Jak pielęgnować skórę pod oczami?
Jak dbać o skórę wokół oczu, aby jak najdłużej cieszyć się młodzieńczym spojrzeniem?
Spis treści:
- Pielęgnacja skóry pod oczami – dlaczego jest taka ważna?
- Demakijaż oczu w służbie urody
- Właściwy kosmetyk pod oczy
- Naturalna pielęgnacja skóry pod oczami
Pielęgnacja skóry pod oczami – dlaczego jest taka ważna?
Skóra wokół oczu potrafi zdradzić nie tylko nasz wiek, ale również to, jak się odżywiamy, czy stronimy od używek, a także czy mamy za sobą nieprzespaną noc. Znajduje się w niej mało gruczołów łojowych, dlatego to tutaj pojawiają się pierwsze zmarszczki. Aby temu zapobiec, powinniśmy odpowiednio zadbać o wrażliwe okolice naszych oczu.
Demakijaż oczu w służbie urody
W trosce o skórę pod oczami należy codziennie wieczorem starannie zmywać makijaż. Warto unikać częstych błędów, które mogą podrażnić nasze oczy, a także negatywnie wpłynąć na kondycję skóry wokół nich. Zbyt mocne pocieranie lub naciąganie skóry podczas demakijażu oczu może być przyczyną uszkodzeń i jej przedwczesnego starzenia się. Ważne jest również, aby do demakijażu używać produktów specjalnie do tego przeznaczonych – mogą to być delikatne mleczka lub dwufazowe płyny. Nasączamy nimi wacik i przykładamy go do powieki lub rzęs. Czekamy, aż składniki zaczną działać i rozpuszczą kosmetyk. W żadnym wypadku nie pocieramy skóry wokół oczu i rzęs.
Właściwy kosmetyk pod oczy
Kluczowe przy pielęgnacji wrażliwych okolic wokół oczu jest odpowiednie nawilżanie skóry. Częstym błędem, jaki popełniamy, jest stosowanie tych samych kosmetyków, które nakładamy na resztę twarzy, do pielęgnacji skóry pod oczami. Tymczasem powinniśmy stosować preparaty specjalnie przeznaczone do okolic oczu. Mogą one mieć konsystencję kremu, żelu lub olejku. W ich składzie najczęściej znajdziemy: proteiny, retinol, lipidy oraz ceramidy, które mają działanie silnie nawilżające, a także skutecznie odżywiają naszą skórę. Wielu dermatologów uważa, że o skórę pod oczami należy zacząć dbać już po ukończeniu 20. roku życia. Dzięki właściwej pielęgnacji będziemy mogli dłużej cieszyć się piękną i gładką skórą.
- Po 20. roku życia – wybieramy preparaty silnie nawilżające, bogate w witaminę A i E, które zapewnią odpowiednie napięcie i nawodnienie skóry pod oczami.
- Po 30. roku życia – wybierając preparat, oprócz właściwości nawilżających, należy skupić się również na jego działaniu przeciwzmarszczkowym. Krem pod oczy dla trzydziestolatki powinien zawierać przeciwutleniacze, a także składniki pobudzające naskórek do odbudowy kolagenu – dzięki nim delikatne zmarszczki staną się ledwo widoczne.
- Po 40. roku życia – wybieramy preparaty o intensywnym działaniu przeciwzmarszczkowym. Zależy nam, aby kosmetyk wzmacniał napięcie skóry, ale także nawilżał ją. W składzie kremów dla czterdziestolatki powinien znaleźć się kwas hialuronowy, a także ceramidy.
Dobrym rozwiązaniem są także specjalne maseczki pod oczy – płatki kolagenowe. Nawilżamy je płynem aktywującym i pozostawiamy na skórze przez około 30 minut. Płatki kolagenowe z dodatkiem elastyny sprawią, że nasza skóra pod oczami będzie napięta i sprężysta.
Naturalna pielęgnacja skóry pod oczami
Częstą konsekwencją braku snu, a także zmęczenia są sińce i cienie pod oczami. Wiele kobiet zmaga się z problemem prześwitujących naczyń krwionośnych, które wyglądają nieestetycznie. Aby pozbyć się zaczerwienienia, a także cieni pod oczami możemy stosować okłady z wacików nasączonych ziołowymi naparami. Odpowiednie do tego będą kompresy z naparu z lipy, świetlika lub kopru włoskiego. Ich działanie polega na zwężaniu naczyń krwionośnych, a także rozświetleniu skóry twarzy, dzięki czemu zaczerwienienia i cienie znikają. Jeśli dokuczają nam worki pod oczami, możemy owinąć kostki lodu bawełnianą chusteczką lub schłodzić łyżeczkę w zamrażalniku. Następnie przyłóżmy je do powiek. Dzięki takiemu zabiegowi skutecznie pozbędziemy się obrzęków pod oczami.
Beata Kubiś
___________________________REKLAMA
___________________________________