Sen jogina – czyli po co praktykować jogę nidra?
Tajemnicza joga snu
Spis treści:
- Czym jest joga nidra?
- Medytacja poprzez jogę
- Przygotowanie do jogi nidra
- Korzyści płynące z uprawiania jogi nidra
Joga nidra to zestaw ćwiczeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych, które pomogą nam wyciszyć się, a także w pełni poznać siebie. Dzięki tej metodzie będziemy w stanie doświadczyć wszystkiego, co w danym momencie pojawia się w obrębie naszego ciała, ducha i umysłu.
Czym jest joga nidra?
Podstawowym zadaniem jogi nidra jest osiągnięcie przez nas stanu, który jest przeciwny napięciu – dzięki niej powinniśmy zatem czuć się rozluźnieni, odprężeni, a także odczuwać wewnętrzny spokój, równowagę i dystans do otaczającego nas świata. Joga nidra nazywana jest z tego powodu jogą snu psychicznego – pomaga osiągnąć pełną relaksację. Sen psychiczny to sposób wycofania się przez nas ze świata wrażeń, który jest przez nas kontrolowany. Człowiek doświadczający tego stanu znajduje się na granicy świata zewnętrznego i psychicznego. Można powiedzieć zatem, że joga nidra dotyczy technik kontrolowania wszelkich bodźców, które płyną do nas z zewnątrz. Dawniej wierzono, że za pomocą jogi nidra możliwe jest przezwyciężenie swojej karmy. Karma oznacza nasze działania, a samskara – nawyki i wrażenia, które są zakorzenione głęboko w naszym umyśle. Dzięki medytacji zgodnie z technikami jogi nidra można odnaleźć te elementy samskary, które stale sprowadzają nas na złą drogę i uwolnić się od nich.
Medytacja poprzez jogę
We współczesnym świecie natłok informacji, a także związanych z nimi przemyśleń sprawia, że czujemy potrzebę bycia w ciągłej gotowości do odbioru kolejnych, nowych bodźców. Wszystko to prowadzi do ciągłego napięcia zarówno mięśniowego, jak i psychicznego. Relaksacja w ramach jogi nidra pozwoli nam stopniowo ograniczyć napływające z zewnątrz bodźce, a także skupić się na tym, co możemy zaobserwować wewnątrz siebie, wewnątrz naszego umysłu i ciała. Dzięki temu możemy nauczyć się, jak bronić swoje ciało i umysł przed męczącym i wyczerpującym stanem napięcia. Jogę nidra nazywa się snem jogina, ponieważ interpretuje się sen jako stan, w czasie którego nasze zmysły przestają funkcjonować. Z kolei zmysły, które są odłączone od bodźców podczas snu, nie utrzymują kontaktu ze światem zewnętrznym. Dzięki temu nasz umysł, będący w stanie wyciszenia, ma szansę na poznawanie siebie.
Przygotowanie do jogi nidra
Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z jogą nidra, musimy uzbroić się w cierpliwość, a także znaleźć czas i miejsce, aby rozpocząć systematyczne ćwiczenia. Miejsce nie może być przypadkowe, powinno być ciche, a także odpowiednio odizolowane, aby zapewnić nam spokój. Chodzi tutaj zarówno o odizolowanie się od hałasu, ale także od codziennych spraw, które często zaprzątają nam głowę. Zaleca się pozycję leżącą na plecach (savasana) – najbardziej sprzyja ona relaksacji. Same ćwiczenia mają charakter psychiczno-fizyczny. Polegają m.in. na skupieniu uwagi na bardzo określonych miejscach ciała, wskazywanych przez instruktora. Konkretne punkty mają w ten sposób ulec rozluźnieniu (zaczynając od miejsca między brwiami, stopniowo obejmując całe ciało).
Korzyści płynące z uprawiania jogi nidra
Dzięki praktykowaniu jogi nidra możemy nauczyć się osiągać stan relaksacji, który pozwoli naszemu organizmowi zregenerować się, powrócić do stanu równowagi – homeostazy. Aby udało nam się to zrobić, musimy odpowiednio rozluźnić nasze ciało, a także umysł. Ćwiczenia te możemy nazwać aktywnym relaksem – okazuje się, że 30 minut jogi nidra da nam efekt porównywalny do 4-godzinnego snu. Jeśli czujemy, że codzienne problemy, stres, a także dotychczasowe nawyki szkodzą naszemu zdrowiu, a dodatkowo z ich powodu nie możemy osiągnąć celów, o których marzymy, warto zacząć pracować nad zmianą. Dzięki osiągnięciu stanu pełnej relaksacji możemy zwiększyć swoją samoświadomość, a także nawiązać głębszą relację z naszą podświadomością.
Beata Kubiś
___________________________REKLAMA
___________________________________