Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaKuchnia

Wegańskie święta - Smaczne i zdrowe przepisy na wigilijny stół

Święta w wegańskim stylu

Data publikacji: 19 grudnia 2019, 12:16
Rezygnacja z produktów odzwierzęcych nie musi oznaczać przymusowego postu w okresie świątecznym. Wiele tradycyjnych składników dla polskiej kuchni można zastąpić wegańskimi odpowiednikami i cieszyć się wraz z rodziną wigilijną ucztą bez wyrzutów sumienia. Dzisiaj przedstawiamy kilka przepisów na wegańskie dania świąteczne.

Spis treści:

Choć na tradycyjnie zastawionym stole wigilijnym nie ma miejsca na mięso, to zwykle królują na nim dania rybne oraz ciasta z użyciem jaj i masła. Są to produkty, których trudno szukać w diecie roślinnej. Weganie rezygnują bowiem ze wszystkich artykułów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, czyli oprócz mięsa i ryb nie jedzą także mleka, serów, żelatyny i jaj. Oznacza to co prawda pewne ograniczenia, ale na pewno nie determinuje nudnego i niesmacznego jadłospisu. Wbrew pozorom dania wegańskie potrafią być bardzo kolorowe i nierzadko zaskakują feerią smaków. 

Smaczne i zdrowe wegańskie zamienniki

Bogactwo roślinnej kuchni zadziwi niejednego zwolennika mięsnych posiłków. Jajka w przepisach na ciasta, naleśniki oraz chleb mogą być zastąpione przez purée z warzyw i owoców, siemię lniane lub nasiona chia. Wegański majonez przygotowywany z kaszy jaglanej, może być zaskoczeniem dla niejednego smakosza tradycyjnego majonezu, ponieważ oba produkty smakują bardzo podobnie. Tofu naturalne użyte zamiast białego sera sprawdzi się nawet w przepisie na sernik, a aquafaba (woda z puszki po ciecierzycy lub innego warzywa strączkowego) ubita za pomocą miksera ze szczyptą soli do złudzenia będzie przypominać pianę z kurzych białek. Przy wszelkiego rodzaju wypiekach zamiast masła można zastosować któryś z roślinnych olejów, np. rzepakowy. Mleczko kokosowe stanowi natomiast dobrą alternatywę do krowiego. Jak widać, weganizm nie oznacza rezygnacji z ulubionych smaków i ukochanych ciast. Poniżej prezentujemy kilka przepisów na typowo świąteczne dania, ale bez użycia produktów odzwierzęcych.

Wegańskie przepisy na świąteczny stół

Roślinny pasztet z żurawiną

200 gramów czerwonej soczewicy

100 gramów kaszy jaglanej

1 duża marchewka

2 pietruszki

½ selera

3 ząbki czosnku

1 liść laurowy

1 średnia cebula

sól i pieprz

garść suszonej żurawiny

2 łyżki oleju rzepakowego

Warzywa dokładnie myjemy i obieramy ze skórki, a następnie ścieramy na tarce. Smażymy je do miękkości na patelni wraz pokrojoną w kostkę cebulą i wyciśniętym czosnkiem. Czerwoną soczewicę oraz kaszę jaglaną gotujemy w osobnych rondelkach, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wystudzone kaszę, soczewicę i warzywa wkładamy razem do miski i miksujemy na gładką masę. Doprawiamy solą i pieprzem, na koniec dodajemy żurawinę i mieszamy. Całość przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki i pieczemy 45–50 minut w 180°C aż góra się przyrumieni. Pasztet należy podawać po wystudzeniu.

Sernik jaglany „Snickers”

200 g bezglutenowych herbatników lub biszkoptów

1 szklanka suchej kaszy jaglanej

3 szklanki mleka roślinnego

3 łyżki syropu daktylowego

3 łyżki masła orzechowego

1 puszka mleka kokosowego

3 łyżki soku z cytryny

Daktylowy karmel:

250 g suszonych daktyli

4 łyżki masła orzechowego

Szczypta soli

Kaszę przelewamy kilkukrotnie wrzątkiem, przekładamy do garnka, zalewamy mlekiem i gotujemy aż wchłonie płyn i stanie się bardzo miękka. Ugotowaną odstawiamy, aby lekko ostygła. Nieco przestudzona kaszę blendujemy na gładką masę z gęstą częścią mleka kokosowego, sokiem z cytryny, masłem orzechowym i syropem daktylowym. Daktyle zalewamy wrzątkiem na kwadrans. Odsączamy i blendujemy z masłem orzechowym i szczypta soli na gładki krem – w razie potrzeby dodajemy odrobinę wody z namaczania daktyli. Spód formy wykładamy herbatnikami lub biszkoptami i przekładamy na nie jaglana masę. Na wierzchu rozsmarowujemy daktylowy karmel, opcjonalnie ozdabiamy orzechami. Chłodzimy w lodówce.

Świąteczne muffiny z awokado – przepis na ok. 12 babeczek

1 szklanka cukru trzcinowego

1 średnie dojrzałe awokado

1,5 szklanki mąki

1/3 szklanki kakao

1 łyżka sody oczyszczonej

1 łyżka proszku do pieczenia

szczypta soli

¾ szklanki mleka sojowego

1 łyżeczka octu jabłkowego

¼ szklanki zaparzonej kawy rozpuszczalnej w pokojowej temperaturze

1,5 łyżki oleju rzepakowego

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Nagrzewamy piekarnik do 180 °C i przygotowujemy 12 papilotek do babeczek. Do mleka sojowego dodajemy łyżeczkę octu jabłkowego, mieszamy i odstawiamy na kilka minut. W tym czasie mieszamy wszystkie suche składniki w jednej misce. W drugiej łączymy mokre składniki wraz z wcześniej przygotowanym mlekiem. Stopniowo dodajemy do nich suche produkty, mieszając rózgą lub mikserem na gładką masę. Papilotki wypełniamy do około ¾ wysokości. Muffiny pieczemy 20–25 minut.

Adrianna Wiła

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również