Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZioła

Zioła, które polubi Twoją wątroba!

Jakie zioła mogą się sprawdzić na regenerację i oczyszczenie wątroby?

Data publikacji: 25 września 2018, 09:30
Wątroba odpowiada m.in. za gospodarkę tłuszczową, węglowodanową i białkową. Magazynuje żelazo oraz witaminy – D, A i B12, neutralizuje toksyczne substancje, alkohol oraz drobnoustroje. Wpływa na pracę całego organizmu, dlatego warto o nią zadbać, wprowadzając do swojej diety zioła na regenerację wątroby oraz na jej oczyszczenie.

Spis treści:

Mimo tego, że wątrobę wyróżniają spore zdolności regeneracyjne, to i tak jest ona narażona na wiele groźnych schorzeń. Na choroby, takie jak torbiel na wątrobie czy naczyniak wątroby, nie mamy wpływu, ale za to możemy ustrzec się przed jej stłuszczeniem czy marskością.

Zioła na regenerację wątroby

Wątrobę regeneruje, oczyszcza oraz odtruwa ostropest plamisty. Niepozorna roślina, wyglądem przypominająca oset, zawiera sylimarynę, która wykazuje działanie przeciwzapalne, żółciopędne i żółciotwórcze oraz spazmolityczne, czyli rozkurczające. Ta niezwykle cenna substancja, która znajduje się wyłącznie w owocach ostropestu, to kompleks organicznych związków chemicznych – flawonolignanów. Regularne picie zioła bądź zjadanie jego nasion, najlepiej 1-2 razy dziennie przez 3-4 tygodnie, normalizuje pracę wątroby, chroni jej błony komórkowe, a co ważniejsze: przyspiesza podziały komórkowe, regenerując tym samym organ. Stosowanie sylimaryny zaleca się m.in. w marskości i stłuszczeniu wątroby, kamicy żółciowej, a także po przebytej żółtaczce. Napar bądź nasiona powinny również wprowadzić do codziennej diety osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu oraz żywności wysokoprzetworzonej.

Właściwości przeciwzapalne i regenerujące wykazują też saponiny i glicyryzyna, które zawiera korzeń lukrecji. Ta wieloletnia roślina zielna działa również przeciwbakteryjnie, rozkurczowo oraz chroni narząd, m.in. przed toksycznym wpływem metali ciężkich i węglowodorów. Zioło – stosowane zbyt długo lub często w formie ekstraktu, tabletek czy naparu – może wywoływać groźne skutki uboczne, np. podwyższenie ciśnienia, a nawet arytmię serca, dlatego decyzję o kuracji lukrecją należy koniecznie omówić z lekarzem.

Zioła na oczyszczenie wątroby

Jeśli zależy nam na oczyszczeniu wątroby, powinniśmy sięgnąć po jedno z najpopularniejszych ziół – dziurawiec. Działa on – podobnie jak ostropest plamisty – żółciopędnie i żółciotwórczo. Dzięki garbnikom, organicznym związkom chemicznym, i azulenowi, substancji o właściwościach bakteriostatycznych i uspokajających – łagodzi stany zapalne. Ponadto ułatwia usuwanie toksyn i chroni wątrobę – organ pełniący w organizmie funkcję detoksykacyjną. Rozkurcza mięśnie gładkie, dzięki czemu usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, co pośrednio korzystnie wpływa na oczyszczenie wątroby. Dziurawiec zwyczajny stanowi też cenne źródło flawonoidów (rutyny i kwercetyny) oczyszczających organizm i hamujących namnażanie się wolnych rodników, które mogą zaburzać pracę wątroby i uszkadzać jej komórki. Pamiętajmy jednak, że zioło wchodzi w interakcje z innymi lekami, m.in. przeciwdepresyjnymi oraz antykoncepcyjnymi. Preparaty z dziurawcem zwiększają także wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych, dlatego w trakcie ich stosowania należy unikać ekspozycji na słońce. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o jasnej karnacji.

Szkodliwe substancje z wątroby usuwa również mniszek lekarski – ze względu na zewnętrzne podobieństwo (kształt, kolor) niektórzy mylą go z mleczem. Napar z korzenia mniszka przyspiesza produkcję żółci i działa moczopędnie, detoksykując tym samym organizm. Jest źródłem inuliny, czyli naturalnego probiotyku, który stymuluje rozwój właściwej flory bakteryjnej układu pokarmowego. Substancja ta opóźnia też wchłanianie cukru z żywności do krwi.

Zioła na stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby – odkładanie się tłuszczu w komórkach narządu, tzw. hepatocytach – to choroba, którą wywołują nie tylko nadmierne spożywanie alkoholu, ale także niehigieniczny tryb życia, nadwaga i otyłość czy nadmierne spożywanie leków, zwłaszcza przeciwbólowych czy uspokajających. Osoby cierpiące na tę dolegliwość oraz te, które chcą jej zapobiec, powinny wprowadzić do swojej diety ostropest plamisty zawierający nieocenioną sylimarynę. Równie skuteczny jest też karczoch zwyczajny. Dzięki zawartej w nim cymarynie chroni komórki wątroby. Oprócz tego substancje czynne z liści karczocha działają przeciwutleniająco i antycholesterolowo. Usprawniają również trawienie, mają właściwości żółciopędne oraz ułatwiają usuwanie kamieni żółciowych z pęcherzyka żółciowego.

Katarzyna Chromińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót