Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaWarzywa i owoce

Burak – warzywo na medal!

Dowiedz się, jakie witaminy ma burak!

Data publikacji: 15 listopada 2018, 09:30
Jeśli buraki nie należą do naszych ulubionych warzyw, czas najwyższy to zmienić. Właściwie przygotowane są naprawdę smaczne, a dodatkowo są prawdziwym bogactwem witamin, które zapewnią nam piękny wygląd, ale również dobre zdrowie. W burakach znajdują się betalainy – czyli barwniki charakteryzujące się silnymi właściwościami przeciwutleniającym. Dzięki zawartości tych związków burak ćwikłowy znalazł się wśród dziesięciu warzyw, które mają najsilniejsze działanie przeciwutleniające. Oznacza to, że jedząc buraki, zyskujemy lepszą odporność, wolniej się starzejemy, a także przeciwdziałamy występowaniu nowotworów.

Spis treści:

Współcześnie znane nam są różne odmiany buraków: ćwikłowe, pastewne i cukrowe. Zwłaszcza te ostatnie zyskały ogromną popularność za czasów Napoleona. Był to okres, kiedy Europa została pozbawiona dostaw cukru z trzciny i szukano nowego źródła jego pozyskiwania. Okazało się, że burak cukrowy idealnie się do tego nadaje. Dziś buraki są bardzo popularnym dodatkiem do posiłku. Chętnie dodajemy je również do świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych.

Jakie witaminy ma burak?

Zapewne wielu z nas zastanawia się, dlaczego zawsze w końcowej części wesela podaje się barszcz z buraków. Otóż nie jest to przypadkowe. Barszcz pozwala skutecznie zapobiegać zgadze po obfitych posiłkach. Buraki zawierają również dużo wapnia, potasu i magnezu – czyli składników mineralnych, które mają właściwości alkalizujące. Oznacza to, że neutralizują zakwaszające działanie tłustych mięs. Mając tę widzę, na pewno chętnie wypijemy kubek ciepłego barszczu podczas uroczystości weselnej. Buraki mają również dobroczynny wpływ na nasze serce. Obniżają ciśnienie tętnicze, ale także zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Dzieje się tak dzięki zawartości witaminy B6 i kwasu foliowego, które obniżają poziom homocysteiny – jest to substancja prowadząca do uszkodzeń naczyń krwionośnych. Na buraki, lecz tylko te gotowane, powinny uważać osoby chorujące na cukrzycę, ponieważ mają one wysoki indeks glikemiczny. Cukry w nich zawarte szybko przenikają do krwi, przez co podnoszą poziom glukozy.

Surowe, gotowane? A może pieczone buraki?

Składniki mineralne, które stanowią prawdziwą wartość buraków, są rozpuszczalne w wodzie. Oznacza to, że lepiej spożywać je na surowo. Jeśli jednak wolimy buraki na ciepło, możemy je upiec. Najlepiej piec je w skórce i obrać dopiero przed posiłkiem. Dzięki temu nie utracą swych cennych właściwości. Nie ulega jednak wątpliwości, że najwięcej wartości odżywczych mają buraki surowe. Dobrym pomysłem będzie sałatka z buraczkami, kukurydzą i jajkiem. Aby ją przygotować, potrzebujemy następujące składniki:

  • 1 burak średniej wielkości, starty na wiórki
  • 1 mała puszka kukurydzy
  • 1 czerwona cebula
  • 4 jajka ugotowane na twardo
  • 4 ogórki konserwowe
  • 4 łyżki jogurtu naturalnego
  • przyprawy: czarny pieprz i sól

Do miski przekładamy wiórki z buraków, a także kukurydzę. Czerwoną cebulę siekamy w drobne pióra i dodajemy do buraczków i kukurydzy. Ogórki konserwowe kroimy w drobną kostkę, a następnie dosypujemy do pozostałych składników. Jajka, które wcześniej ugotowaliśmy na twardo, kroimy w kostkę. Do całości dodajemy jogurt naturalny i przyprawy, dokładnie mieszamy. Nakładamy do naczynia i dekorujemy. Smacznego!

Z buraków możemy również zrobić sok, a także połączyć je z jabłkami, pomarańczami czy innymi owocami lub warzywami. Szklanka soku z buraków czyni prawdziwe cuda: obroni nas przed przeziębieniem, uwolni od zgagi, dodatkowo obniży ciśnienie krwi, a także sprawi, że będziemy mieć więcej siły i energii.

Buraki a odchudzanie

Jedząc buraki, dbamy również o smukłą sylwetkę. Okazuje się, że zawarty w burakach błonnik pokarmowy zapewnia nam uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu nie sięgamy po kaloryczne przekąski. Sok z buraka przyspiesza naszą przemianę materii, a także przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Co więcej, spożywanie buraków ma działanie oczyszczające – można nazwać to naturalnym detoksem dla naszego organizmu. Dzięki diecie uwzględniającej buraki z naszego organizmu usuwane są metale ciężkie, mocznik, a także inne drobnoustroje. Dodatkowo dieta bogata w buraki hamuje procesy gnilne w jelitach.

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót