Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaTwarz

Prądy galwaniczne w kosmetyce

Zabiegi kosmetyczne prądem galwanicznym – co warto o nich wiedzieć?

Data publikacji: 5 grudnia 2018, 09:30
Zabiegi kosmetyczne prądem galwanicznym to procedury wykorzystujące prąd stały. Specyficzną odmianą zabiegów galwanicznych jest jonoforeza. Dzięki oddziaływaniu prądu stałego na skórę można uzyskać wiele pozytywnych efektów zdrowotnych i estetycznych. Jak to możliwe?

Spis treści:

Ludzkie ciało jest znakomitym przewodnikiem elektryczności. Fakt ten wykorzystuje się w zabiegach kosmetycznych prądem galwanicznym. Galwanizacja jest jednym z najstarszych sposobów wykorzystania prądu stałego w kosmetyce i kosmetologii – a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jest metodą bezpieczną i skuteczną.

Na czym polega zabieg galwanizacji?

Zabieg galwanizacji to procedura elektrolecznicza, w której prąd stały przepływa przez tkanki pomiędzy dwoma elektrodami: ujemnie naładowaną katodą oraz anodą, o dodatnim ładunku elektrycznym. Dla prądu stałego charakterystyczne jest, że na drodze swojego przepływu nie zmienia kierunku ani natężenia i – co bardzo istotne z uwagi na reakcje tkanek ciała – nie powoduje skurczu mięśni szkieletowych. Prąd galwaniczny, przepływając przez tkanki, powoduje natomiast szereg reakcji chemicznych, kinetycznych i termicznych, które wpływają na ukrwienie i unerwienie obszaru poddanego galwanizacji.

Jedną z odmian galwanizacji jest jonoforeza. Tu prąd elektryczny stymuluje poprawę stanu zdrowia i wyglądu, gdyż ułatwia przedostanie się do wnętrza komórek składników o działaniu odżywczym i regulatorowym.

Zabiegi kosmetyczne prądem galwanicznych – dla kogo?

W galwanizacji kosmetycznej jedna z elektrod jest wiodącą, czynną. Ponieważ każda z nich, w zależności od posiadanego ładunku, odmiennie wpływa na tkanki, parametry zabiegu dobiera się ściśle do indywidualnych potrzeb skóry. Galwanizację anodową stosuje się m.in. po zabiegu oczyszczania twarzy (gdyż działa bakteriobójczo), na trądzik różowaty, teleangiektazje, rozszerzone pory, nadmierny łojotok oraz w przypadku nerwicy naczyniowej skóry. Z kolei galwanizacja katodowa stosowana jest przy cerze ziemistej, szarej, bez blasku, słabo ukrwionej i niedotlenionej, a także przy cerze dojrzałej oraz w przypadku odmrozin i odmrożeń.

Jak przebiegają zabiegi kosmetyczne prądem galwanizacyjnym?

Zabiegi kosmetyczne prądem stałym mogą dotyczyć tylko twarzy lub całego ciała. Każdy z nich rozpoczyna się wywiadem i oględzinami skóry. Następnie osoba wykonująca zabieg przygotowuje skórę: oczyszcza ją, wykonuje demakijaż i odtłuszcza. Po zabezpieczeniu zmian, znamion i zranień specjalną folią, a gałek ocznych suchymi płatkami oraz po ściągnięciu całej biżuterii można rozpocząć galwanizację.

W zależności od obszaru poddawanego zabiegowi kosmetyczka dobierze elektrodę o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także ustali pożądane natężenie prądu stałego (do 2 mA dla zabiegów na twarzy, lub do 10 mA przy zabiegach stosowanych na ciele). Następnie elektrodą zacznie wodzić po skórze.

Pierwszy zabieg trwa dosłownie kilka minut: 3 do 5. Kolejne mogą być wydłużone o 1 minutę, przy czym zabieg pojedynczy nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. Zabiegi prądem stałym mogą być przeprowadzane codziennie lub co drugi dzień. Zazwyczaj zalecana jest seria zabiegów.

Czy galwanizacja jest bezpieczna?

Tak, ponieważ kosmetyczka, która będzie przeprowadzać zabieg galwanizacji, jest odpowiednio przeszkolona w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa. Ponadto w czasie zabiegu zabezpiecza się skórę, aby nie doszło do poparzenia tkanki. W praktyce oznacza to, że elektroda nie może dotykać bezpośrednio skóry, tylko musi być od niej oddzielona, np. warstwą wilgotnego podkładu lub też na głowicę elektrody nakładany jest zwilżony kawałek gazy czy waty.

Galwanizacja jest też zabiegiem bezpiecznym pod kątem mikrobiologicznym, gdyż obowiązkiem kosmetyczki jest, aby po każdym kliencie sprzęt dokładnie oczyścić, umyć i zdezynfekować.

Przeciwwskazania do galwanizacji

Wyróżnia się tu przeciwwskazania:

Przy jonoforezie trądzik pospolity jest jednym ze wskazań do przeprowadzenia zabiegu.

Jakie korzyści przynoszą zabiegi kosmetyczne prądem?

To przede wszystkim dużo lepsze ukrwienie skóry, co przekłada się na poprawę jej odżywienia, dotlenienia, zdolności regeneracyjnych oraz ładniejszy koloryt. Efektem zabiegów jest także zamknięcie poszerzonych porów i teleangiektazji.

Jeśli zastosowana została jonoforeza, wówczas można liczyć na planowaną poprawę stanu zdrowia skóry – w zależności od rodzaju składników, których transport w głąb komórek jest ułatwiany poprzez działanie prądu.

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót