Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaKuchnia

Idealne ciasto na naleśniki!

Najlepsze ciasto na naleśniki – jak je przygotować?

Data publikacji: 20 listopada 2017, 09:00
Naleśniki można jeść zarówno na słodko, jak i wytrawnie, dlatego to świetny pomysł na śniadanie, obiad, a nawet lunch do pracy. Lubią je dzieci i dorośli. Do najbardziej klasycznej formy naleśników należy zaliczyć te z dżemem, cukrem lub białym serkiem. Świetnie smakują też z nadzieniem szpinakowym i z mięsem. Wszystkie są smaczne, ale sekret dobrych naleśników tkwi w cieście. Jak przygotować najlepsze ciasto na naleśniki?

Spis treści:

Jak zrobić cienkie naleśniki?

Naleśniki, co prawda, nie należą do najbardziej wyszukanych form kulinarnych, ale wiele osób nie wie, jak uzyskać idealnie cienkie ciasto naleśnikowe. Tymczasem wystarczy mąka, jaja, odrobina cukru lub/i soli, , mleko i woda, najlepiej gazowana (można ją zastąpić piwem). Sekret tkwi w proporcjach. Z odpowiednio rozcieńczonego ciasta można usmażyć cienkie naleśniki, z użyciem zaledwie kilku kropel tłuszczu.

Podstawowy przepis na udane naleśniki

Składniki:

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka mleka
  • ¾ szklanki wody (najlepiej gazowanej lub piwa)
  • 2 jaja
  • szczypta soli lub cukru (na naleśniki w wersji „na słodko”)

Przygotowanie:

Składniki wsypać do miski w kolejności: mąka, jajka, mleko, woda, sól lub cukier. Ciasto na naleśniki słone nie potrzebuje cukru. Można ewentualnie dodać pół łyżeczki proszku do pieczenia. Całość bardzo dokładnie zmiksować przy pomocy elektrycznego miksera. Dobre ciasto naleśnikowe nie ma grudek i posiada „lejącą” konsystencję.

Pierwszego naleśnika należy usmażyć na dobrze rozgrzanej patelni z dodatkiem łyżki oleju lub masła. Na dobrej patelni, czyli z cienkim dnem, kolejne naleśniki można smażyć bez dodatkowego tłuszczu. Gdy jedna strona naleśnika będzie zarumieniona i ścięta, należy przewrócić na drugą stronę. Przepis ten, w nieco zmienionych proporcjach, funkcjonuje też jako naleśniki Magdy Gessler.

Czytaj więcej w temacie: Czy warto jeść grzyby?

Naleśniki biszkoptowe

Tego rodzaju naleśniki, podobnie jak tradycyjne biszkoptowe ciasto, wymaga większej ilości jaj.

Składniki:

  • 1,5 szklanki mąki
  • 1,5 szklanki mleka
  • 1 szklanka wody (najlepiej gazowanej)
  • 5 jaj
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • łyżka oleju roślinnego

Przygotowanie:

Oddzielić żółtko od białek. Do miski wsypać mąkę, mleko i dodać żółtka jajek. Wszystko zmiksować. Dodać wodę i jeszcze raz zmiksować.

W czystej i suchej misce ubić białka na sztywną masę, dodać cukier waniliowy i wymieszać. Ubite białka dodać do pozostałej masy; łączyć powoli za pomocą drewnianej łyżki i wmieszać w pozostałe ciasto (nie miksować!).

Naleśniki biszkoptowe smażyć tak, jak tradycyjne, na rozgrzanej patelni z cienkim dnem z odrobiną oleju. Naleśniki biszkoptowe powinny być grubsze i bardziej puszyste od tradycyjnych. Podawać jako deser z serkiem mascarpone, bitą śmietaną oraz ulubionymi owocami i dodatkami.

Czytaj więcej w temacie: Masło orzechowe - czy warto je jeść?

Wegańskie naleśniki

Dla wielu osób, niejedzących produktów pochodzenia zwierzęcego, usmażenie wegańskich naleśników wydaje się procesem nie do przejścia, bo tak, jak krowie mleko łatwo zastąpić innym, np. sojowym lub migdałowym, tak nie bardzo wiadomo, czym zastąpić jajka. Tymczasem jajko w naleśnikach, podobnie jak w ciastach, spełnia funkcję nie tyle smakową, ile łączącą poszczególne składniki. Do najpopularniejszych wegańskich produktów o właściwościach sklejających należy siemię lniane. Zmielone może z powodzeniem zastąpić jajka, jednak najlepszym i najłatwiejszym zastępczym produktem są płatki owsiane w proporcji 3 miarki mąki na 1 miarkę zmielonych płatków owsianych.

Jak zrobić wegańskie naleśniki?

Składniki:

  • 1 szklanka mąki
  • 1/3 szklanka zmielonych płatków owsianych
  • 1 i 3/4 szklanki mleka sojowego lub migdałowego
  • 1 łyżka oleju
  • szczypta sody
  • szczypta soli
  • łyżka cukru waniliowego

Przygotowanie:

W misce wymieszać łyżką wszystkie suche składniki, dodać mokre i zmiksować mikserem. Smażyć tak, jak tradycyjne naleśniki.

Naleśniki gluten free

Kolejnym wyzwaniem mogą być naleśniki bezglutenowe, bez mąki pszennej i innych glutenowych mieszanek. Bezglutenowe naleśniki można przygotować na bazie ryżu z dodatkiem mąki ziemniaczanej lub ryżowej. Tak wykonane naleśniki na początku są dosyć twarde, ale z czasem stają się miękkie i elastyczne – wtedy można je zawijać w rulony i trójkąty.

Małgorzata Otfinowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót