Nie daj się ukąszeniom!
Co warto wiedzieć o ukąszeniach przez komary?
Spis treści:
- Gdzie możemy się spodziewać największych skupisk komarów?
- Jakie są objawy ukąszenia przez komara?
- Co przyciąga komary?
- Jakie są sposoby na uniknięcie ukąszenia przez komary?
- Jak radzić sobie po ukąszeniu przez komara ?
- Co robić w przypadku, gdy odczyn zapalny po ukąszeniu komara nie zmniejsza się?
Gdzie możemy się spodziewać największych skupisk komarów?
Coroczne utrapienie wielu osób, czyli uprzykrzające życie komary można spotkać przede wszystkim w okolicy zbiorników wodnych, w ogrodach, lasach oraz parkach. Pocieszeniem może okazać się fakt, że gatunki komarów, które występują w naszej strefie klimatycznej, wyjątkowo rzadko przenoszą choroby. Mimo to ich ukłucia mogą okazać się uciążliwe dla wielu osób.
Jakie są objawy ukąszenia przez komara?
Komary, a dokładniej samice tych owadów, żywią się krwią określonych gatunków zwierząt, włączając w to krew ludzką, która jest im potrzebna w celu produkcji jaj, z których następnie będą rozwijać się larwy. Samce natomiast żywią się nektarem kwiatów. Ukłucie przez komara powoduje wprowadzenie do organizmu człowieka wydzielin ślinowych, które stymulują nasze ciała do wytworzenia odczynu alergicznego.
W miejscu ukąszenia przez komarzycę na naszej skórze pojawia się bąbel (lokalny obrzęk tkanek) wraz z zaczerwienieniem skóry – jest to przede wszystkim spowodowane przez wyrzut miejscowych mediatorów stanu zapalnego produkowanych przez nasz organizm (są to m.in. prostaglandyny i histamina). Dodatkowo pojawia się uczucie swędzenia oraz pieczenia. Mechaniczne podrażnienie zmiany (poprzez drapanie) może powodować ból i delikatnie krwawienie. Objawy te trwają przeważnie ok. 24 godzin. W przypadku osób nadwrażliwych konsekwencje użądlenia mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni.
Co przyciąga komary?
Substancją, która przyciąga komarzyce w największym stopniu, jest kwas mlekowy. Jest to jeden ze składników potu ludzkiego. Dodatkowo komary są w stanie zlokalizować swoją ofiarę dzięki podwyższonej, w porównaniu z otoczeniem, temperaturze ciała. Uwagę omawianych owadów zwraca także zapach – przede wszystkim perfumy o intensywnej, kwiatowej kompozycji oraz ciemne stroje.
Jakie są sposoby na uniknięcie ukąszenia przez komary?
Istnieje kilka sposób na odstraszenie komarów. Jednym z nich jest zastosowanie naturalnych olejków eterycznych, takich jak olejek miętowy, goździkowy, kamforowy czy anyżkowy. Niestety skuteczność wymienionych olejków jest ograniczona, dlatego warto zaopatrzyć się w preparaty odstraszające owady. Produkty te są powszechnie dostępne w wielu sklepach oraz aptekach. Przede wszystkim występują w formie sprayu, którym należy spryskać nasze ciało w celu ochrony przed komarami. Preparaty te dostępne są także w innych formach, takich jak żele, maści lub plastry do naklejenia na skórę. Dodatkowo warto pamiętać, że wybierając się w miejsca, w których spodziewamy się występowania dużych skupisk komarów, należy zakładać ubrania zakrywające jak największą powierzchnię naszego ciała.
Jak radzić sobie po ukąszeniu przez komara?
W przypadku, gdy dojdzie do ukąszenia przez komara, warto wspomóc się maściami naturalnymi na bazie ziół, które pomogą zmniejszyć występujący na skórze odczyn zapalny. Niestety, często zdarza się, że naturalne sposoby nie przynoszą ulgi. Konieczna może okazać się wtedy wizyta w aptece w celu zakupu odpowiedniego specyfiku. Na rynku dostępne są kremy i żele zawierające substancje o działaniu przeciwhistaminowym (do kupienia bez recepty), które stosowane miejscowo powinny pomóc w redukcji nasilenia zmian.
Co robić w przypadku, gdy odczyn zapalny po ukąszeniu komara nie zmniejsza się?
Niestety, zdarza się, że niektóre osoby są predysponowane do rozwinięcia nadmiernej reakcji miejscowej po ukąszeniu przez komara. W takim przypadku rumień może mieć średnicę większą niż 10 cm i utrzymywać się przez kilka kolejnych dni. Dodatkowo wyjątkowo nasilone są objawy swędzenia i pieczenia. Konieczna może okazać się wtedy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania fizykalnego może zadecydować on o włączeniu doustnych leków przeciwhistaminowych lub zastosowaniu maści z glikokortykosteroidem. W ekstremalnych przypadkach, u osób szczególnie podatnych na substancje zawarte w wydzielinie ślinowej komara, może dochodzić do rozwinięcia reakcji anafilaktycznej, który jest stanem zagrożenia życia. Objawy tej reakcji to m.in. duszność, świszczący oddech, spadek ciśnienia tętniczego krwi oraz zawroty głowy. Konieczne wtedy jest jak najszybsze domięśniowe podanie adrenaliny w przednio-boczną część uda.
Lek. Tomasz Waszak
___________________________REKLAMA
___________________________________