Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

Woda utleniona – czy faktycznie jest najlepsza na skaleczenia?

Charakterystyka właściwości wody utlenionej

Data publikacji: 25 grudnia 2018, 10:00
Jakie właściwości ma woda utleniona? Jak się ją stosuje? Kiedy należy po nią sięgać? Czy stosowanie roztworu nadtlenku wodoru zawsze jest bezpieczne? Jakie są przeciwwskazania do używania wody utlenionej?

Spis treści:

Właściwości wody utlenionej

Powszechnie dostępna woda utleniona to tak naprawdę 3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru, którego wzór chemiczny to H2O2. Jest to związek nietrwały, który pod wpływem enzymów znajdujących się w ludzkich tkankach (katalaz) rozkłada się, czemu towarzyszy uwolnienie tlenu atomowego. Powstający tlen wydziela się bardzo szybko w obecności tkanek martwiczych oraz działa bakteriobójczo i wybielająco. Dodatkowo mechanicznie oczyszcza zaschnięte, zropiałe rany.

Zastosowanie wody utlenionej

3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru znany jest najbardziej jako tani środek służący do odkażania małych ran. Preparat ten powszechnie stosowany jest także w przypadku infekcji gardła ze względu na swoje właściwości bakterio- i wirusobójcze. Mimo braku badań naukowych dotyczących skuteczności tej metody wielu lekarzy, opierając się na swoim doświadczeniu zawodowym, zaleca stosowanie takiego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że płukanie jamy ustnej wodą utlenioną w celu wyleczenia infekcji gardła wykonywać należy wyłącznie doraźnie. Przewlekłe stosowanie tej metody wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. Woda utleniona znalazła zastosowanie także w stomatologii. Jest używana jako środek służący do płukania jamy ustnej w przypadku występowania chorób przyzębia, hamowania małych krwawień miąższowych oraz dezynfekcji kanałów zębowych.

Odkażanie ran – jakie możemy zastosować środki bakteriobójcze oprócz wody utlenionej?

W przypadku niewielkich ran i otarć naskórka leczenie możemy wdrożyć sami w domu. Należy pamiętać, że podstawowym środkiem służącym do przemywania ran powstałych na skutek niewielkich skaleczeń jest bieżąca, czysta woda lub fizjologiczny roztwór chlorku sodu. Do wody warto dodać także detergent, taki jak mydło. Jeśli chcemy zastosować preparaty antyseptyczne (są to substancje służące ograniczeniu nadmiernego rozwoju drobnoustrojów), warto użyć roztworu oktenidyny lub preparatów ponadtlenkowych. W niektórych przypadkach jednak konieczna jest wizyta u lekarza. Dotyczy to rozległych, krwawiących ran, które zostały zabrudzone lub zadane zardzewiałym narzędziem.

Zagrożenia wynikające ze stosowania wody utlenionej

Warto wspomnieć o przeciwwskazaniach do stosowania wody utlenionej. Jednym z nich jest ostre wrzodziejące zapalenie dziąseł. W przypadku występowania tego stanu użycie roztworu nadtlenku wodoru może spowodować uszkodzenie tkanek w jamie ustnej. Zastosowanie wody utlenionej wiąże się także z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Wśród nich możemy wymienić methemoglobinemię (powstawanie utlenionej hemoglobiny, która nie jest w stanie przenosić tlenu w organizmie) oraz zatory gazowe – stany te występują na skutek wniknięcia nadtlenku wodoru do naczyń krwionośnych. Częste płukanie jamy ustnej roztworem wody utlenionej może powodować podrażnienie błony śluzowej oraz przerost brodawek nitkowatych języka. W przeciągu ostatnich kilku lat doustne przyjmowanie roztworu nadtlenku wodoru stało się popularne ze względu na niezwykłe zainteresowanie pacjentów medycyną alternatywną. Należy jednak pamiętać, że doustne stosowanie roztworu nadtlenku wodoru o stężeniu powyżej 10% może doprowadzić do poważnych zatruć, których objawami są m.in.: duszności, drgawki czy zawał serca. Skutkiem zażywania wysoko stężonego roztworu nadtlenku wodoru może być trwałe kalectwo, a nawet śmierć.

Woda utleniona w kosmetyce

Co ciekawe, woda utleniona znalazła także kilka zastosowań w kosmetyce. Jednym z nich jest pomoc w rozjaśnianiu włosów. Rozpuszczenie dostępnego w aptekach roztworu nadtlenku wodoru w wodzie w proporcji 1:1 i użycie powstałego płynu na włosy sprawi, że uzyskają one odcień o kilka tonów jaśniejszy od aktualnego. Zabieg taki może jednak niszczyć włosy, dlatego zawsze należy skonsultować takie działania z profesjonalistą. Woda utleniona umożliwia usunięcie przebarwień z powierzchni paznokci. Wystarczy wymieszać nadtlenek wodoru z sodą oczyszczoną, a uzyskaną pastę nałożyć na płytkę paznokcia.

Lek. Tomasz Waszak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót