Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Honorowe krwiodawstwo – czy oddawanie krwi jest bezpieczne?

Przygotowanie organizmu do oddania krwi

Data publikacji: 21 sierpnia 2017, 13:30
Przy panujących obecnie niedoborach w zapasach krwi w stacjach krwiodawstwa donacja krwi jest bardzo ważna. Co warto wiedzieć o tym zabiegu i jak się do niego przygotować? Są osoby, które oddają krew regularnie. Czy należy obawiać się oddawania krwi? Jak wpływa to na nasz organizm? Jakie warunki należy spełnić, aby móc oddawać krew?

Co to jest krwiodawstwo?

Krwiodawstwo to proces dobrowolnego, bezpłatnego oddawania krwi lub jej składników przez osoby zdrowe dla osób potrzebujących krwi. Pobrany materiał jest używany u pacjentów poddawanych skomplikowanym operacjom chirurgicznym, po ciężkich krwotokach oraz urazach. Jednorazowe pobranie krwi nazywamy donacją – zwykle jest to objętość 450 ml.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc oddawać krew?

Krew może zacząć oddawać osoba zdrowa, między 18. a 60. rokiem życia, o masie ciała przynajmniej 50 kg i posiadająca dokument potwierdzający tożsamość (ze zdjęciem i numerem PESEL). Każdy chętny może zgłosić się do stacjonarnych stacji krwiodawstwa działających w większych miastach lub do mobilnych punktów poboru krwi (krwiobusy). Dochodzi tam do kwalifikacji dawcy, która polega na zebraniu wywiadu medycznego oraz przeprowadzeniu skróconego badania przedmiotowego przez lekarza. Częstość, rodzaj i objętość donacji ustala lekarz po ogólnej ocenie stanu zdrowia.

Przygotowanie do oddania krwi

Należy pamiętać, aby:

  • przed donacją pić dużo wody i soków owocowych, a około 2 godziny przed oddaniem krwi zjeść lekki, niskotłuszczowy posiłek (np. chudy biały ser, pieczywo z powidłami),
  • dobę przed badaniem nie spożywać pokarmów zawierających zbyt dużą ilością tłuszczu – po takim posiłku krew nie może zostać przebadana pod kątem występowania chorób zakaźnych u dawcy, co skutkuje jej niezakwalifikowaniem do celów leczniczych,
  • nie pić alkoholu i powstrzymać się od palenia papierosów bezpośrednio przed donacją i dzień wcześniej,
  • pozostać w spoczynku 30 minut oraz unikać nadmiernego wysiłku fizycznego przed oddaniem krwi.

Strach przed oddawaniem krwi

Część osób, która zamierza oddać krew, odczuwa przed tym wydarzeniem silny strach. Warto zaznaczyć, że w każdym momencie, nawet w trakcie pobierania krwi, dawca może wycofać zgodę na pobranie krwi. Nie ma jednak żadnych powodów do odczuwania niepokoju. Należy pamiętać, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne – na każdym etapie w stacji krwiodawstwa używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Wbrew obiegowej opinii oddawanie krwi nie spowoduje, że trzeba ją będzie oddawać ciągle. Nasz organizm produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje – nie dochodzi do jej „nadprodukcji”. Do regeneracji utraconych elementów krwi wystarczy 48 godzin po donacji, w trakcie których należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Kiedy nie można oddawać krwi?

Niektóre osoby, mimo tego że chętnie oddawałyby swoją krew, nie mogą tego robić z powodu niektórych stanów.

Dyskwalifikacja czasowa obejmuje między innymi okres:

  • 7 dni po usunięciu zęba, wypełnieniu ubytku (założenie plomby),
  • 1 miesiąc po ostatnim przyjęciu dawki doustnych retinoidów (popularne leki przeciwtrądzikowe),
  • 6 miesięcy w przypadku większych operacji,
  • 4 miesięcy po wykonaniu tatuażu i kolczykowania,
  • 2 tygodni od wyleczenia ostrych chorób układu moczowego i pokarmowego,
  • 2 lat po wyleczeniu gruźlicy.

Dyskwalifikacja stała obejmuje ludzi cierpiących na poważne choroby. Są to między innymi zaburzenia:

Przywileje krwiodawców

Tytuł Honorowego Dawcy Krwi otrzymuje każda osoba, która zarejestrowała się w jednej z jednostek organizacyjnych publicznej służby krwiodawstwa i oddała bezpłatnie krew. Przywileje Honorowych Dawców Krwi reguluje ustawa. Przysługuje im:

  • zwolnienie od pracy, w dniu oddawania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi,
  • zwrot utraconego zarobku w dniu oddawania krwi,
  • zwrot kosztów przejazdu do punktu poboru krwi,
  • posiłek regeneracyjny po pobraniu krwi o wartości 4500 kilokalorii.

Tomasz Waszak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót