Czystek – zioło dobre na wszystko?
Herbata z czystka – dlaczego warto ją pić?
Spis treści:
- Czystek – właściwości
- Sposób parzenia i dawkowanie czystka
- Czystek na odchudzanie ?
- Nie tylko do picia
- Czystek – przeciwwskazania
Czystek – właściwości
Czystek to roślina, którą można zobaczyć m.in. na południu Europy, a konkretnie w basenie Morza Śródziemnego. Przeważnie rośnie w miejscach suchych i skalistych. Charakteryzują go kwiaty w kolorze różowym i fioletowym, ale gatunek ladanowy ma białe płatki. W Polsce nie występuje w przyrodzie, ale rośnie w uprawie. Wyróżnia się kilkanaście gatunków tej rośliny, a w fitoterapii używa się czystka kreteńskiego (szarego), ladanowego, purpurowego czy wawrzynolistnego.
W 1999 roku czystek został nazwany rośliną roku. Dlaczego? Zioło to zawiera przede wszystkim polifenole i flawonoidy – hamują one powstawanie wolnych rodników, tym samym opóźniając procesy starzenia się, a także wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Przeciwutleniacze zawiera także zielona herbata, ale ta ze względu na zawartość teiny może utrudniać zasypianie – warto wiedzieć, że pobudza tylko świeży napar, który parzy się krótko (ok. 2-3 minuty). Oprócz tego napar z czystka łagodzi stany zapalne i wzmacnia układ immunologiczny, dlatego najlepiej pić go regularnie w okresie jesienno-zimowym, np. z dodatkiem naturalnego soku z maliny, żurawiny czy hibiskusa. Herbata z czystka usuwa toksyczne związki z organizmu, dlatego powinny ją pić osoby palące papierosy i te, które mieszkają w zanieczyszczonych miastach. W wielu źródłach znajdziemy informacje, że roślina ta skutecznie zwalcza ptasią i świńską grypę – do tego typu tez podchodźmy bardzo sceptycznie. Podobnie jak do stwierdzeń, że może leczyć boreliozę czy choroby nowotworowe.
Sposób parzenia i dawkowanie czystka
Saszetkę lub łyżeczkę suszonych ziół należy zalać wrzątkiem (ok. 200-250 ml wody), a następnie pozostawić pod przykryciem na 5-10 minut. Napar można pić 2-3 razy dziennie. Ma delikatny smak, który można wzbogacić odrobiną miodu lub kilkoma kroplami soku z cytryny. Kupując czystek, najlepiej wybrać ten pochodzący z upraw ekologicznych. Ważne też, żeby robić zakupy w aptece lub sprawdzonym sklepie zielarskim. Choć produkty bio są droższe, to nie zawierają toksycznych środków, np. pestycydów. Wysokiej jakości herbata z czystka składa się z suszonych liści – nie powinno w niej być zmielonych gałązek, które pogarszają jej smak. Oczywiście świeży napar z czystka – jak większość ziołowych herbat – należy pić systematycznie. Wówczas pojawią się efekty. Jeśli nie przepadamy za piciem ziołowych napojów, możemy wybrać kapsułki lub tabletki do ssania. Można też przygotować odwar – do rondelka wrzućmy łyżkę ziela, doprowadźmy do wrzenia i gotujmy przez ok. 5 minut. Następnie poczekajmy, aż płyn przestygnie, a po 20 minutach odcedźmy go. Doskonale sprawdzi się jako płukanka. Nada się również do stosowania zewnętrznego, np. jako okłady.
Czystek na odchudzanie?
Panuje przekonanie, że regularne picie czystka przyczynia się do spadku wagi. Zioło to zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie oraz zmniejsza obrzęki, stąd ta obiegowa opinia. Nie likwiduje ono jednak tkanki tłuszczowej i nie należy przypisywać mu działania odchudzającego.
Nie tylko do picia
Wysoka zawartość polifenoli sprawia, że ziele ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Sprawdzi się zatem w walce z trądzikiem i przyspieszy leczenie stanów zapalnych. Wybiela także przebarwienia. Można też stosować go do płukania jamy ustnej – jako preparat antyseptyczny.
Czystek – przeciwwskazania
Ziele to nie wywołuje skutków ubocznych – mogą go pić osoby starsze, dzieci, a także kobiety stosujące doustną antykoncepcję. Wielu ekspertów nie widzi przeciwwskazań do picia czystka w okresie ciąży, ale warto skonsultować tę kwestię ze swoim lekarzem. Również w sytuacji, gdy regularnie przyjmujemy leki, zasięgnijmy dla naszego bezpieczeństwa porady lekarza.
Katarzyna Chromińska
___________________________REKLAMA
___________________________________