Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Jak poprawić swoją mobilność?

Uzyskanie maksymalnej mobilności – jak to zrobić?

Data publikacji: 13 marca 2018, 09:00
W sporcie liczy się nie tylko siła fizyczna. Bez uzyskania odpowiedniej mobilności naszego organizmu nawet najcięższe treningi nie będą efektywne i nie przyniosą nam spodziewanych rezultatów. Jak więc pracować nad swoją mobilnością? Jakie są sprawdzone metody na jej poprawę?

Spis treści:

Co oznacza termin mobilność?

W najprostszym tłumaczeniu: mobilność to zespół czynników, które wpływają na to, w jaki sposób poruszają się nasze stawy. Kiedy w trakcie treningu ciężko nam wykonać jakieś ćwiczenie na 100%, ponieważ nie jesteśmy w stanie pochylić się wystarczająco daleko czy podnieść nogi lub ręki odpowiednio wysoko – to znak, że powinniśmy popracować nad naszą mobilnością. Jest to szczególnie ważne, ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na jakość naszego życia. Każdy problem z wykonywaniem pełnego zakresu ruchów sprawia, że odczuwamy dyskomfort, a nasze ciało nie funkcjonuje w poprawny sposób.

Co wpływa na mobilność?

Treningi mobilności polegają na tym, by osiągnąć i utrzymać maksymalny zakres ruchu w każdym stawie. Jednym z czynników, który na to wpływa, jest elastyczność naszych mięśni. Jeśli nie są one wystarczająco rozciągnięte, ciężko wyobrazić sobie pełnozakresowe ruchy stawów, które są nimi otoczone. Na uzyskanie maksymalnej mobilności organizmu mają również wpływ odpowiednia siła mięśni, brak uszkodzeń pozostałych tkanek miękkich czy sprawność innych stawów i więzadeł w tym samym łańcuchu ruchu. Nawet najlepsze przygotowanie i regularne rozciąganie danego mięśnia okaże się bezużyteczne, kiedy nasza mobilność będzie ograniczona przez pozostałe czynniki. Dlatego warto włączyć trening mobility do tygodniowego planu ćwiczeń.

Sprawdzone sposoby na poprawę mobilności

Typowe obszary problemowe to biodra, barki, kolana i górny grzbiet – i to na nich powinniśmy się skupić przy tego rodzaju treningu. Czy konieczność ich prawidłowego rozciągnięcia oznacza, że powinniśmy spędzać dodatkowe godziny na siłowni? Na szczęście istnieje na to wiele łatwiejszych i szybszych sposobów.

  • Ćwiczenia mobility z rollerem

Rollowanie jest zasadniczo techniką samomasażu z użyciem piankowego wałka. Wałek uciska nasze mięśnie, dzięki czemu zostają z nich uwolnione metabolity, a przy zwolnieniu nacisku – tkanki ponownie się nawadniają. Wpływa to pozytywnie na prędkość usuwania szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu, a także elastyczność mięśni i powięzi.

Piłki działają bardzo podobnie do rollera – z tym, że pozwalają nam dostać się do tych obszarów, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć za pomocą wałka z pianki. Ograniczymy tym samym potreningowy ból mięśni, a także zmniejszymy ryzyko wystąpienia kontuzji w przyszłości.

  • Guma oporowa

W zależności od rodzaju gumy, jej grubości i zastosowania jesteśmy w stanie zadbać o rozluźnienie mięśniowe na każdym poziomie, bez względu na to, czy rozciągamy się od dłuższego czasu, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z treningiem mobility. Gumy oporowe są zwykle wykonane z lateksu, ale również osoby, które są na niego uczulone, znajdą na rynku modele odpowiednie dla alergików. Ćwiczenia z gumą doskonale wyrzeźbią także nasze mięśnie głębokie i pomogą wysmuklić sylwetkę.

  • Stretching

To ważny element zarówno rozgrzewki, jak i regeneracji potreningowej. Przed zasadniczymi ćwiczeniami polecamy wykonać ten dynamiczny wstęp – czyli mający za zadanie pobudzenie mięśni i przygotowanie ich do wysiłku. Dzięki niemu będziemy mogli ćwiczyć dłużej i efektywniej. Po treningu warto poświęcić moment na stretching statyczny, czyli spokojne rozciąganie rozgrzanych treningiem mięśni. Rozluźni on mięśnie i przyspieszy ich późniejszą regenerację.

Trening mobility najlepiej wykonywać jak najczęściej. Jeśli uprawiamy sport lub regularnie chodzimy na siłownię, z pewnością potrzebujemy dużej mobilności. Należy pamiętać, że wraz z jej zwiększeniem zmniejsza się prawdopodobieństwo kontuzji i urazu. Odpowiedni poziom mobilności pomaga uzyskać większą kontrolę nad swoim ciałem – czego potrzebuje każdy prowadzący aktywny tryb życia.

Anna Adamczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót