością energetyczną, sięgającą od 560 do 740 kcal w 100 g produktu. Wynika to z obecności 46-76% tłuszczu, dzięki któremu możemy uzyskać smaczną kanapkową pastę, jaką jest masło orzechowe. Czy masło orzechowe tuczy? Warto tutaj podkreślić, że mamy do czynienia w głównej mierze z dobrymi tłuszczami, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Podczas konsumpcji zawsze warto jednak zachować umiar i ograniczyć spożycie do 20-30 g dziennie, gdyż tylko wtedy będziemy w stanie równocześnie kontrolować wagę i dostarczyć naszemu organizmowi związków cennych w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.
Jak zrobić własne masło orzechowe?
W sklepie dostępnych jest wiele produktów, z których tylko nieliczne posiadają w swoim składzie 100% orzechów. W innych produktach ich zawartość sięga od 65 do 95%, z czego resztę stanowią tłuszcze utwardzone, oleje roślinne, sól, cukier, dekstroza czy też glukoza. Warto unikać tego typu mieszanek i przygotować własny wyrób, bez dodatku chemii, wówczas będziemy pewni, co spożywamy. Przygotowanie masła orzechowego należy do łatwych przepisów. Wystarczy uprażyć 180 g orzeszków, najlepiej bez dodatku soli, przez czas ok. 5 do 8 min. Następnie należy poczekać, aż przestygną, a później zmiksować w blenderze do momentu powstania lepkiej masy. Zwykle trwa to ok. 8 minut. Gotowe masło przekładamy do słoika i odstawiamy do lodówki. Warto wiedzieć, że proces prażenia obniża wartość odżywczą orzeszków, lecz równocześnie dodaje im walorów smakowych.
Jak wykorzystać masło orzechowe?
Masło orzechowe, chociaż kojarzone jest jedynie ze smaczną pastą do kanapki, równocześnie posiada wiele zastosowań kulinarnych. Bywa składnikiem bazowym sosów, marynat do mięsa, a także nadzienia do naleśników czy też składnikiem muffinek, ciast i ich polew.
Czytaj więcej w temacie: Dietetyczne ciasta i desery
Masło orzechowe w ciąży?
Orzechy uchodzą za składniki o dość silnie alergennym działaniu, dlatego też kwestia spożywania masła orzechowego w ciąży budzi czasem kontrowersje. Większość specjalistów uważa jednak, że jeśli kobieta nie jest uczulona na orzechy ziemne, to nie ma przeciwwskazań, aby sięgała po niewielkie porcje masła orzechowego. W przypadku wątpliwości zawsze jednak warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Małgorzata Cyran
___________________________REKLAMA
___________________________________