Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Skąd się biorą zaburzenia trawienia?

Jakie są przyczyny głównych problemów trawiennych?

Data publikacji: 9 sierpnia 2018, 08:00
Różne nawyki żywieniowe mogą stać się przyczyną nawracających dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nawet jeśli pozornie wydają się one nieszkodliwe. Jakie czynniki powodują zaburzenia trawienia? Jak można im przeciwdziałać?

Spis treści:

Problemy z trawieniem spotykają wiele osób. Na szczęście znaczna część z nich jest możliwa do wyleczenia. Ważne jest jednak odpowiednie rozpoznanie problemu. Przydatna jest też wiedza o tym, jakie zioła na zaburzenia trawienia stosować i jaką dietę wprowadzić, by uniknąć przykrych dolegliwości. Zaburzenia trawienia objawiają się w bardzo nieprzyjemny sposób bez względu na to, czy wiążą się z obecnością bakterii, zakażeniem, przyjmowanymi lekarstwami czy też złym stanem zdrowia. Jak podają krajowe instytuty badające kondycję Polaków, na problemy tego typu skarży się około 30-40% społeczeństwa, jednak najbardziej popularne dolegliwości dotyczą znacznie większej grupy.

Brak urozmaiconej i zbilansowanej diety

Większość przypadków uporczywych problemów związanych z układem pokarmowym powoduje długotrwałe nieprawidłowe odżywianie. Co ciekawe, nie oznacza to wcale, że dyskomfort związany z trawieniem może pojawiać się wyłącznie u osób, które często jadają w barach szybkiej obsługi lub spożywają półprodukty. Czasem przyzwyczajenie organizmu do jednostajnej, nudnej diety skutkuje rozwijaniem się niepożądanych reakcji. Warto zatem urozmaicać jadłospis i pamiętać o zbilansowanej diecie!

Powietrze głównym winowajcą

Jednym z najczęściej występujących symptomów oznaczających problem z układem trawienia są wzdęcia, które podobnie jak odbijanie i gazy są produktem ubocznym rozkładania się węglowodanów. Część z nich, których organizm nie jest w stanie z różnych powodów strawić, trafia do jelita grubego, gdzie poddawana jest „obróbce” przez pożyteczne bakterie jelitowe, której wynikiem jest fermentacja, a produktem – gazy o nieprzyjemnym zapachu, składające się z dwutlenku węgla, metanu, wodoru i azotu. Połykane w trakcie dnia powietrze ułatwia te procesy i zwiększa ilość gazów, a ich nadmiar (aerofagia) objawia się poprzez wzdęcia, odbijanie lub częste oddawanie gazów. Powietrze może trafiać do układu pokarmowego na różne sposoby – podczas jedzenia, palenia papierosów lub picia napojów gazowanych. Nasilona aerofagia może być bezpośrednio związana ze schorzeniami przewodu pokarmowego, takimi jak refluks czy zespół jelita nadwrażliwego.

Problematyczny tłuszcz

Zdarza się, że część osób borykających się z problemami ze strony układu trawienia nie wie o alergiach pokarmowych, które są bezpośrednią przyczyną ich dolegliwości. Wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo problemów z trawieniem tłuszczów. Proces ten jest bardziej skomplikowany niż w przypadku pozostałych składników pokarmowych. Dlaczego? Tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie i wymagają rozdrobnienia w obecności żółci. Ze względu na jej bardzo ważną rolę w trawieniu tłuszczów wszystkie procesy chorobowe, które powodują zmiany składu i zmniejszenie jej ilości, upośledzają przyswajanie tłuszczów. Może być to przyczyną chorób wątroby i dróg żółciowych oraz zaburzenia krążenia jelitowo-wątrobowego.

Ostatni odcinek układu pokarmowego

Obok wzdęć, odbijania, nadmiernego oddawania gazów i dolegliwości związanych z trawieniem tłuszczów, kolejną częstą niedogodnością są problemy z wypróżnianiem. Pojawiają się one w sytuacji, gdy jelita nie funkcjonują prawidłowo. Przyczyną zaburzeń może być nieodpowiednia dieta lub stres, ale też poważniejsza choroba, dlatego w przypadku powtarzających się zaparć warto poradzić się specjalisty. To bardzo ważne, gdyż długotrwałe zaparcia mogą prowadzić do schorzeń odbytnicy i odbytu. Zaleganie resztek pokarmowych sprzyja też chorobom jelita grubego oraz tworzeniu się kamieni kałowych, które mogą powodować odleżyny i owrzodzenia jelita, a nawet niedrożność.

Bardzo ważne jest, by wszelkie nieprawidłowości w trawieniu bacznie obserwować. Od uporczywego nieświeżego oddechu do zaparć, każdy objaw problemów trawiennych powinien być najpierw zwalczany naturalnymi metodami. Warto pamiętać, że organizm stanowi system naczyń połączonych i problemy ze strony układu pokarmowego mogą mieć wpływ na całe ciało.

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót