Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaTwarz

Oczyszczanie kwasami – kiedy warto zdecydować się na ten zabieg?

Co warto wiedzieć o złuszczaniu kwasami?

Data publikacji: 23 lutego 2018, 10:00
Złuszczanie kwasami ma zbawienny wpływ na skórę i w wielu przypadkach stanowi alternatywę dla droższych czy inwazyjnych zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Odmładza skórę, przyspiesza jej regenerację oraz likwiduje blizny, przebarwienia i inne niedoskonałości cery. To zabieg dla osób w każdym wieku; również dla mężczyzn.

Spis treści:

Oczyszczanie kwasami to peeling chemiczny, w którym – w zależności od problemu skórnego i celu zabiegu – wykorzystuje się konkretny kwas organiczny w określonym stężeniu. Kwasy te mają różne pochodzenie i moc: mogą to być naturalne składniki soku lub miąższu owocowego, albo też substancje syntetyczne, ale o składzie identycznym z tym, który mają produkty naturalne.

Choć mechanizm działania kwasów stosowanych w kosmetyce jest zawsze taki sam, dzięki rozmaitym stężeniom kwaśnych składników aktywnych oraz sposobom ich aplikacji można uzyskać różne efekty.

Jak działa oczyszczanie kwasami?

Kwasy po nałożeniu na skórę rozpuszczają warstwę wiążącą komórki naskórka ze sobą. Powoduje to, że dotychczas ścisłe ułożenie komórek naskórka staje się luźniejsze i komórki zaczynają się od siebie oddalać, a – po określonym czasie działania kwasu – złuszczać. Po każdym zabiegu złuszczania kwasami odsłonięte zostają głębsze warstwy naskórka: młodsze i o lepszym potencjale biologicznym, bez zanieczyszczeń, zaskórników i z lepiej regulowanym wydzielaniem sebum.

Cząsteczki kwasów, w zależności od swej wielkości, czasu kontaktu ze skórą oraz stężenia preparatu, mają zdolność penetrowania naskórka na różną głębokość. Wiedza ta sprawia, że kosmetyczki potrafią bezpiecznie dobrać kwas i jego stężenie do problemu.

Kiedy zdecydować się na złuszczanie kwasami?

Z peelingu chemicznego skorzystać można, jeżeli na skórze znajdują się blizny potrądzikowe lub inne, przebarwienia, skóra wymaga ochrony i regeneracji, w planach jest kompleksowe odmłodzenie skóry twarzy, szyi i dekoltu czy spłycenie zmarszczek.

Ze złuszczania kwasami organicznymi mogą skorzystać nastolatki, dorośli w wieku dojrzałym oraz osoby starsze (o ile pozwala im na to zdrowie ogólne i stan skóry). Zabiegi najlepiej wykonywać wiosną lub jesienią – kiedy skóra nie jest narażona na działanie ostrego słońca i pod warunkiem, że osoba poddająca się peelingowi kwasowemu nie korzystała w ciągu ostatniego czasu z opalania w solarium ani innych zabiegów wycelowanych w likwidację niedoskonałości koloru lub struktury.

Przeciwwskazania do peelingu kwasem

Złuszczania kwasami nie powinny wykonywać:

Kwas odpowiedni do problemu kosmetycznego

W kosmetyce wykorzystuje się wiele rodzajów kwasów organicznych. Stosuje się je pojedynczo lub w mieszankach, dobiera do problemu skóry i rodzaju cery. Podobnie dopasowuje się stężenie kwasu i czas jego działania na skórę.

  • Kwas migdałowy – idealny dla cery suchej i wrażliwej. Jest łagodny i może być stosowany również przez osoby, które w krótkim czasie po zabiegu będą wychodzić na ostre słońce.
  • Kwas salicylowy – polecany na trądzik. Ceniony za antybakteryjne, dezynfekujące działanie. W niższych stężeniach peeling kwasem salicylowym ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. W wyższych – działa keratolitycznie, to znaczy rozpuszcza spoiwo łączące komórki naskórka, powodując ich złuszczenie i odnowę.
  • Kwas glikolowy – do likwidacji przebarwień i wyrównywania kolorytu skóry. Dzięki niewielkim rozmiarom cząstki tego kwasu penetrują naskórek głęboko, co sprzyja pobudzeniu produkcji białek skóry: kolagenu i elastyny. Peeling kwasem glikolowym rozjaśnia skórę, spłyca blizny i zmarszczki oraz nawilża.
  • Kwas ferulowy – numer jeden na zmarszczki. Słynie z antyoksydacyjnych właściwości, poprawiania witalności skóry i ochrony przed fotostarzeniem się. Polecany cerom dojrzałym, którym brakuje blasku i jędrności.
  • Kwas azelainowy – do walki z zaskórnikami. Polecany jako rozjaśniacz, antyoksydant i do stosowania przy skórze atopowej, ale przede wszystkim – do oczyszczania cery trądzikowej i z zaskórnikami. Ma silne działanie antybakteryjne oraz spłyca blizny potrądzikowe.
  • Kwas laktobionowy – na podrażnienia. Dużo łagodniejszy od klasycznych kwasów AHA. Idealny dla cery dojrzałej, z teleangiektazjami, pajączkami, wymagającej regeneracji oraz skóry trądzikowej, z łojotokiem. Pobudza fibroblasty do produkcji białek skóry.
  • Kwas mlekowy – doskonały na blizny. Wiedziano o tym już w starożytności, wykorzystując fermentowane przetwory mleczne lub kiszonki do rozjaśniania przebarwień na skórze. Reguluje produkcję sebum, odblokowuje pory i oczyszcza skórę.

Do bardzo delikatnego złuszczenia naskórka wykorzystuje się roślinne preparaty z kwasami owocowymi, np. z kiwi, cytryny lub ananasa. Domowe maseczki z jabłek stanowią namiastkę profesjonalnych peelingów chemicznych – bo również zawierają kwasy owocowe.

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót