Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaNawyki żywieniowe

Wiek metaboliczny – ile lat ma nasze ciało?

Co warto wiedzieć o tzw. wieku metabolicznym?

Data publikacji: 16 sierpnia 2018, 09:30
Współczesna medycyna potrafi określić wiek biologiczny organizmu poprzez wykonanie analizy składu ciała. Rok urodzenia przestaje być więc najważniejszym parametrem określającym stan ludzkiego zdrowia i zmian zachodzących wewnątrz. Czym właściwie jest wiek metaboliczny i na jakiej podstawie się go ustala? Co oznacza w praktyce?

Spis treści:

Moda na zdrowy styl życia

Rosnąca popularność zdrowego trybu życia prowadzi nas nie tylko do klubu fitness, ale również do dietetyka. Chcąc zadbać o ciało, wiele osób decyduje się na badania, mające na celu określenie wieku metabolicznego. Jak się go ustala? Konieczna jest analiza składu ciała, której można dokonać w coraz większej liczbie placówek, między innymi w klubach fitness. Uczeni z kliniki Mayo w Stanach Zjednoczonych podali także wzór, którym można posłużyć się w domu, jednak nie jest on do końca miarodajny. Dlaczego warto wybrać się na badanie? Wiedza o wieku metabolicznym pozwala skupić się na czynnikach powodujących jego wzrost, a co za tym idzie – zadbać o zdrowie jeszcze lepiej.

Analiza składu ciała

Kalkulator wieku, jak określa się czasem analizę składu ciała, często zaskakuje. Nawet osoby, które regularnie ćwiczą i spożywają posiłki w równych odstępach czasu, nie są zadowolone z wyniku badań. Jak to możliwe? Test idealnie obrazuje wpływ złych nawyków, na przykład palenia papierosów czy spożywania alkoholu, na organizm. Jak na dłoni widać w nim też, w jakiej kondycji jest badany. Zdarza się, że młodzi ludzie mają kondycję porównywalną z pięćdziesięciolatkami, ale bywają też odwrotne przypadki, kiedy to osoba po 50. może z powodzeniem konkurować z wynikami osiąganymi przez studentów.

Co dokładnie ma wpływ na wiek metaboliczny organizmu? Wymienia się kilka kluczowych zmiennych, a są to przemiana materii, waga mięśni, zawartość wody w organizmie oraz poziom tkanki tłuszczowej. Waga i stosowany do tej pory wskaźnik BMI nie są już więc kluczowymi parametrami w ocenie zdrowia i kondycji. Aby polepszyć wynik, nie wystarczy jedynie schudnąć, ale zadbać też o odpowiednie nawilżenie organizmu od wewnątrz i dostarczanie mu składników odżywczych, których potrzebuje. Nie bez znaczenia jest też regularna aktywność fizyczna. Jej brak w połączeniu z dietą, której daleko do zbilansowanej, gwarantuje otłuszczanie narządów wewnętrznych, spadek energii i szybsze starzenie się ciała.

Wiek metaboliczny – jak go obniżyć?

Aby obniżyć wiek metaboliczny, wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Część z nich od dawna powtarzana jest jak mantra przez specjalistów z zakresu zdrowego żywienia, np. picie około dwóch litrów płynów dziennie. Należy zwiększyć spożywaną ilość owoców i warzyw do pięciu porcji dziennie, ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, unikać produktów wysoko przetworzonych (konserw, dań typu instant), pamiętać o dobrej jakości oleju lub oliwy. Warto też zastąpić białe pieczywo ciemnym oraz całkowicie wyeliminować dania typu fast food. Podczas zakupów dobrze też poszukać brązowego ryżu zamiast tradycyjnego białego. Ta sama zasada dotyczy makaronów.

Analiza nie dla wszystkich

Analiza składu ciała nie przyniesie miarodajnych wyników wszystkim badanym. Wiek metaboliczny nie będzie prawidłowo określony w przypadków osób mających problemy z tarczycą, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przed przystąpieniem do badania należy też zgłosić wszelkie inne problemy z gospodarką hormonalną, gdyż mogą one zaburzać odczyt. Wykonując test, trzeba być również zdrowym – nawet mała infekcja może spowodować spadek kondycji, a co za tym idzie, wskazać nieprawidłowy wynik.

Poznanie wieku metabolicznego jest momentem, w którym wiele osób uświadamia sobie, jak wiele szkody wyrządzają organizmowi nieregularne jedzenie pozbawione składników odżywczych oraz nałogi. Nawet jeśli komuś nie przeszkadzają dodatkowe kilogramy i czuje się dobrze, warto zobaczyć, jaki wynik wskaże kalkulator wieku. Ciało nie jest bowiem wyłącznie zbiorem tkanek i organów. W czasach, gdy długość życia znacząco się wydłuża, warto zadbać o organizm, by później, wraz z upływem lat, mniej odczuwać skutki upływającego czasu. Dbanie o siebie to nie tylko sposób na to, by wyglądać młodziej. To także inwestycja w zdrowie na lata.

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót