Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Kosmetyczne właściwości lawendy

Lawenda lekarska – roślina dla duszy i ciała

Data publikacji: 14 grudnia 2018, 10:30
Na lawendę lubimy przede wszystkim patrzeć. Kwiaty lawendy zdobią nie tylko pola francuskiej Prowansji, ale także nasze ogrody i balkony. Roślina ta ma znacznie więcej do zaoferowania niż piękny, fioletowy kolor. Pozyskuje się z niej olejek lawendowy o wielu cennych właściwościach, które warto odkryć dla swojego zdrowia i urody. Aromatyczny, gęsty płyn to idealny środek na oczyszczanie skóry, gęste i błyszczące włosy oraz na jędrną skórę.

Spis treści:

Lawenda lekarska, nazywana także wąskolistną, to roślina o delikatnych kwiatach o charakterystycznym fioletowym kolorze. Wyróżnia ją także wyrazisty i przyjemny zapach, który skutecznie odstrasza mole i komary. Sprawdzi się nie tylko w walce z uciążliwymi owadami, ale także jako naturalny kosmetyk i preparat na przykre dolegliwości, m.in. bóle głowy.

Dla skóry dojrzałej i problematycznej

Ze względu na zawartość antyoksydantów (takich jak flawonoidy) i terpenoidów olejek lawendowy oraz kosmetyki z jego dodatkiem nadają skórze jędrności i działają przeciwstarzeniowo, hamując aktywność wolnych rodników. Wspomniane wcześniej olejki eteryczne – terpenoidy, garbniki, a także kumaryna – mają właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, dlatego preparaty z lawendą mogą stosować osoby z cerą trądzikową lub mieszaną. Natomiast fitosterole, czyli aktywne substancje roślinne o budowie zbliżonej do cholesterolu, nawilżają, uelastyczniają i natłuszczają naskórek. Olejku lawendowego nie należy nakładać bezpośrednio na twarz. Nierozcieńczony płyn może wywołać podrażnienie – najlepiej kilka kropel dodać do kremu, toniku czy maseczki.

Lawendowa aromaterapia

Zapach lawendy uspokaja i ułatwia zaśnięcie. Wystarczy suszone kwiaty lawendy włożyć do płóciennego woreczka i położyć go w pobliżu poduszki. Po stresującym dniu ulgę przyniesie też ciepła kąpiel z kilkunastoma kroplami olejku lawendowego. Sprawdzi się także podgrzanie ½ łyżeczki olejku w kominku aromaterapeutycznym. Jeśli boli nas głowa, wmasujmy w skronie i kark odrobinę lawendowego płynu.

W walce z pomarańczową skórką

Kumaryna, garbniki i terpenoidy pobudzają krążenie krwi i przyspieszają odpływ limfy, dzięki czemu olejek lawendowy jest skutecznym środkiem antycellulitowym. Możemy zdecydować się na gotowe preparaty lub dodać kilka kropel do stosowanego na co dzień balsamu na chwilę przed wmasowaniem go w ciało.

Na piękne włosy

Olejek lawendowy zmniejsza nadmierne wydzielanie łoju. Przyspiesza również wzrost włosów, poprawiając ukrwienie. Działa także kojąco i ściągająco, łagodząc nieprzyjemne uczucie swędzenia. Kilkanaście kropli olejku zmieszajmy z 2-3 łyżkami oliwy z oliwek. Podgrzejmy mieszankę przez kilkanaście sekund, choć nie jest to konieczne, a następnie delikatnie wmasujmy ją w skórę głowy. Na koniec nałóżmy czepek lub ręcznik. Po upływie ok. godziny umyjmy włosy szamponem. Podobnie jak w przypadku kosmetyków do ciała i twarzy możemy kilka kropel olejku zmieszać z odżywką, serum czy maską.

Jak zrobić olejek lawendowy?

Świeże lub suszone kwiaty lawendy bez łodyg wsypujemy do słoika, do którego wlewamy podgrzaną wcześniej oliwę z oliwek lub olej, np. migdałowy. Płyn ma zakryć kwiaty, ale nie powinien stykać się z zakrętką. Naczynie szczelnie zakręcamy i odstawiamy na cztery-pięć tygodni w suche, zacienione i chłodne miejsce, co kilka dni lekko nim potrząsając. Po upływie tego czasu odcedzamy płyn przez sitko i przelewamy go do butelki z ciemnego szkła.

Czytaj więcej w temacie: Olejek rycynowy - kosmetyk naszych czasów

Jak wybrać dobrej jakości olejek eteryczny?

Kupujmy olejki w ciemnej buteleczce – promienie UV niszczą cenne właściwości płynu. Kropla olejku pozostawiona na kartce nie pozostawia tłustej warstwy. Do wyjątków od tej zasady należą m.in. olejek sandałowy oraz paczula. Wybierajmy olejki naturalne, a nie zapachowe, które są najczęściej syntetyczne. Naszą podejrzliwość powinny wzbudzić mało konkretne nazwy, np. „magia świąt”, „sosnowy las”, „wiosenny poranek”. Sprawdzeni producenci podają dokładną, czyli botaniczną nazwę rośliny, z której pozyskują olejek – w przypadku lawendy będzie to Lavandula Angustifolia. Kierujmy się jedną zasadą – im więcej informacji na opakowaniu, tym lepiej.

Czytaj więcej w temacie: Wszechstronny olejek kokosowy

Katarzyna Chromińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót