Lato w słoiku – dżemy z egzotycznych owoców
Jak przygotować dżem z egzotycznych owoców?
Spis treści:
- Dżem a konfitura – co je r ó żni?
- Jakie owoce na przetwory?
- Dżem z kiwi i liczi
- Marmolada z pomarańczy
- Dżem jabłkowo-ananasowy
- Żelowanie owoc ó w
Dżem a konfitura – co je różni?
Podstawowymi składnikami dżemu są owoce i cukier, do których niekiedy dodaje się substancje żelujące, np. agar lub pektynę. Zgodnie z normą zawartą w ministerialnym rozporządzeniu musi zawierać minimum 35 g owoców na 100 g wyrobu.
Jego przygotowanie nie jest trudne – umyte, osuszone, a następnie pokrojone owoce wrzucamy do garnka, dodajemy cukier i gotujemy na małym ogniu ok. 30-45 minut. Natomiast konfiturę uzyskuje się, gotując całe lub przekrojone na pół owoce w syropie cukrowym. Podgrzewa się je na małym ogniu, studzi, a następnie ponownie zagotowuje. Proces ten należy powtórzyć przynajmniej dwukrotnie.
Jakie owoce na przetwory?
Oczywiście sprawdzą się dobrze nam znane truskawki, czarne porzeczki, wiśnie, agrest, brzoskwinie czy śliwki. Przyrządzimy z nich zarówno dżemy i konfitury, jak i kompoty, syropy oraz soki. Jeżeli chcemy odkryć nowe smaki, koniecznie sięgnijmy po egzotyczne owoce. Do przetworów świetnie nadają się pomarańcze, kiwi, ananas, mango, papaja, marakuja, figi, a nawet banan. Z kolei w Portugalii na śniadanie jada się tosty z dżemem... marchewkowym, do którego dodaje się m.in. sok z cytryny oraz sok i skórkę z pomarańczy.
Dżem z kiwi i liczi
- 5 dojrzałych kiwi
- 20-25 sztuk liczi
- 300 g cukru
- 1 płaska łyżeczka agaru
Kiwi i liczi obierz, pokrój w drobną kostkę. Owoce włóż do garnka, dodaj cukier i agar. Gotuj na małym ogniu ok. 15-25 minut, od czasu do czasu mieszając. Następnie przelej dżem do wyparzonych słoików. Zakręć i postaw na 15 minut na wieczku.
Liczi, nazywane również śliwką chińską lub bliźniarką smaczną, to tropikalny owoc o białym, jadalnym miąższu oraz brązowo-czerwonej skórce, cienkiej i lekko twardawej. Charakteryzuje się słodko-kwaśnym smakiem. To źródło błonnika, który zapobiega zaparciom, oraz witaminy C ułatwiającej przyswajanie żelaza i wzmacniającej układ odpornościowy. Jak jeść liczi? Wystarczy naciąć nożykiem skórkę i usunąć ją palcami. Następnie podłużnie naciąć soczysty środek i delikatnie usunąć pestkę.
Czytaj więcej w temacie: Orzeźwiające letnie napoje dla dzieci i... dorosłych!
Marmolada z pomarańczy
- 10 pomarańczy
- 0,5 kg cukru żelującego 2:1
6 pomarańczy sparz i wytrzyj papierowym ręcznikiem. Obierz je ze skórki, najlepiej obieraczką, formując drobne paski. Kolejne 2 pomarańcze obierz tak, aby pozbyć się białego miąższu i błonek, a następnie pokrój na większe kawałki. Z pozostałych owoców wyciśnij sok. Skórkę, kawałki pomarańczy, sok i cukier wymieszaj w garnku i doprowadź do wrzenia, od czasu do czasu mieszając całość. Po czym gotuj przez ok. 5 minut, nie zapominając o mieszaniu. Marmoladę przelej do wyparzonych słoików. Zakręć i postaw na 15 minut na wieczku.
Smak marmolady wzbogacą korzenne przyprawy, np. imbir lub cynamon. Możemy dodać do niej również inne cytrusy, np. mandarynki albo grejpfruty.
Dżem jabłkowo-ananasowy
- 1 kg jabłek
- 330-350 g ananasów w puszce
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 pomarańcze (opcjonalnie)
- 1 opakowanie cukru żelującego
Jabłka umyj, obierz ze skórki, usuń gniazda nasienne, pokrój w kostkę. Ananasa wyciągnij z puszki i pokrój w kostkę. Pomarańcze obierz, pozbądź się białej skórki i pokrój je na małe cząstki. Owoce włóż do garnka, zasyp cukrem żelującym, wlej ananasową zalewę i sok z cytryny. Całość wymieszaj i zagotuj, pamiętając o częstym mieszaniu, a następnie gotuj na małym ogniu jeszcze przez ok. 5 minut. Dżem przełóż do wyparzonych słoików. Zakręć i postaw na 15 minut na wieczku.
Czytaj więcej w temacie: 5 prostych i lekkich sałatek na co dzień!
Żelowanie owoców
Środki żelujące, czyli najczęściej agar lub pektyny, nadają przetworom zwartej (żelowej) struktury, podobnej do tężejącej galaretki. Możemy je kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Sprawdzą się także żelatyna oraz cukier żelujący, który nada dżemom i konfiturom odpowiednią konsystencję, słodki smak oraz zapobiega pleśnieniu. Wszystkie składniki stosujmy zgodnie ze wskazówkami producenta lub wytycznymi z przepisu. Dżemy, konfitury i kompoty najlepiej spożyć w ciągu roku. Przetwory przechowywane dłużej tracą smak i soczysty kolor.
Czytaj więcej w temacie: Idealne ciasto na naleśniki!
Katarzyna Chromińska
___________________________REKLAMA
___________________________________