Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Naturalne płukanki do włosów – czy rzeczywiście działają?

Jak zrobić płukankę w domu?

Data publikacji: 21 czerwca 2018, 13:00
Płukanki do włosów działają dosłownie na niemal wszystkie związane z nimi problemy. Ich cel to: odbudowa, nawilżenie, porost, odświeżenie, zwiększenie objętości i blasku; rozjaśnienie, przyciemnienie, wzmocnienie i ujarzmienie puszenia, czyli wszystko – w zależności od problemu lub potrzeb. Czy domowe płukanki mają jeszcze inne zalety? Tak, można je przygotować w prosty sposób.

Spis treści:

Co warto wiedzieć o płukankach?

Przede wszystkim, płukanki mogą wysuszać włosy, dlatego przez nałożeniem naparu należy włosy umyć i nałożyć odżywkę lub maskę. Dopiero na tak przygotowane kosmyki nakładamy ziołową płukankę. Warto też pamiętać, by stosować tylko letnie napary – niska temperatura zamknie łuski włosów, dzięki czemu będą wygładzone, błyszczące i odporne na uszkodzenia.

Płukanka do włosów z pokrzywy – jak zrobić?

Półki w drogeriach i aptekach wypełniają produkty do włosów na bazie naturalnych ziół, a chyba najbardziej popularnym jest pokrzywa. Jej właściwości znały nasze babki i matki, z pokrzywy korzystają też córki i wnuczki. Dlaczego więc, zamiast kupować, nie przygotować takiej płukanki w domu? Tym bardziej, że jest to bardzo proste. Suszoną pokrzywę (1 łyżkę na 250 ml wody) należy zalać wrzątkiem. Parzyć pod przykryciem 30 minut, ostudzić i przepłukać umyte włosy.

Płukanka do włosów z pokrzywy – zalety

Domowa płukanka z pokrzywy jest idealna dla włosów przetłuszczających się, pomaga w walce z łupieżem i łojotokiem. Ponadto, stosowana regularnie wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, a także sprawia, że stają się bardziej błyszczące i nabierają zdrowego wyglądu.

Jak poradzić sobie z matowymi włosami?

Jeśli włosy są matowe, łatwo się plączą i puszą, najlepiej zastosować na nie płukankę z octu jabłkowego. Tym bardziej, że przygotowanie takiej mieszanki jest niezwykle proste: wystarczy łyżkę octu jabłkowego dodać do szklanki letniej wody i przepłukać włosy. Ocet jabłkowy sprawi, że włosy staną się błyszczące i gładkie, a zapach octu, który może zniechęcać do wykorzystania tej cennej mieszanki, szybko się ulotni.

Rumianek na blond włosy

Dla lekkiego rozjaśnienia blond włosów warto zastosować płukankę z rumianku. 2 torebki rumianku gotowane we wrzątku przez 10-15 minut należy ostudzić i w przeciwieństwie do innych mieszanek nie płukać powstałą płukanką włosów, ale nałożyć ją na włosy i przykryć ręcznikiem. Płukanka z rumianku powinna się wchłonąć na ich powierzchni. W efekcie jej stosowania włosy staja się jaśniejsze, ich kolor nieco cieplejszy, ale też są one mocniejsze i bardziej lśniące.

Dla ciemnych włosów – szałwia

Ta płukanka brudzi, więc przed jej zastosowaniem warto uszykować stary ręcznik. Przygotowuje się ją podobnie jak inne, czyli: 3 torebki szałwii należy zalać ½ litra wody i zaparzać przez ok. 2 godziny. Podobnie jak płukankę rumiankową, szałwiową miksturę nakłada się na włosy i trzyma pod ręcznikiem do czasu jej wchłonięcia. Przy regularnym stosowaniu włosy powinny mieć bardziej intensywny i wyrazisty kolor. Podobny efekt można uzyskać, stosując płukankę orzechową na bazie zielonych skorupek od orzecha.

Jak stosować płukanki?

Oprócz wymienionych można w domu również przygotować płukanki z pietruszki, rozmarynu, ze skrzypu polnego lub siemienia lnianego, które kolejno: ujarzmią puszenie, odświeżą, odbudują strukturę włosa, nawilżą (płukanka lniana jest idealna dla kręconych włosów). Żadna płukanka jednak nie zadziała, jeśli nie będzie regularnie stosowana. Większość płukanek można stosować po każdym myciu, chyba że włosy zaczną się przesuszać (może tak się dziać w przypadku płukanek ziołowych). Wtedy należy ograniczyć ich stosowanie do 1-2 razów w tygodniu.

Płukanki a choroby skóry

Warto pamiętać, że płukanki mogą wspomóc odbudowywanie włosów lub nadawać zdrowy wygląd, ale nie wyeliminują choroby, jeśli takowa jest przyczyną nienajlepszej kondycji włosów. Dlatego przewlekły łupież lub/i częste stany zapalne i łojotokowe, podobnie jak nadmierne wypadanie włosów itp., powinny być zgłoszone lekarzowi dermatologowi, który zaleci odpowiednią, być może farmakologiczną terapię.

Monika Michalska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót