Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Uważaj na przetrenowanie organizmu!

Jakie są objawy fizjologiczne przetrenowania i jak do niego nie dopuścić?

Data publikacji: 31 grudnia 2018, 09:30
Dążąc do smukłej, wysportowanej sylwetki, łatwo możemy przesadzić. Szczególnie jeśli rzucamy się na głęboką wodę i po latach bierności nagle kilka razy w tygodniu odwiedzamy siłownię, biegamy i chodzimy na basen. Taki intensywny wysiłek może doprowadzić do przetrenowania organizmu. Objawy fizjologiczne przetrenowania to przede wszystkim osłabienie, brak apetytu oraz spadek libido. Ponadto zaobserwować możemy ciągłe uczucie zmęczenia i obniżony nastrój, co jest niczym innym, jak buntem organizmu, który nie jest przygotowany na tak duży wysiłek, jaki mu fundujemy. Dlatego warto wiedzieć, jak ćwiczyć, aby były widoczne efekty, ale jednocześnie nie wystąpiły objawy fizjologiczne przetrenowania.

Spis treści:

Trening i relaks, czyli ile odpoczynku po przetrenowaniu potrzebuje nasz organizm

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy lub wyrzeźbić określone partie ciała, trzeba sobie dać na to czas. Innymi słowy, stopniowo zwiększać aktywność fizyczną, która powinna być dostosowana do kondycji, jaką mamy w danym momencie. Dobrym rozwiązaniem jest utworzenie planu treningowego pod okiem trenera personalnego, który dobierze zestaw ćwiczeń dostosowany do naszych możliwości. Dzięki temu organizm nie zostanie nadmiernie obciążony. A co, jeśli jednak przeholowaliśmy i teraz odczuwamy tego skutki? Wówczas pojawia się pytanie, ile odpoczynku po przetrenowaniu powinniśmy dać organizmowi na odpowiednią regenerację. W takiej sytuacji zaleca się zrezygnowanie z treningu siłowego na około siedem dni. W tym okresie dopuszcza się lekką aktywność fizyczną, taką jak szybki spacer czy pływanie.

Przetrenowanie a problemy ze snem

Właściwie dawkowany wysiłek fizyczny wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia, i sprawia, że zyskujemy lepsze samopoczucie. Przy przetrenowaniu jest odwrotnie. Odczuwamy rozdrażnienie, łatwo jest wyprowadzić nas z równowagi, a wpływ na to mają niewątpliwie m.in. problemy ze snem. Przychodzimy z treningu, jesteśmy zmęczeni, kładziemy się i nie możemy zasnąć. To jest jeden z klasycznych objawów przetrenowania organizmu. Skutkuje to brakiem regeneracji i możliwości wypoczynku. Dlatego jeśli w okresie intensywnych ćwiczeń zauważymy u siebie nagłe kłopoty z zasypianiem, które nigdy wcześniej nie występowały, to zastanówmy się, czy to sport nie był źródłem naszych problemów. Po kilku dniach przerwy, podczas których nie będziemy się forsować, powinna być widoczna poprawa.

Przemęczenie objawem przetrenowania

Większość z nas żyje w ciągłym pędzie, mając tysiące spraw na głowie, przez co przemęczenie jest tym, z czym borykamy się regularnie. Z tego też powodu często bagatelizujemy sygnały, jakie wysyła nam przetrenowany organizm, nie łącząc przemęczenia z niedostosowaną do kondycji dawką ćwiczeń. Dlatego też warto mieć świadomość tego, czym różni się zwykłe przemęczenie od powstałego w wyniku przetrenowania. Otóż w pierwszym przypadku wystarczy, że się wyśpimy, odpoczniemy i w ciągu weekendu jesteśmy w stanie dojść do formy. Przy przetrenowaniu proces ten jest o wiele dłuższy. Czasami potrzebna jest nawet kilkutygodniowa przerwa od intensywnego wysiłku, aby organizm się zregenerował, a objawy przetrenowania ustąpiły. Przetrenowanie to sprawa, której nigdy nie wolno bagatelizować, ponieważ w grę wchodzi nasze zdrowie – fizyczne i psychiczne.

Objawy fizjologiczne przetrenowania

Z przetrenowaniem najczęściej zmagają się osoby, które mają źle dobrany program treningowy lub ćwiczą bez niego. Wtedy bardzo łatwo o to, aby pojawiły się objawy fizjologiczne przetrenowania, takie jak apatia, bóle mięśni, głowy, złe samopoczucie, przemęczenie, podwyższone tętno, zmniejszone libido czy problemy ze snem. Warto tak planować treningi, aby nie dopuścić do tego, by przetrenowanie mięśni stało się naszym udziałem. W tym celu trzeba dostosować rodzaj wysiłku oraz jego częstotliwość do swoich możliwości, opracować rozgrzewkę, czas trwania poszczególnych ćwiczeń oraz nie zapominać o przerwach, które mają służyć regeneracji. Wszystko po to, aby cały organizm, wszystkie mięśnie oraz układ nerwowy, odpoczęły i były przygotowane na kolejną dawkę wysiłku.

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót