Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaDłonie i stopy

Paznokcie akrylowe czy żelowe?

Jaki rodzaj manicure wybrać?

Data publikacji: 20 listopada 2018, 09:00
Paznokcie akrylowe czy żelowe, a może jeszcze inne? Który rodzaj lakieru wybrać? Choć wszystkie prezentują się na płytce bardzo dobrze, to każdy z nich charakteryzuje się indywidualnymi właściwościami, które mają wpływ na trwałość manicure.

Spis treści:

Kiedyś paznokcie malowało się w domu samodzielnie. Nakładało się jedną lub dwie warstwy lakieru i suszyło przez kilkanaście, kilkadziesiąt minut na powietrzu. Po kilku dniach zwykłych prac domowych tak wykonany manicure nadawał się tylko do natychmiastowego zmycia i nałożenia nowej lakierowanej powłoki. Płytka paznokciowa nieraz wysyłała sygnały SOS już po kilku tygodniach takiego traktowania. Paznokcie akrylowe lub żelowe umożliwiają zdrowy manicure i zapewniają oszczędność czasu.

Czytaj więcej w temacie: Jak prawidłowo używać pumeksu?

Zdrowy manicure, czyli jaki?

Z pewnością przede wszystkim taki, który nie niszczy płytki paznokciowej – ani zbyt częstym nakładaniem wysuszającego lakieru, ani działaniem zmywaczy z zawartością acetonu. To manicure, który umożliwia regenerację płytki paznokciowej pod nałożoną syntetyczną warstwą – jak dzieje się w przypadku paznokci akrylowych, lub który nie powoduje uszkodzeń płytki, gdyż przed kontaktem z warstwą lakieru chroni ją odżywczy, ochronny lub regenerujący podkład.

Paznokcie akrylowe czy żelowe?

Paznokcie akrylowe to rozwiązanie polecane do płytek słabych, cienkich, które wymagają regeneracji. Rekomenduje się je osobom, które nawykowo obgryzają paznokcie i skórki. Trwałość paznokci akrylowych oceniana jest na ok. 3 tygodnie. Ich zaletą jest wysoka wytrzymałość i dokładne przyleganie do płytki. Akryl w postaci proszku mieszany jest z płynnym utwardzaczem i rozprowadzany równomiernie na płytce paznokcia powłoką o indywidualnie dobranej grubości. Paznokcie akrylowe zastygają same już po kilku minutach, ale pełną twardość uzyskuje się po kilkudziesięciu godzinach.

Paznokcie żelowe powstają przez pokrycie płytki lub tipsa zazwyczaj kilkoma warstwami lakieru, którego utwardzenie przebiega w świetle UV – służy do tego specjalna lampa, a każdą warstwę utwardza się osobno. Lakier żelowy ma mniejszą wytrzymałość od akrylowego i jest bardziej podatny na zarysowania  oraz nie przylega tak silnie do płytki. Jego zaletą jest większy komfort nakładania, gdyż nie wydziela tak przykrego zapachu, jak akryl.

Czytaj więcej w temacie: Zadbane dłonie zimową porą.

A może jednak paznokcie hybrydowe?

Lakiery hybrydowe to idealne rozwiązanie dla zabieganych i osób, które nie chcą piłować płytki paznokciowej. Dzięki połączeniu najlepszych cech lakierów klasycznych i żelowych powłokę hybrydową nakłada się szybko, łatwo i błyskawicznie suszy – wystarczy na moment potraktować lakier hybrydowy światłem lampy UV, a zaraz potem można brać do ręki kluczyki samochodowe, nakładać buty i wychodzić. Lakierowi to nie zaszkodzi. Powłoka hybrydowa, choć wytrzymała, nie daje jednak długotrwałego efektu estetycznego, bo po tygodniu widoczne są odrosty paznokcia. Z tego powodu zaleca się, aby co 2-3 tygodnie wymieniać paznokcie hybrydowe na nowe. Do ściągnięcia lakieru hybrydowego potrzebny jest specjalny płyn.

Czytaj więcej w temacie: W jaki sposób prawidłowo usuwać skórki wokół paznokci?

Jak zwiększyć trwałość manicure i zapewnić wzmacnianie paznokci?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj manicure zostanie wybrany, zawsze należy zadbać o wzmocnienie paznokci. Służą do tego specjalne lakiery podkładowe, które zabezpieczają płytkę przed bezpośrednim kontaktem z lakierem oraz chronią przed wysuszeniem. Na koniec warto nałożyć warstwę specjalnego lakieru nawierzchniowego, który wzmacnia warstwy leżące pod nim, przedłuża trwałość manicure i nadaje paznokciom piękny połysk. Po ściągnięciu paznokci akrylowych lub żelowych płytkę warto zregenerować, np. urządzając domowe SPA i fundując im kąpiel glicerynową.

Salon kosmetyczny czy domowy?

Wykonanie paznokci akrylowych i żelowych wymaga dużej wprawy, wiedzy, a w przypadku lakierów żelowych także zastosowania specjalistycznych lamp UV do utwardzenia kolejnych powłok. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wykonanie manicure w salonie kosmetycznym. Eksperymentowanie w domu jest oczywiście możliwe, ale zanim zdecydujemy się na samodzielne wykonanie paznokci akrylowych czy żelowych na wielkie wyjście, potrzebne będą próby, które umożliwią później sprawne nakładanie tych powłok.

Czytaj więcej w temacie: Rodzaje pilników do paznokci. Jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót