Aktywnie zimą
Treningi w niskiej temperaturze
Spis treści:
Zimowe hartowanie
Wyjście na świeże powietrze, by na przykład pobiegać, gdy za oknami panuje temperatura bliska zeru, może wydawać się nieprzyjemne. Właśnie, może się wydawać, podczas gdy niekoniecznie takie jest. Regularne trenowanie na dworze skutecznie hartuje organizm, ponieważ zmusza nasz układ oddechowy do radzenia sobie z mroźnym, suchym powietrzem.
Sport na świeżym powietrzu to także większe spalanie kalorii. Jest to spowodowane tym, że w zimowych warunkach organizm dla utrzymania odpowiedniej temperatury ciała, zużywa więcej energii, a pocąc się, usuwa toksyny. Ponadto, zimowy trening sprzyja powstawaniu brunatnej tkanki tłuszczowej, która pomaga utrzymać prawidłową masę ciała oraz zapobiega insulinoodporności.
Mówi się, że trening zimą nieuchronnie prowadzi do przeziębienia. Oczywiście, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że niższa temperatura powietrza oznacza niższą wydolność organizmu, gorsze kurczenie się mięśni, a tym samym szybszą utratę energii. Jednak jeśli odpowiednio rozłożymy swoje siły, rozpoczniemy trening spokojnie – choroba nam nie grozi.
Równie ważną rzeczą chroniącą nas przed przeziębieniem, o którą musimy zadbać podczas uprawiania sportu na dworze jest odpowiednia odzież: przede wszystkim bielizna termoaktywna, która przylegając ściśle do ciała, nie pozwala się nam wychłodzić; dalej – koszulka i spodnie, stworzone z izolacyjnych i oddychających materiałów; a na koniec – czapka, rękawiczki, dobre skarpetki i buty.
Sporty zimowe
W przeciwieństwie do biegania czy jazdy na rowerze, które zasadniczo są aktywnościami bardziej przystosowanymi do ciepłych pór roku, sporty zimowe, jak sama nazwa wskazuje, są stworzone do niskich temperatur. Ich uprawianie, obok korzyści, które przynosi ogólny wysiłek na dworze, ma także dodatkowe zalety. Dla przykładu, narciarstwo i snowboarding doskonale wzmacniają kręgosłup i mięśnie nóg. Takie same rezultaty przynosi jazda na łyżwach, która podczas godziny pozwala również spalić aż 500 kalorii.
Sporty zimowe poprawiają naszą koordynację ruchową, zwiększają przepływ krwi w niektórych partiach ciała oraz aktywizują nieużywane na co dzień mięśnie. Wszystko to prowadzi w efekcie do poprawy naszej kondycji – lepszego dotlenienia i krążenia.
Nie tylko na świeżym powietrzu
Wiele dyscyplin sportowych można bez problemu uprawiać, nie wychodząc na dwór. Choć jak już przedstawiliśmy, trening w niskich temperaturach ma wiele zalet, niektórzy wciąż mogą nie czuć się do niego przekonani. Najważniejsze, żeby znaleźć taką aktywność, która najbardziej nam odpowiada, ponieważ każdy sport niesie za sobą wiele korzyści.
Doskonałym wyborem będzie na przykład pływanie, które przez cały rok może się odbywać w tych samych warunkach. Dodatkowo, basen zimą może być dla nas miłym oderwaniem od otaczającej rzeczywistości i przypominać chwile spędzone nad ciepłym morzem.
Bardzo przystępną aktywnością są także ćwiczenia na siłowni – czy indywidualnie, czy w grupie. Tak jak pływanie, można je wykonywać przez cały rok bez konieczności zmiany odzieży lub specjalnego przygotowania. Regularny wysiłek pozwoli nam utrzymać dobrą kondycję oraz zgrabną sylwetkę.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że uprawianie sportu, za pomocą wydzielającego się hormonu szczęścia, skutecznie poprawia nastrój i jest dobrym sposobem na chandrę czy obniżone samopoczucie.
Magdalena Goslar
___________________________REKLAMA
___________________________________