Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaNawyki żywieniowe

Świąteczna niestrawność – jak ją leczyć, jak jej zapobiegać?

Charakterystyka świątecznej niestrawności

Data publikacji: 21 grudnia 2017, 10:00
W świąteczne dni często objadamy się, a później cierpimy na niestrawność. Jak tego uniknąć? I jak sobie radzić, gdy już jest za późno?

Spis treści:

Tradycyjny świąteczny posiłek

Świąteczne dni obfitują w różnorodne posiłki. Tradycja nakazuje, aby spróbować każdego z nich, co powoduje, że jemy ponad swoje siły, doprowadzając do przejedzenia. Niestety większość z serwowanych dań to potrawy tłuste, które w nadmiarze mogą sprzyjać wystąpieniu bólów brzucha.

Czytaj więcej w temacie: Wegańskie potrawy na Wigilijnym stole

Czym jest refluks i jakie są jego objawy?

Refluks to zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Pokarm, który trafił do żołądka, miesza się z wytwarzanym tam kwasem solnym i enzymami trawiennym. Dlatego powrót zawartości żołądka do przełyku powoduje jego pieczenie i podrażnienie, czyli zgagę. Do typowych objawów refluksu należą: uczucie cofania się treści pokarmowej, puste odbijanie, pieczenie za mostkiem oraz ból w górnej części brzucha. Nasilenie tych dolegliwości następuje w czasie leżenia na wznak, po spożyciu obfitego lub tłustego posiłku, przy pochylaniu się oraz podczas parcia.

Czytaj więcej w temacie: Gdzie spędzić święta Bożego Narodzenia?

Co pomaga w zwalczaniu refluksu?

Najbardziej skuteczna przy walce z refluksem jest modyfikacja stylu życia poprzez zmianę nawyków dietetycznych. Warto zadbać o to, aby mimo tego, że są święta, posiłki były mniejsze i spożywane częściej, a każdy kęs powoli i dokładnie przeżuwany. Ostatni raz w ciągu dnia powinno się zjeść około trzy godziny przed położeniem się spać. Należy unikać gazowanych napojów, kawy, czekolady, a także cytrusów. Palenie tytoniu i picie alkoholu nasila przykre objawy refluksu. Pomocne okazuje się unikanie ciasnych ubrań i pasków, a także spanie na łóżku z uniesionym o kilkanaście centymetrów wezgłowiem. Szybką ulgę w trakcie świąt może przynieść wypicie szklanki mleka, które zobojętni kwas żołądkowy odpowiadający za nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku.

Dietetyczne dania świąteczne

Pojęcie „tradycyjne potrawy” zazwyczaj jest niestety rozumiane jako synonim tłustych potraw. Aby uniknąć przykrych dolegliwości ze strony naszego przewodu pokarmowego, warto zmodyfikować podawane dania tak, aby były bardziej lekkostrawne. Zamiast smażyć karpia w panierce na głębokim tłuszczu, warto upiec go w folii w piekarniku lub przyrządzić w galarecie. Podobnie należy postępować z pierogami – nie należy ich obsmażać na patelni przed podaniem, tylko podać bezpośrednio po ugotowaniu w wodzie. Pierogów nie należy polewać roztopionym masłem ani posypywać smażoną cebulką. Przy przygotowywaniu sałatki jarzynowej warto zastąpić majonez jogurtem naturalnym – zmniejszy to kaloryczność posiłku. Kompot przyrządzany z suszonych owoców jest odpowiednio słodki, nie ma więc konieczności, by dodawać do niego cukru. Warto także wzbogacić świąteczne potrawy ziołami, które ułatwiają trawienie i łagodzą bóle brzucha. Są to między innymi kminek, rozmaryn i tymianek.

Czytaj więcej w temacie: Sprawdzone przepisy na 3 świąteczne ciasta

Czy herbaty ziołowe mogą przynieść ulgę w przejedzeniu?

Stosowanie ziół może uśmierzyć bóle brzucha powstałe na skutek przejedzenia. Picie mięty powoduje pobudzenie wydzielania soku żołądkowego i żółci, zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelit oraz dróg żółciowych, co usprawnia ich perystaltykę. Ulgę w zgadze przynosi picie naparu z rdestu wielokwiatowego – zawarte w nim związki pozytywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego. Aby uporać się z przejedzeniem, skuteczne może okazać się użycie imbiru jako dodatku do herbaty ziołowej. Olejek, który jest zawarty w jego korzeniu, zawiera substancję ułatwiającą trawienie – pobudza ona wydzielanie śliny, działa żółciopędnie i rozkurczowo. Picie naparu z nasion siemienia lnianego pozwala na złagodzenie uczucia pieczenia w przełyku.

Co robić, jeśli ból brzucha trwa nawet po świętach?

Należy jednak pamiętać, że najskuteczniejszą ochroną przed występowaniem uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego w czasie świąt jest rozsądek i umiar w jedzeniu. Jeśli mimo tego, iż święta się skończyły, nadal odczuwamy intensywne pieczenie w przełyku lub ból brzucha, musimy rozważyć zgłoszenie się do lekarza, który włączy leki przynoszące ulgę oraz zleci wykonanie odpowiednich badań obrazowych (gastroskopia).

Lek. Tomasz Waszak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót