Młody jęczmień – siła superfood!
Jakie właściwości ma młody jęczmień?
Spis treści:
- Właściwości zielonego jęczmienia
- Działanie detoksykacyjne
- Wspomagająco przy odchudzaniu
- W trosce o skórę
- Formy spożywania
Młody jęczmień, zwany również zielonym, zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród osób dbających o zdrowy tryb życia. Jest to przetworzona trawa młodego jęczmienia lub sproszkowany sok do picia. Aby w pełni wykorzystać potencjał rośliny, zbiory organizuje się ok. 200 godzin po wykiełkowaniu. W tym okresie wzrostu wartość odżywcza młodego jęczmienia jest najwyższa, ponieważ dochodzi w nim wówczas do kumulacji substancji odżywczych. Dzięki temu, spożywając go w takiej formie, dostarczymy naszemu organizmowi najwięcej wartościowych składników.
Właściwości zielonego jęczmienia
Zielony jęczmień swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej barwie – dzięki dużej zawartości chlorofilu jest soczyście zielony. Mimo zielonego koloru młody jęczmień ma więcej betakarotenu niż marchew! Roślina posiada właściwości przeciwutleniające, co oznacza, że spożywając ją, usuwamy z naszego organizmu nadmiar wolnych rodników, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia, ale także rozwoju wielu chorób. Dzięki zawartości chlorofilu młody jęczmień sprzyja również leczeniu anemii, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a także pozytywnie oddziałuje na pracę nadnerczy i tarczycy. Co więcej, wspomaga układ immunologiczny, dzięki czemu wzmacniamy naszą odporność i rzadziej chorujemy. Zielony jęczmień to bogactwo witamin i minerałów. Spożywając go, dostarczamy naszemu organizmowi witaminy B, C, E, K, ale także kwas foliowy, potas, selen, magnez, żelazo, wapń, krzem i cynk.
Działanie detoksykacyjne
Współcześnie spożywamy wiele przetworzonej żywności, która często powoduje zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie. Większość takich potraw powoduje zakwaszenie organizmu. Młody jęczmień jest wyłącznie zasadotwórczy, dzięki czemu pozwoli przywrócić nam właściwą harmonię, co przełoży się na lepsze samopoczucie i zdrowie. Ma również działanie detoksykacyjne – spożywając go, możemy usunąć z naszego organizmu szkodliwe metale ciężkie. Składniki jęczmienia, takie jak chlorofil i betakaroten, mają wpływ na wydalanie toksyn i odpadów nagromadzonych w naszym organizmie. Dzięki temu możemy pozbyć się przykrych dolegliwości, takich jak zaparcia czy wzdęcia.
Wspomagająco przy odchudzaniu
Zielony jęczmień to pozycja obowiązkowa w menu osób będących na diecie. Z uwagi na bardzo dużą zawartość błonnika długo utrzymuje uczucie sytości, a także wspomaga perystaltykę jelit i przyspiesza metabolizm. Dzięki temu osoby odchudzające się szybciej tracą na wadze. Należy pamiętać, że młody jęczmień w procesie odchudzania pełni jedynie funkcję wspomagającą. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, bogata w różnorodne składniki odżywcze. Oprócz posiłków ważna jest również aktywność fizyczna. Tylko połączenie tych wszystkich elementów pozwoli nam właściwie zadbać o sylwetkę, a także cieszyć się dobrym zdrowiem.
W trosce o skórę
Młody jęczmień ma również zbawienny wpływ na naszą skórę. Dzięki zawartemu w nim chlorofilowi, a także selenowi – dba o kondycję naszej skóry. Zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu, pozostaje ona gładka i napięta. Dodatkowo wpływa pozytywnie na jej koloryt, co przekłada się na wypoczęty i zdrowy wygląd skóry. Co więcej, spożywanie młodego jęczmienia chroni naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mróz, zimny wiatr, smog, a także promienie słoneczne. Młody jęczmień działa również przeciwzapalnie, dzięki czemu poprawi wygląd cery u osób ze zmianami trądzikowymi.
Formy spożywania
Zielony jęczmień możemy kupić w formie sproszkowanego soku lub rozdrobionej trawy jęczmiennej. Dostępne są również tabletki ze sproszkowanego jęczmienia. Około dwie łyżeczki sproszkowanego soku rozpuszczamy w 250 ml wody. Przygotowaną miksturę powinniśmy wypić od razu po przygotowaniu, aby wykorzystać w pełni jej potencjał. Młody jęczmień ma dość specyficzny smak, dlatego warto dodać do niego odrobinę miodu, wówczas z pewnością łatwiej będzie nam wypić przygotowany koktajl. Możemy również dodawać do niego inne soki, aby stworzyć własne kompozycje smakowe.
Beata Kubiś
___________________________REKLAMA
___________________________________