Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Na co pomaga herbata imbirowa?

Zdrowotne właściwości herbaty imbirowej

Data publikacji: 9 października 2018, 11:00
Imbir łagodzi objawy przeziębienia, bóle menstruacyjne i mdłości oraz reguluje pracę układu pokarmowego. Korzenna przyprawa jest również naturalnym środkiem przeciwdziałającym nudnościom. Ze względu na piekący smak i łykowatość, surowego imbiru nie należy spożywać samodzielnie. Dodawajmy go zarówno do dań kuchni orientalnej, jak i herbaty.

Spis treści:

Rozgałęzione kłącza imbiru o intensywnym, korzennym zapachu i pikantnym smaku mają wiele właściwości prozdrowotnych, które wykorzystuje się od stuleci w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej. O tym, jak cenna była ta przyprawa, świadczy fakt, że w XIII i XIV wieku funt imbiru, czyli 450 g, kosztował tyle, co owca. Stosowano go przede wszystkim w leczeniu bólów głowy oraz chorób układu pokarmowegoniestrawności, zatruć czy wzdęć. I słusznie! Substancje zawarte w tej roślinie z rodziny bylin przyniosą nam ulgę w wielu dolegliwościach.

Na mdłości

Dzięki substancjom żywicowym, głównie gingerolowi i zinferonowi, oraz olejkowi eterycznemu – zingiberolowi – imbir usprawnia proces trawienia, działając żółciopędnie i pobudzając produkcję soku żołądkowego. Zapobiega również wymiotom oraz niweluje wzdęcia i gazy. Sprawdzi się jako bezpieczny środek w walce z objawami choroby lokomocyjnej. Zaleca się go również na poranne mdłości, które dokuczają często kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. Decyzję o sięgnięciu po świeży imbir omówmy z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem.

Na przeziębienie

Etanolowy ekstrakt z kłącza imbiru ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwzapalne, dlatego sięgajmy po tę korzenną przyprawę, walcząc z przeziębieniem i kaszlem. Natomiast olejek imbirowy skutecznie rozgrzeje mięśnie i stawy – wystarczy kilka kropel wmasować w obolałe miejsca.

Na odchudzanie

Imbir wspomaga metabolizm – wprowadźmy go zatem do swojej diety, jeśli zależy nam na schudnięciu. Ponadto, związki fenolowe, tj. gingerol i zinferon, oraz olejki eteryczne wykazują działanie termogenne. Produkty termogeniczne podwyższają temperaturę i przyspieszają spalanie kalorii. Po spożyciu tego rodzaju pokarmu w naszym ciele wzrasta ciepło. Organizm, chcąc utrzymać wyższą temperaturę, czerpie energię nie tylko z żywności, ale także z tkanki tłuszczowej. Do substancji termogennych zalicza się również kofeinę i kapsaicynę, której źródłem jest ostra papryka, np. chili lub habanero.

Na bóle miesiączkowe

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Azad dowiodły, że imbir hamuje bóle menstruacyjne podobnie jak ibuprofen oraz kwas mefenamowy – lek o działaniu przeciwzapalnym.

Przepis na herbatę z imbirem

Surowy imbir ma ostry i piekący smak, w dodatku jest twardy i łykowaty. Najlepiej przygotować z niego aromatyczną herbatę, która korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Na początku należy obrać 1-2-centymetrowy kawałek kłącza ze skórki – najlepiej oskrobać go za pomocą brzegu łyżeczki. Przyprawa zachowa wówczas najwięcej cennych właściwości odżywczych. Następnie pokrój imbir w drobną kostkę lub zgnieć go w moździerzu. W kubku umieść torebkę bądź liście ulubionej herbaty i dodaj łyżeczkę imbiru. Całość zalej wrzątkiem i zaparzaj przez ok. 5 minut. Do letniego naparu można dodać odrobinę soku z cytryny i miód – idealny będzie lipowy, gryczany, spadziowy, a także malinowy.

Aromatyczna herbata jest szczególnie polecana osobom, które źle znoszą jazdę samochodem czy autobusem. Należy ją wypić 30 minut przed podróżą. Warto również zabrać ze sobą butelkę wody z rozdrobnionym imbirem i popijać ją w trakcie podróży.

Imbir nie dla każdego

Osoby cierpiące na chorobę wrzodową, kamicę żółciową oraz zaburzenia krzepliwości krwi, np. hemofilię, powinny ograniczyć, a nawet zrezygnować w swojej diecie z imbiru. Oczywiście, jak zawsze najlepiej poradzić się w tej sprawie lekarza.

Na co zwrócić uwagę, kupując imbir?

Sięgajmy po twarde korzenie o jasnobrązowej skórce i delikatnym, charakterystycznym zapachu. Imbir przechowujmy w chłodnym miejscu. Możemy go również zawinąć w papierowy ręcznik i włożyć do foliowego woreczka – wówczas zachowa świeżość na dłużej.

Katarzyna Chromińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót