Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaDłonie i stopy

Jak prawidłowo używać pumeksu?

Pumeks naturalny, sztuczny czy tarka do stóp – co wybrać?

Data publikacji: 7 listopada 2018, 09:15
Pumeks naturalny i sztuczny oraz tarka do stóp to akcesoria, których używamy powszechnie. Warto jednak przypomnieć sobie, jakie są główne zasady ich bezpiecznego stosowania, a także dowiedzieć się, czym różnią się te przybory?

Spis treści:

Cel zastosowania pumeksów i tarek jest jeden: usunąć zrogowaciały naskórek ze stóp. Zatem każde użycie tych akcesoriów powoduje, że znajduje się na nich mnóstwo tkanki – martwej, ale z całkiem aktywnymi biologicznie dodatkami, np. fragmentami grzyba, który zaatakował skórę, lub cząstkami wirusów powodującymi brodawki.

Pumeks naturalny i sztuczny – to musisz wiedzieć

Pumeks może być naturalny lub sztuczny. W każdym przypadku jest to wysoce porowata struktura. Ten pierwszy to nic innego, jak zastygła miliony lat temu piana, która powstała na powierzchni gorącej lawy. Pumeks naturalny jest skałą złożoną głównie z krzemionki. Zazwyczaj jest mocno szorstki, a pory miewają różną średnicę i ułożone są w kamieniu nieregularnie.

Pumeks sztuczny wytwarza się z polimerów syntetycznych – dlatego pory mają prawie identyczną średnicę (w zależności od zastosowanej technologii wytwarzania i polimeru mogą być większe lub mniejsze) i są rozmieszczone w materiale regularnie. Pumeks sztuczny ma twardość charakterystyczną dla zastosowanego tworzywa – w porównaniu do pumeksu naturalnego najczęściej jest bardziej delikatny.

Czytaj więcej w temacie: Wrastające paznokcie - bolesny i uciążliwy problem. Jak go uniknąć?

Tarka do stóp – metal czy ścierniwo?

Tarki do stóp mogą być zaopatrzone w metalowe wypustki trące lub oklejone papierem ściernym o różnej granulacji warstwy ścierającej. Wybierać można wśród akcesoriów tradycyjnych, czyli zaopatrzonych w rękojeść – do ręcznego, mechanicznego użytku, oraz modeli elektrycznych – zasilanych energią pozyskiwaną z akumulatorka lub baterii. Niektóre modele tarek (szczególnie elektrycznych) zaopatrzone są w pojemnik do zbierania startego naskórka. Pojemnik ten należy regularnie oczyszczać, aby zapobiec mnożeniu się mikrobiologicznych zanieczyszczeń.

Do użytku profesjonalnego wykorzystuje się tarki – frezarki z wymiennymi nakładkami trącymi o różnym stopniu grubości ścierniwa.

Czytaj więcej w temacie: Jak skutecznie rozgrzać przemarznięte stopy?

Jak często używać pumeksu lub tarki do stóp?

Odpowiedź jest nieco enigmatyczna, ale prosta: tak często, jak to konieczne, ale nie za często. W praktyce oznacza to, że przy regularnym usuwaniu zrogowaciałego naskórka wystarczy robić to raz na tydzień – najlepiej po uprzednim solidnym wymoczeniu stóp. Raz na miesiąc można zdecydować się na bardziej intensywne użycie pumeksu lub tarki. Nie wolno tych akcesoriów stosować zbyt często, aby nie doprowadzić do nadmiernego rogowacenia naskórka – dotyczy to szczególnie osób, które mają wrodzone skłonności do silnego przyrastania naskórka stóp. Najlepszym miernikiem tego, jak często używać pumeksu lub tarki, jest ocena szorstkości stóp poprzez przeciągnięcie najbardziej delikatnymi opuszkami palców dłoni po zrogowaciałych fragmentach. Sygnałem do zastosowania pumeksu lub tarki będzie wyczucie szorstkości, a nie zgrubień.

Czytaj więcej w temacie: Gładkie i miękkie stopy - możesz takie mieć!

Pumeks naturalny, syntetyczny i tarka do stóp – złote zasady użytkowania

Zasada nr 1. Każdy pumeks – niezależnie, od tego, czy to kamień naturalny, czy syntetyczny – oraz każda tarka do stóp to przedmioty osobistego użytku. I tak jak szczoteczka do zębów oraz bielizna nie podlegają pożyczaniu, nawet najbliższym. Powód jest jeden: aby nie przenosić na innych zakażeń grzybiczych, wirusowych lub bakteryjnych, które dotykają stopy użytkownika pumeksu czy tarki.

Zasada nr 2. Pumeks i tarkę należy po każdym użyciu bardzo dokładnie wypłukać (pumeksy dodatkowo wyszorować szczoteczką z mydłem), okresowo wydezynfekować – wygotować (pumeks naturalny) lub wymoczyć w roztworze wody z solą (pumeksy oraz tarki do stóp).

Zasada nr 3. Pumeks i tarkę do stóp należy przechowywać wyłącznie na sucho. Absolutnie nagannym pomysłem jest odkładanie tych akcesoriów na prawie cały czas wilgotny brzeg wanny. Wilgoć plus porowata struktura pumeksów oraz załamania powierzchni tarek powodują, że błyskawicznie rozmnażają się tam mikroorganizmy, które mogą zainfekować skórę stóp podczas najbliższego zabiegu pedicure.

Zasada nr 4. Jeśli nie masz czasu na okresowe dezynfekowanie pumeksu, każdorazowo używaj nowego lub zdecyduj się na pumeks w kremie. Spisuje się znakomicie – oczywiście pod warunkiem, że będziesz go stosować regularnie. Pumeksu w kremie możesz też używać, jeśli stopy wymagają raczej bardziej delikatnego złuszczenia niż pocierania szorstkim kamieniem czy tarką.

Zasada nr 5. Wymień pumeks na nowy, jeśli poprzedni był stosowany na stopy dotknięte zakażeniem wirusowym czy grzybicą.

Zasada nr 6. Jeśli masz głębokie odciski, nie próbuj ich na siłę usunąć tarką lub pumeksem podczas pierwszego zastosowania – możesz w ten sposób poważnie uszkodzić stopy. Odciski usuwaj stopniowo, a na te szczególnie oporne zastosuj specjalistyczny płyn lub plastry, które wspomogą ich likwidację.

Zasada nr 7. Nigdy nie szoruj pumeksem lub tarką w poprzek pęknięcia naskórka na stopie – bo możesz doprowadzić do pogłębienia się pęknięcia i zainfekowania tkanek. Przy pękniętym naskórku stóp stosuj pumeks lub tarkę tylko wzdłuż linii pęknięcia, wykonując przy tym delikatne ruchy.

Czytaj więcej w temacie: Rybki w roli kosmetyczki. Na czym polega fish pedicure?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót