Kiedy podawać dzieciom witaminy?
Co warto wiedzieć o suplementacji witamin u dzieci?
Spis treści:
Witaminy w diecie dziecka
Podstawowym źródłem witamin zarówno dla dzieci, jak i dorosłych jest zróżnicowana i dobrze zbilansowana dieta. Od najmłodszych lat książki czy programy edukacyjne uczą nas, że składniki te zawarte są przede wszystkim w owocach i warzywach. Sprytne dzieci wybierają więc jedno czy dwa warzywa, które wyjątkowo lubią, uznając, że dostarczają już sobie wszelkich witamin. To odpowiedzialni rodzice i opiekunowie muszą uświadomić ich, że różne warzywa i owoce zawierają różne witaminy. I tak np. żółte owoce i warzywa posiadają duże ilości witaminy A, a witaminy z grupy B znajdziemy w czerwonej papryce czy brukselce. Źródłem witaminy C są nie tylko cytrusy, ale także natka pietruszki czy czarna porzeczka. Duże ilości witaminy E znajdziemy w jagodach czy szpinaku, a K w zielonych warzywach liściastych.
Należy jednak podkreślić, że same owoce i warzywa nie zapewnią nam dostępu do wszystkich witamin w należytych ilościach. Pamiętajmy więc, że w diecie dziecka nie powinno również zabraknąć różnych orzechów, będących źródłem witaminy E i tych z grupy B. Kolejnym elementem są ryby i mięsa, zawierające witaminy A, z grupy B czy D, a także mleko i przetwory mleczne, bogate w witaminy A, D czy K.
Witamina D w organizmie dziecka
Coraz częściej słyszymy o konieczności suplementacji witaminy D, której niedobory są stwierdzane u większości populacji, niezależnie od wieku. Co prawda może być ona produkowana przez organizm, ale wówczas jeden z etapów syntezy zachodzi w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. I tutaj pojawia się problem w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy nie dość, że bardzo mało jest słonecznych dni, to jeszcze eksponowane na słońce są jedynie palce i czubek nosa.
Podstawową rolą witaminy D w organizmie dziecka jest wspomaganie mineralizacji kości, co zapewnia ich trwałość. Witamina stymuluje wchłanianie wapnia i fosforu, czyli podstawowych budulców kości, z przewodu pokarmowego, a następnie umożliwia ich przekształcenie w związki, które mogą zostać bezpośrednio wbudowane do kości. U dzieci suplementacja witaminy D jest więc podstawową formą zapobiegania krzywicy, a u dorosłych osteoporozie. Pamiętajmy jednocześnie, że im więcej bada się witaminę D, tym więcej możemy dowiedzieć się na temat jej szerokiego i korzystnego działania na wiele procesów zachodzących w organizmie. Wpływa m.in. na stymulację odporności, co może pomagać w zapobieganiu chorobom.
Suplementacja witaminy D w okresie noworodkowym i niemowlęcym to jedno z zaleceń, które każde dziecko otrzymuje przy wypisie ze szpitala. Po okresie niemowlęcym wielu rodziców zaprzestaje dalszej suplementacji. Aktualne wytyczne mówią jednak o tym, że witamina D powinna być suplementowana przez całe życie – u dzieci, a później dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem miesięcy jesienno-zimowych!
Suplementacja witamin
Suplementację witamin warto rozważyć w porozumieniu z lekarzem w różnych przypadkach, np. jeśli nasze dziecko jest niejadkiem, odstaje wzrostem od rówieśników w grupie przedszkolnej, często zapada na infekcje lub uprawia intensywnie sport. Wówczas należy zgłosić się do lekarza rodzinnego czy pediatry, który zbada dziecko i zleci ewentualne dodatkowe badania, mające na celu ocenę, czy maluch rozwija się prawidłowo, a także zarekomenduje konieczną suplementację witamin. Takich decyzji nie powinniśmy podejmować sami bez konsultacji, ponieważ szczególnie w małych organizmach łatwo doprowadzić do przedawkowania, także witamin.
Dodatkową suplementację witamin, również w wieku dziecięcym, warto rozważyć, jeśli rodzice zdecydowali się zastosować u maluchów dietę wegetariańską czy wegańską, ponieważ to mięso jest podstawowym źródłem np. witamin z grupy B. Lekarze i rodzice decydują się częściej zastosować suplementację także, np. u dzieci z poważnymi alergiami pokarmowymi, których menu jest bardzo ograniczone. Wówczas na rynku suplementów otwiera się cały wachlarz produktów w przeróżnych postaciach i smakach, które mają zachęcić najmłodszych do ich przyjmowania, a lekarz czy farmaceuta pomogą dobrać najlepszy z nich.
Lek. Katarzyna Wiak
___________________________REKLAMA
___________________________________