Domowe przetwory z pigwy
Sprawdzone przepisy na przetwory do Twojej spiżarni!
Spis treści:
- Właściwości odżywcze i lecznicze pigwy
- Przepisy na przetwory z pigwy na zimę
- DŻEM Z PIGWY
- GALARETKA Z PIGWY
- Przetwory z pigwy do herbaty
- SOK Z PIGWY
- A może… NALEWKA Z PIGWY
- MARYNOWANE PRZETWORY Z PIGWY
Właściwości odżywcze i lecznicze pigwy
Owoce pigwy charakteryzują się wysoką zawartością związków bioaktywnych, wywodzących się z grupy flawan-3-oli, tj. spolimeryzowane procyjanidyny, dzięki którym stanowią silny potencjał przeciwutleniający, mający znaczenie np. w profilaktyce nowotworów. W związku z powyższym udowodniono także, że zapobiegają miażdżycy i innym chorobom sercowo-naczyniowym. Dodatkowo owoce pigwy posiadają wysoką zawartość kwasu neochlorogenowego, który jest istotny w zwalczaniu wolnych rodników w naszym organizmie. Z kolei pod względem wartości odżywczej pigwa należy do owoców bogatych w witaminę C, witaminy z gr. B, wapń, potas, żelazo i magnez, stanowiące niezbędne składniki do funkcjonowania naszego organizmu. Ponadto owoce pigwy wykazują właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i bakteriostatyczne.
Przepisy na przetwory z pigwy na zimę
DŻEM Z PIGWY
Składniki: 2,5 kg owoców, cukier żelujący, 1 kg cukru
Przygotowanie: Owoce pigwy kolejno umyć, obrać i pokroić na małe kawałki. Następnie w garnku zasypać je cukrem i cukrem żelującym. Tak przygotowane owoce doprowadzić do wrzenia na silnym ogniu, a następnie podgotować na mniejszym ogniu przez ok. 15-20 minut. Powstałym w ten sposób dżemem napełnić uprzednio przygotowane słoiki i ustawić odwrócone dnem do góry, do momentu wystudzenia.
GALARETKA Z PIGWY
Składniki: 2,5 kg owoców, 750 g cukru, 3 l wody źródlanej
Przygotowanie: Owoce umyć, pokroić w drobną kosteczkę w całości. Następnie przełożyć je do garnka, zalać 3 l zimnej wody i gotować do miękkości ok. 30-35 minut. Po tym czasie wywar przecedzić, dodać 750 g cukru i podgotować do uzyskania gęstej konsystencji. Gotową galaretkę przelać do szczelnie zamkniętych słoików.
Czytaj więcej w temacie: Mango, czyli owoc bogów
Przetwory z pigwy do herbaty
SOK Z PIGWY
Składniki: 1,5- 2 kg pigwy, cukier (według uznania).
Przygotowanie: Bardzo dojrzałe owoce umyć, pokroić i wycisnąć w prasce sok, który następnie należy odwirować w sokowirówce. Uzyskany sok przecedzić i dosłodzić według uznania. Sok najlepiej przelać do słoików z ciemnego szkła i pasteryzować ok. 8 minut. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Czytaj więcej w temacie: Dlaczego warto jeść warzywa i owoce sezonowe?
A może… NALEWKA Z PIGWY
Składniki: 1,5 l wódki, 1,5 kg pigwy, 750 g cukru
Przygotowanie: Owoce pigwy umyć, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić na małe kawałki. Tak przygotowane wstępnie owoce włożyć do naczynia i zasypać cukrem. Pozostawiamy je na ok. 2-3 dni, po czym zalewamy wódką, zamykamy i odstawiamy na min. 4 tygodnie. Co kilka dni potrząsamy słoikiem, a po upływie wskazanego terminu odcedzamy i przelewamy do butelek.
Czytaj więcej w temacie: Przetwory z jarzębiny
MARYNOWANE PRZETWORY Z PIGWY
Składniki: 1 kg owoców, 40 ml octu, 300 g cukru, 500 ml wody, przyprawy: goździki, ziele angielskie, cynamon, pieprz
Przygotowanie: Owoce pigwy umyć, ugotować do miękkości w wodzie. Następnie owoce odcedzić, wystudzić i ułożyć w słoikach. Z pozostałych składników (ocet, woda, cukier i przyprawy) przygotować zalewę, którą zalewamy owoce. Słoiki zamykamy i pasteryzujemy 12-15 minut w temp. 90°C.
Małgorzata Cyran
___________________________REKLAMA
___________________________________